Apus (górskie szczyty) były stałym elementem krajobrazu naturalnego ale również kulturowego i religijnego. Były bóstwami opiekuńczymi, dawcami bezcennej wody i swego rodzaju pośrednikami między światem ludzi i bogów. Historia małej dziewczynki złożonej w ofierze na szczycie Ampato oraz obrządek capacocha okazały się tak fascynujące, że stały się inspiracją dla kolejnych wyjazdów.
Dlatego
głównym celem wyprawy Montañas sagradas jest zdobycie trzech wulkanów południowego Peru w rejonie Cordillera Volcanica. Wspólnym mianownikiem wszystkich jest fakt, iż w czasach prekolumbijskich wszystkie te szczyty czczone były jako święte:
-
Misti (5822 m) – górę – symbol Arequipy. W kraterze wulkanu w latach 90 tych XX wieku, odnaleziono grobowce oraz platformy ceremonialne z czasów inkaskich, które są pozostałością po obrzędzie capacocha, podczas którego składano ofiary górskim bóstwom Apus.
-
Chachani (6084 m) – na szczycie którego znaleziono kobiecy szkielet oraz przedmioty wskazujące na pochówek ofiarny
-
Coropuna (6425 m) – święta góra Inków i trzeci co do wysokości szczyt Peru – to góra stosunkowo rzadko odwiedzana i zdobywana, położona niedaleko Kanionu Cotahuasi. Aż sześć wierzchołków tego śnieżno-lodowego masywu przekracza 6000m. O czci oddawanej górze pisali już XVI wieczni kronikarze. O tym jak ważnym bóstwem była Coropuna świadczą dziś pozostałości poświęconego jej sanktuarium Maucallacta na wysokości 3600m. Miejsce to było celem pielgrzymek i swego rodzaju wyrocznią oraz ważnym miejscem kultu Apus – bogów gór.
Uczestnik wyprawy:
Jarek Łączka - psycholog, podróżuje, przy okazji zdobywa góry najchętniej te w Andach. Interesuje go prawie wszystko, co z Ameryką Południową związane: od wspaniałej przyrody Andów, Amazonii czy Patagonii po chilijskie wino i argentyńską wołowinę. Podczas wielu wypraw, w tym jednej ponad rocznej, przemierzył kontynent od karaibskich wybrzeży po najdalej na południe wysunięty cypel Ziemi Ognistej. Zawsze krótko po powrocie do kraju planuje kolejne wyjazdy w Andy.