facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-12-02
 

To już w najbliższy weekend! 15. Krakowski Festiwal Górski w pigułce

Przed nami 15. Krakowski Festiwal Górski. Takiej imprezy przegapić nie sposób. W pełni gotowości będziemy 1 grudnia (piątek), wtedy rozpocznie się 15. edycja KFG i wtedy na scenę wyjdą pierwsi goście, a na ekranie pojawią się filmowe premiery. Zaczynamy odliczanie!

Ludzie, film, książka i fotografia, warsztaty, panele, prezentacje, sportowe potyczki, kiermasz outdoorowy… i niespodzianki – a wszystko pod wspólny mianownikiem „góry, wspinanie i eksploracja”. Czyli KFG w pigułce. Jedyny taki, no i jedna z największych imprez górskich na świecie. Na przestrzeni kilkunastu lat przewinęła się przez Kraków cała plejada wspaniałych wspinaczy, podróżników, eksploratorów. Ciekawych, inspirujących ludzi. Jak będzie tym razem?

 

 

 

Goście, goście…

W tym roku na scenę wyjdą między innymi dwie damy światowego wspinania: niezwykle wszechstronna Ines Papert i tegoroczna pogromczyni (zarazem, jak dotąd, jedyna wśród kobiet) drogi o trudnościach 9b Angela Eiter.

 

Angela Eiter (fot. Red Bull Contentpool / Luka Fonda)

 

Męską część festiwalowej galerii wspinaczy tworzą: wybitny austriacki alpinista Peter Habeler; legenda Patagonii Ermanno Salvaterra; jeden z najlepszych skialpinistów świata Davo Karničar; świetny czeski himalaista, autor nowej drogi na Gasherbrum I Marek Holeček; ceniony brytyjski allroundowiec Matt Helliker, bardzo zdolny i bardzo ambitny Niemiec Michi Wohllebenoraz młodzi górscy wspinacze z Włoch, Luca Schiera i Matteo De Zaiacomo.

 

 

Na szczycie Cerro Standhardt, 2007 rok (fot. arch. Ermanno Salvaterra)

 

Na scenie pojawią się także nasi rodacy: Ryszard Pawłowski, Marcin “Yeti” Tomaszewski, trio Piotr Sułowski, Paweł Karczmarczyk i Maciej Bedrejczuk, Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, Tomek Klimczak i Damian Granowski, Karolina Ośka i Michał Czech, Małgorzata Jurewicz i Józek Soszyński, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Grzegorz Folta, Krzysztof Starnawski, Magdalena Łączak, Piotr Hercog.

 

 

 

 

Grzegorz Folta – autor prawdopodobnie dopiero 4 w historii, a 1 w trakcie którego ani razu nie została użyta lina samotnego przejścia Głównej Grani Tatr (fot. Tomasz Michalski)

 

Z kamerą wśród…

KFG to także bilet do kina. A film na krakowskim festiwalu to tradycyjnie dwa duże bloki – Polski Konkurs Filmowy i Międzynarodowy Konkurs Filmowy.

12 zagranicznych dokumentów i dwa polskie powalczą o Grand Prix KFG 2017 (i 1500 euro), wśród nich zobaczymy aż 7 polskich premier, w tym między innymi dwie części z serii Real Rock – Above the Sea z Chrisem Sharmą i Break on Through z Margo Hayes, Bonington – Mountaineer o wielkim Chrisie Boningtonie i Psycho Vertical Jen Rendall, przybliżający sylwetkę Andy’ego Kirkpatricka, autora głośnej książki “Psychovertical. Przestrzeń obłędu”. Poza Grand Prix przyznane zostaną także nagrody: za najlepszy film górski, wspinaczkowy i nagroda publiczności.

 

 

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego

 

Polski konkurs to z kolei 11 filmów. Autor najlepszego „filmowego kadru” odbierze  honorową statuetkę i czek na 3000 zł. O I Nagrodę ubiegać się będą między innymi „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” w reżyserii Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta oraz „Mama” Wojtka Kozakiewicza (pokazowi będzie towarzyszyło spotkanie z twórcami., reżyserem i bohaterką Kingą Ociepką-Grzegulską). Oba filmy zdążyły już zdobyć uznanie jurorów i publiczności.


