facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-12-11
 

Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach otwarte!

Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają wszystkich chętnych do korzystania z centrum lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest codziennie. Można z niego korzystać nieodpłatnie, każdego dnia od świtu do zmierzchu. W każdą sobotę i niedzielę zimy od 10 grudnia 2017 roku (do końca marca 2018 r.) w godzinach 9.30 - 14 (do końca stycznia) i 10–15 (luty - marzec) w centrum będzie pełnić dyżur przeszkolony przewodnik tatrzański, który objaśni zasady działania centrum, oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy. Na miejscu możliwość testowania różnych modeli detektorów oraz plecaków lawinowych. 


Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na Kalatówki! Od 9.30 do 14 można będzie odbyć trening lawinowy z przewodnikiem. Na miejscu będzie również możliwość skorzystania z różnych modeli detektorów lawinowych, a także testy plecaków lawinowych Jet Force / Pieps (plecak wypornościowy z napędem elektrycznym) oraz Mammut.

 


Treningowe centrum lawinowe składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. W zależności od potrzeb możemy wybrać trening Easy (1 ofiara zasypana), Medium (2 ofiary), Expert (nie wiemy, ile ofiar jest pod śniegiem). Gdy wykonamy zadanie (zlokalizujemy i wysondujemy "ofiarę"), centrum da nam sygnał oraz wyświetli czas, jaki zajęła nam akcja. Centrum zakupiono 5 lat temu w ramach akcji „Lawinowe ABC” dzięki zaangażowaniu w akcję PZU.

 


Akcja "Lawinowe ABC" odbywa się już siódmą zimę. Celem jest edukacja i zwiększenie bezpieczeństwa wśród turystów działających zimą w górach. Organizatorem akcji jest Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR. Partnerem głównym jest PZU. Partnerzy: Pieps, Ortovox, Mammut, Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego. 

 

Szczegóły: www.lawinoweabc.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com