facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-10-29
 

Travelery 2007 (do 9 listopada)

Od środy 3 października można oddawać głosy na osoby i projekty nominowane do nagród TRAVELERY 2007.


Od środy 3 października można oddawać głosy na osoby i projekty nominowane do nagród TRAVELERY 2007. Redakcja magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic TRAVELER” ogłosiła listę osób oraz projektów nominowanych do tych prestiżowych nagród.

Spośród zgłoszeń czytelników magazynów oraz głosów członków jury wybrano po 4 nominacje w następujących kategoriach.

GRAND PRIX
Nagroda za całokształt dokonań eksploracyjnych lub naukowych oraz wierność życiowej pasji

1. Elżbieta Dzikowska – za popularyzowanie podróży i działalność edukacyjną;
2. Prof. Aleksander Wolszczan – za całokształt osiągnięć w dziedzinie astronomii;
3. Prof. Karol Myśliwiec – za kontynuowanie polskich tradycji badań archeologicznych w Egipcie; 4. Olgierd Budrewicz – za „bycie wszędzie” i życie z pasją.

NAUKOWE ODKRYCIE ROKU
Nagroda za wybitny wkład w przesuwanie granic poznania naukowego, wynalazki poszerzające nasze możliwości lub odkrycia, które pozwoliły lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

1. Dr. Antoni Pawłowski i Izabela Kwiecińska - za odkrycie w katedrze w Kwidzynie grobów wielkich mistrzów krzyżackich
2. Prof. Jerzy Gąssowski (Zakład Badań Archeologicznych w Instytucie Antropologii i Archeologii Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku) - za odkrycie fragmentu szkieletu astronoma Mikołaja Kopernika
3. Prof. Andrzej Górski (Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu) - za unikalną terapię wirusami bakteryjnymi (bakteriofagami)
4. Inż. Zbigniew Tokarz - za wynalezienie T Technology, technologii produkcji wysokiej jakości paliwa.

WYPRAWA ROKU
Nagroda dla osób, które podjęły najodważniejsze wyzwania, odbyły najciekawszą lub najbardziej niezwykłą podróż.

1. Jerzy Błaszczyk, Infovide-Matrix Diving Exploration 2007 - za ustanowienie nowego rekordu Polski w nurkowaniu głębinowym
2. Grzegorz Szyszkowski, Altiplano 2006 - za ponad 2000 km przebytych samotnie w Andach, w skrajnie trudnych warunkach
3. Kinga Baranowska i Piotr Morawski, Alpinus Nanga Parbat Expedition - za zdobycie jednej z najwyższych ścian świata na Nanga Parbat
4. Eliza Kubarska i David Kaszlikowski, Hannah Greenland Expedition - za wytyczenie nowej drogi na najwyższym klifie świata.

INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU
Nagroda dla osób, instytucji lub organizacji, które swoimi działaniami przyczyniły się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa i ocalenia ostoi dzikiej przyrody.

1. Prof. Jacek Damięcki - za przepłynięcie wpław Zatoki Gdańskiej – akcja poświęconą dzieciom dotkniętym mukopolisacharydozą
2. Firma ECCO - ECCO Walkathon - za zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego, edukację dzieci i młodzieży oraz promocję zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej
3. Dr Tadeusz Mizera, Komitet Ochrony Orłów - za monitoring, ochronę strefową oraz budowę sztucznych gniazd dla orłów
4. Jerzy Natkański, Śmigło dla Tatr - za inicjatywę mającą na celu stworzenie nowoczesnego i sprawnego systemu specjalistycznego ratownictwa lotniczego w górach.

Nazwiska osób nominowanych do poszczególnych kategorii zostaną opublikowane w magazynie „National Geographic Polska” (nr 10/2007), „National Geographic TRAVELER” (nr 5/2007) oraz na stronie www.nationalgeographic.pl. Spośród nominowanych kandydatur w wyniku głosowania SMS-owego oraz głosów jury zostaną wyłonieni laureaci TRAVELERÓW 2007. SMS-y należy przesyłać w terminie od 2 października do 9 listopada br.

Laureatów kategorii PODRÓŻ ŻYCIA i BILET NA PRZYSZŁOŚĆ wybierze wyłącznie Kapituła konkursu. Zgłoszenia do obydwu kategorii można przesyłać do 9 listopada 2007.

PODRÓŻ ŻYCIA to kategoria dla czytelników magazynu National Geographic TRAVELER, którzy nadeślą opis swojej podróży życia (wraz ze zdjęciami), która miała miejsce w ciągu ostatnich 5 lat. Zgłoszenie powinno zawierać ok. 7000 znaków oraz zdjęcia i następujące informacje: termin realizacji, cel, opis, budżet, osoby biorące udział w projekcie oraz dane teleadresowe zgłaszającego. Przy wyborze laureata Kapituła będzie brała pod uwagę spektakularność projektu i jego nowatorstwo.

BILET NA PRZYSZŁOŚĆ to kategoria specjalnie stworzona przez „National Geographic Polska” dla osób, które dopiero planują swoją wyprawę lub badania naukowe. Każda osoba może przekonać Kapitułę konkursu, że jej projekt jest wyjątkowy i zdobyć 10000 zł na jego realizację. Zgłoszenia powinno zawierać od 5000 do 10000 znaków oraz następujące informacje: termin realizacji, cel, opis, budżet, osoby biorące udział w projekcie i ich osiągnięcia w historii badań i eksploracji na tym polu, a także dane teleadresowe zgłaszającego. Przy wyborze laureata Kapituła będzie brała pod uwagę spektakularność projektu, nowatorstwo oraz szanse na jego realizację.

Osoby nominowane do nagród będzie oceniało jury, w skład którego wchodzą autorytety w dziedzinach podróży i nauki:

Marek Kamiński - podróżnik, autor książek, fotograf. Pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył oba Bieguny Ziemi, w ciągu jednego roku.
Piotr Pustelnik - himalaista. Zdobywca 13 ośmiotysięczników. Pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej, doktor chemii.
Michał Kleiber - uczony, specjalista z zakresu mechaniki i informatyki, członek rzeczywisty PAN. Minister nauki i informatyzacji w latach 2001-2005.
Piotr Kościelniak - szef działu Nauka w dzienniku „Rzeczpospolita”. Studiował prawo i nauki polityczne na UW. W wolnym czasie nurkuje w Morzu Czerwonym.
Agnieszka Franus - zastępca redaktor naczelnej polskiej edycji magazynu "National Geographic" oraz dwumiesięcznika "National Geographic Traveler".
Martyna Wojciechowska - redaktor naczelna polskiej edycji magazynu "National Geographic" oraz dwumiesięcznika "National Geographic Traveler".
Laureatów nagród TRAVELERY 2007 poznamy podczas Gali Finałowej 3 grudnia 2007 roku.

Szczegóły zgłoszeń oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie www.nationalgeographic.pl.

Organizator: National Geographic Polska i National Geographic TRAVELER
Sponsor główny: MultiBank
Sponsor kategorii PODRÓŻ ŻYCIA: Alpinus
Sponsor kategorii INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU: Canon
Sponsorzy nagród rzeczowych: TUI, Lufthansa, Montblanc, Dunhill
Patroni medialni: Radio Zet, Rzeczpospolita, TVP 2

2007-10-29

(kg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com