facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tragedia na Aiguille du Plan - ostatnia wspinaczka Maxa Bonniota i Pierre’a Labbre’a

Na koniec i tak już niestety wyjątkowo tragicznego roku jeżeli chodzi o bilans ofiar, góry zebrały kolejne śmiertelne żniwo. Tym razem podczas wspinaczki na Aiguille du Plan w masywie Mont Blanc zginęła dwójka francuskich alpinistów - Max Bonniot i Pierre Labbre.

Max Bonniot (z lewej) i Pierre Labre (z prawej); fot. arch. Groupe militaire de haute montagne

 

Max z Pierre’m wyruszyli ku szczytowi wczesnym rankiem 19 listopada. Po braku jakiegokolwiek kontaktu z ich strony niezwłocznie zorganizowano akcję poszukiwawczą. Już kolejnego dnia ratownicy odnaleźli związane liną ciała Francuzów, przez wielu uważanych za dwóch najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia.

 

31-letni Max Bonniot był członkiem wojskowego korpusu elitarnej francuskiej grupy wysokogórskiej (Groupe militaire de haute montagne), natomiast 38-letni Pierre Labbre należał do Stowarzyszenia Przewodników Górskich w Chamonix-Mont Blanc (Compagnie de guides de Chamonix Mont Blanc).

 

Pierre Labbre w 2012 r. wytyczył nową drogę na Latok II (7108 m n.p.m.), a rok później kolejną, na dziewiczej południowej ścianie Gauri Shankar (7134 m n.p.m.) w Himalajach Rolwaling. Do Nepalu powrócił w 2015 roku, by ponownie otworzyć kolejną niesamowitą linię, tym razem na zboczach Dazampa Tse (6392 m n.p.m.).

 

Bonniot podobnie jak jego wspinaczkowy partner wiele szczytów zdobył nowymi drogami. Do jego sukcesów należą m.in, wejścia na Pangbuk North (6589 m n.p.m.) oraz dziewiczą wschodnią ścianię Siula Grande (6344 m n.p.m.). W bliższych swojej ojczyźnie Dolomitach dokonał rzadkiego zimowego przejścia: Solleder - Lettenbauer na północno-zachodniej grani Civetta (3220 m n.p.m.).

 

Wcześniej tego roku wspinacze po połączeniu sił z Léo Billonem udali się do Patagonii, gdzie zdobyli Fitz Roy (3359 m n.p.m.) i Cerro Torre (3128 m n.p.m.) drogą Compressor Route.

 

Rodzinom i przyjaciołom wspinaczy składamy najszczersze kondolencje.


Źródło: planetmountain.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com