Z górskiej półki

Jeśli książka to tylko w dobrym wydaniu. Gorąco zapraszamy na spotkania autorskie z Anną Kamińską – autorką świetnie napisanej biografii „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” i Piotrem Pustelnikiem – bohaterem autobiografii „Ja, pustelnik” (napisanej wspólnie z Piotrem Trybalskim). Obie pozycje ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Warto nadmienić, że Anna Kamińska pięknie pisze o ludziach w ogóle, choćby w innej swojej książce „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.

 

 

Anna Kamińska i Piotr Pustelnik

 

O swoich książkach opowiedzą również Wojciech SzatkowskiWaldemar Czado i Roman Szubrycht oraz Mateusz Waligóra.

Nowości zaprezentuje także Wydawnictwo Stapis.


Warsztatowo i panelowo

Warsztaty, panele, wykłady – to jeden z Waszych ulubionych punktów każdej edycji KFG. Nie zawiedziemy i tym razem. Obecni będą stali i lubiani bywalcy KFG, ale też nowi prelegenci. Będziecie mogli wybierać między panelami górskimi (szeroko pojęte bezpieczeństwo, organizacja wypraw, techniki wspinaczkowe etc.), wykładami o odpowiednim odżywianiu i treningu, o sprzęcie i o wspinaczkowej fotografii. Będzie też o najdalszych zakątkach świata. To w dużym skrócie.

 

Warsztaty 

 

Na sportowo

Na KFG nie może zabraknąć sportowych emocji – od kilku lat imprezie towarzyszą zawody boulderowe KFG Krak’em All, odbywające się równolegle do festiwalowych wydarzeń w Centrali Ruchu Avatar – to impreza otwarta dla wszystkich, rozgrywana w czterech kategoriach: Zawodnicy, Amatorzy, Oldboy 40+ i YounGirl 40+.

 

 

Krak’em All 2015, Michał Jaworski (fot. Maciej Madejski)

 

Nie lada wyzwanie czeka też „jednorękich” mocarzy (ale nie tylko), czyli konkurs „Szmata za szmatę”, tradycyjnie organizowany przez firmę Marmot. 

 

Łukasz Świrk – człowiek flaga (fot. Adam Kokot / KFG)

 

A  może macie ochotę sprawdzić siłę swoich palców i przedramion? Zapraszamy na sobotnie testy, czyli KFG Zlagboard Contest 2017!


Kiermasz… jedyny taki

W przerwach między spotkaniami, prelekcjami, filmami i warsztatami proponujemy wizytę na kiermaszu outdoorowym, gdzie swoje produkty zaprezentuje kilkadziesiąt polskich i zagranicznych marek. Odzież i sprzęt będzie można kupić po okazyjnych cenach! Będą też stoiska z książkami, przewodnikami i wydawnictwami.

 

Kiermasz (fot. Adam Kokot / KFG)

 

Tymczasem do strefy chilloutu zaproszą Patagonia i LYOFOOD. To chyba najlepsze miejsce, żeby ochłonąć po festiwalowych emocjach, skosztować pysznych specjałów LYOFOOD, porozmawiać przy herbatce z przyjaciółmi o górskich planach i wyprawach.

 

To wybrane atrakcje zbliżającego się 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Zapraszamy na Uniwersytet Ekonomiczny już w najbliższy weekend 1-3 grudnia. Wszystko o festiwalu znajdziecie na stronie: www.kfg.pl. Zaglądajcie także na profil FB, gdzie publikujemy aktualności.

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-10-21
WYDARZENIA
 

Opolski Festiwal Gór po raz jedenasty

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-10-20
WYDARZENIA
 

Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-10-11
WYDARZENIA
 

Jubileuszowe 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-28
WYDARZENIA
 

XI Opolski Festiwal Gór

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-21
WYDARZENIA
 

Jack Wolfskin Lądek Film Tour

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com