facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-06-22
 

Trwa wyprawa Montañas sagradas – Peru 2012

Pomysł na tą wyprawę zrodził się w 2009 roku, podczas zdobywania wulkanu Ampato starą inkaską drogą, wiodącą zachodnimi stokami. Wówczas po raz pierwszy andyjskie szczyty pokazały się nie tylko jako cel sportowy czy element krajobrazu, ale jako zjawisko związane  z kulturą i wierzeniami ludów zamieszkujących Andy.
Apus (górskie szczyty) były stałym elementem krajobrazu naturalnego ale również kulturowego i religijnego. Były bóstwami opiekuńczymi, dawcami bezcennej wody i swego rodzaju pośrednikami między światem ludzi i bogów. Historia małej dziewczynki złożonej w ofierze na szczycie Ampato oraz obrządek capacocha okazały się tak fascynujące, że stały się inspiracją dla kolejnych wyjazdów.

Dlatego głównym celem wyprawy Montañas sagradas jest zdobycie trzech wulkanów południowego Peru w rejonie Cordillera Volcanica. Wspólnym mianownikiem wszystkich jest fakt, iż w czasach prekolumbijskich wszystkie te szczyty czczone były jako święte:


- Misti (5822 m) – górę – symbol Arequipy. W kraterze wulkanu w latach 90 tych XX wieku, odnaleziono grobowce oraz platformy ceremonialne z  czasów inkaskich, które są pozostałością po obrzędzie capacocha, podczas którego składano ofiary górskim bóstwom Apus.

- Chachani (6084 m) – na szczycie którego znaleziono kobiecy szkielet oraz przedmioty wskazujące na pochówek ofiarny

- Coropuna (6425 m) – święta góra Inków i trzeci co do wysokości szczyt Peru – to góra stosunkowo rzadko odwiedzana i zdobywana, położona niedaleko Kanionu Cotahuasi. Aż sześć wierzchołków tego śnieżno-lodowego masywu przekracza 6000m. O czci oddawanej górze pisali już XVI wieczni kronikarze. O tym jak ważnym bóstwem była Coropuna świadczą dziś pozostałości poświęconego jej sanktuarium Maucallacta na wysokości 3600m. Miejsce to było celem pielgrzymek i swego rodzaju wyrocznią oraz ważnym miejscem kultu Apus – bogów gór.

Uczestnik wyprawy:

Jarek Łączka
- psycholog, podróżuje, przy okazji zdobywa góry najchętniej te w Andach. Interesuje go prawie wszystko, co z Ameryką Południową związane: od wspaniałej przyrody Andów, Amazonii czy Patagonii po chilijskie wino i argentyńską wołowinę. Podczas  wielu wypraw, w tym jednej ponad rocznej, przemierzył kontynent od karaibskich wybrzeży po najdalej na południe wysunięty cypel Ziemi Ognistej. Zawsze krótko po powrocie do kraju planuje kolejne wyjazdy w Andy.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-09-19
GÓRY
 

Lagorai – Poza utartym szlakiem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-15
GÓRY
 

Arizona Trail – Część 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Wysiłek warty efektów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-30
GÓRY
 

Aklimatyzacja w fajnych okolicznościach przyrody

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com