facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-13
 

Tomaz Humar – akcja ratunkowa trwa

Powiadomieni przez Humara w poniedziałek jego przyjaciele w Słowenii (nius) zwrócili się o pomoc do szwajcarskich ratowników Swiss Mountain Rescue Station Air Zermatt o zorganizowanie śmigłowcowej akcji ratunkowej.
Szwajcarski zespół w składzie Robert Andenmatten (pilot-ratownik Air Zermatt), Bruno Jelk (szef grupy ratowników z Zermatt) oraz Simon Anthamatten (światowej klasy alpinista i specjalista w sprawach ratownictwa górskiego, który posiada niezbędną aklimatyzację, gdyż dosłownie na dniach wrócił ze swojej wyprawy na siedmiotysięcznik Jasemba (7350 m) (nius) wyleciał rano ze Szwajcarii i ma zamiar być na miejscu w Kathmandu jutro.


Langtang Lirung (7227 m) w Nepalu. Fot. www.alpinist.com

Gerold Biner, szef pilotów-ratowników z Zermatt, który koordynuje całą akcją ze Szwajcarii donosi, iż na tę chwilę największym problemem jest zdobycie pozwolenia na to, by szwajcarski pilot latał nepalskim śmigłowcem – trudno jest przekonać miejscowe autorytety, iż może on być bardziej nadającym się do tej akcji pilotem niż piloci miejscowi.

Ponieważ przeprowadzają oni rocznie około 8000 akcji z użyciem śmigłowca i tak zwanej „długiej liny” (czasami nawet o długości 180 m) ratując ludzi oraz przewożą towar do schronisk, to są przygotowani do najtrudniejszych akcji ratunkowych, nawet tych na dużych wysokościach. Biner apeluje w związku z tym, że jeśli ktoś w jakiś sposób może wpłynąć w tym temacie na władze nepalskie proszony jest o kontakt ze Szwajcarami.
 
O wszystkich informacjach związanych z tą akcja ratunkową, mamy nadzieję, samych dobrych, będziemy informować na bieżąco.
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-05
GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-27
GÓRY
 

Pik Wiernyj – tym razem słowacki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com