facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2004-11-19
 

Trudno i szybko wśród fiordów Grenlandii

Grenlandię odwiedził zespół Nathan Martin – Jared Ogden. Za cel wybrali sobie...


Grenlandię odwiedził zespół Nathan Martin – Jared Ogden. Za cel wybrali sobie dobrze znany Polakom Nalumasortoq, w popularnym wśród bigwallowych wspinaczy rejonie fiordu Tasermiut.

Na początku skierowali uwagę na prawy filar. 2 lipca przebyli w jednodniowym szturmie większość francusko-włoskiej drogi z czerwca 2000 roku, autorstwa tercetu w składzie Jerome Arpin, Mario Manica i Francesco Vaudo Non c’e Due Senza Tre 6c A3, 850 m. Amerykanie wycenili swe przejście na V 5.11+. Ponieważ byli przygotowani na przejście jednodniowe, zmrok zmusił ich do odwrotu około 60 m pod wierzchołkiem. Po tym niepełnym sukcesie wspinacze poddani zostali sprawdzianowi cierpliwości za sprawą trwających 12 dni opadów. Następnie zainteresowali się filarem centralnym, który Martin w towarzystwie Tima O’Neilla próbował przejść już rok wcześniej. Najpierw poprowadzili nową drogę hakowo, w jeden dzień, przygotowując przejście klasyczne. Po kolejnych 16 dniach deszczu (!) przypuścili szturm ponownie i udało się, również w ciągu jednego dnia. Powstała klasyczna wspinaczka o nazwie Prowed and Free i trudnościach 5.12+, zawierająca m. in. sekwencję pięciu wyciągów 5.12 pod rząd, z czego dwa wyceniane są na 5.12+!

Po tym osiągnięciu dwójka dokonała jeszcze niezwykle szybkiego, prawie 12-godzinnego (11 godz. 56 min) przejścia znanej drogi Moby Dick IX+ na Ulamertossuaq (J. Gołąb, S. Piecuch i M. Tomaszewski przebyli tą 1000-metrową drogę w 2000 roku w 24 godz., wyceniając swe przejście na VIII+A0). Podobnie jak Polacy, zespół amerykański nie pokonał drogi czysto klasycznie, stawiając na tempo kosztem stylu.

"Góry", nr 10 (125), październik 2004

(kb)

 

Bartek Pasiowiec
 
Weronika Biernacka
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com