facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-08-29
 

Tienszan Expedition 2013 zakończona

Po 34 dniach trwania, Wyprawa Tienszan Expedition 2013 właśnie została zakończona. Niestety Magdalenie Prask nie udało się zrealizować założonych celi i tym samym uzyskać prestiżowego tytułu alpinistycznego Śnieżnej Pantery.

W ramach Wyprawy Magdalena Prask planowała zdobyć dwa siedmiotysięczniki położone w górach Tienszan na terenie Kirgistanu: Chan Tengri (7010 m n.p.m.) zwany małym K2 oraz Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.) uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów świata.

W tym roku Góry Tienszan słynące z niekorzystnej pogody zaskoczyły wspinaczy wyjątkowymi warunkami atmosferycznymi: silne wiatry i nadzwyczaj dużo opadów śniegu. Taka aura uniemożliwiała działalność wysokogórską przez większość sezonu. Nielicznym wspinaczom udało się zdobyć szczyt Chan Tengri (w tym żaden Polak), nikomu nie udało się zdobyć szczytu Piku Pobiedy.W tych niesprzyjających warunkach przez większość czasu Magdalena Prask działała w górach sama. W ciągu miesiąca podjęła trzy próby zdobycia szczytu Chan Tengri. Pierwsza próba zakończona została w Obozie II – w załamaniu pogody musiała wycofać się do Bazy. Druga próba ataku szczytowego zakończona została na wysokości 6300m n.p.m., kiedy to huraganowy wiatr uniemożliwił dalszą wspinaczkę. W trzeciej, ostatniej próbie dotarcia na szczyt, Magdalena Prask osiągnęła wysokość 6700 m n.p.m. – do szczytu zabrakło jej 300 metrów. Niestety w górach wysokich oznacza to min. 3 godziny wyczerpującej wspinaczki. Biorąc pod uwagę późną godzinę oraz fakt braku partnera (który wyjechał do Polski), Magdalena Prask podjęła decyzję o wycofaniu się. Już po ciemku dotarła do jamy śnieżnej na wysokości 5800 m n.p.m. i kolejnego dnia bezpiecznie zeszła do Bazy.

- Była to jedna z najcięższych moich wypraw. Nie tylko nie spodziewałam się, że pogoda będzie aż tak zła, ale też że zostanę opuszczona przez „partnera” i w efekcie w górach będę zmuszona działać  sama. To duże wyzwanie dla dziewczyny  – mówi  Magdalena Prask. Cieszę się, że wróciłam do domu cała i zdrowa. Podczas wyprawy zdarzyło się kilka wypadków, a jeden z ich o mało nie skończył się fatalnie dla mnie i dla dwójki Anglików, z którymi związana byłam liną.

Więcej o wyprawie na stronie: www.magdalenaprask.pl

Wyprawa Tienszan Expedition 2013 zorganizowana została w ramach Programu "2011-2013 Śnieżna Pantera". Głównym sponsorem Wyprawy była firma ENEA SA. Do zdobycia Śnieżnej Pantery wciąż zostały Magdzie jeszcze dwa szczyty.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com