facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-09-27
 

The North Face Explore Fund - najlepsze projekty wybrane

Do The North Face Explore Fund zgłoszono w całej Europie 265 projektów. Spośród nich wybrano 35, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 2500 euro. 
Najwięcej, bo 217 zgłoszeń nadeszło z Wielkiej Brytanii i to aż 24 brytyjskie organizacje otrzymają dofinansowanie. W ten sam sposób wspomożone zostaną 4 spośród 24 projektów z Niemiec, po 2 projekty z Polski i Włoch - skąd nadesłane zostało odpowiednio 13 i 6 propozycji - oraz po jednym projekcie z Belgii, Estonii i Szwecji.

„Przyglądaliśmy się dużej liczbie zgłoszeń z różnych zakątków Europy. Niektóre przypominały akcje prowadzone już przez bardziej znane organizacje, ale znalazło się sporo nowatorskich i ciekawych pomysłów. Szczególnie interesowały nas te, w których eksponowano elementy odkrywania świata i kontaktu z naturą. Naszą uwagę zwracały także działania, które zakładały pomoc dzieciom żyjącym w gorszych warunkach czy słabo rozwiniętych regionach. Selekcja nie była zadaniem łatwym, ale staraliśmy się ocenić projekty według obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów.” - tłumaczy Simone Moro, słynny włoski alpinista i członek grupy oceniającej zgłoszenia.

fot. Corey Rich
W te założenia idealnie wpisały się dwa projekty z Polski. Pierwszy, przygotowany przez Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia pt. “Unity in rhythm of mountain” skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej z terenu gminy Stryszawa.

Jak tłumaczy Ala Marszałek odpowiedzialna za przygotowanie projektu: „Naszym głównym celem jest pokazanie młodzieży, że mieszkają w wyjątkowo atrakcyjnym terenie, że wokół siebie mają góry czekające na zdobycie i przede wszystkim, że warto wyjść z domu i rozwijać własne pasje. Piętnaście młodych osób wraz z opiekunami i przewodnikami górskimi będzie mogło skorzystać z dwóch zaplanowanych przez nas wycieczek górskich. W tym czasie nauczą się zasad poruszania się po szlakach, etyki górskiej oraz bezpiecznej wspinaczki. Na pewno jednym ze szczytów będzie Babia Góra (1725 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, zaliczany do Korony Gór Polskich wraz z Babiogórskim Parkiem Narodowym.”

Wsparcie przyznawane w ramach The North Face Explore Fund pozwoli opłacić ubezpieczenie, przejazd, przewodników górskich oraz prowiant dla każdego uczestnika. Część pieniędzy przeznaczona zostanie na zakup sprzętu turystycznego, dla początkujących turystów górskich.

fot. Corey Rich

Drugi z wybranych projektów to pomysł Stowarzyszenia Rozwoju Nowej Wsi Ujskiej. W czasie ostatniej mroźnej i śnieżnej zimy żadne dziecko z tej miejscowości nie wyjechało na ferie. Jak mówi reprezentująca Stowarzyszenie Magdalena Zielińska - Hurnik był to impuls do działania:

„Postanowiliśmy utworzyć Stowarzyszenie Rozwoju Nowej Wsi Ujskiej i po otrzymaniu wpisu do KRS staraliśmy się o wsparcie na realizację pierwszych projektów. Zwróciliśmy się do Nadleśnictwa z prośbą o wytyczenie tras rowerowych, które mogłyby być wykorzystywane także do uprawiania Nordic Walking, a zimą służyć jako trasy do  narciarstwa biegowego. To właśnie ta ostatnia forma aktywności fizycznej okazała się największym wyzwaniem. Sprzęt i nauka jazdy wymaga odpowiedniego wsparcia finansowego i tu kluczowe znaczenie ma pomoc uzyskana w ramach The North Face Explore Fund.”

W ramach projektu Stowarzyszenia 20 młodych ludzi z Nowej Wsi Ujskiej wyjedzie na szkolenie do Zieleńca. Podczas zajęć z instruktorami dowiedzą się wszystkiego o sprzęcie i jego konserwacji oraz poznają technikę narciarstwa biegowego w terenie. Po powrocie młodzież będzie przekazywała zdobytą wiedzę kolegom. Do tego czasu Stowarzyszenie planuje prowadzić działania mające na celu otwarcie wypożyczalni sprzętu, umożliwiającej mieszkańcom Nowej Wsi Ujskiej i okolic aktywne korzystanie z nowych tras.

Jak dodaje Zielińska - Hurnik: „Bez wsparcia finansowego realizacja naszego pomysłu byłaby niemożliwa. Poza tym zwrócenie uwagi na nasz projekt dał nam poczucie, że to co robimy ma sens, a inspirowanie dzieci i młodzieży do aktywności na świeżym powietrzu jest ważne dla ich prawidłowego rozwoju.”

Firma The North Face od samego początku swego istnienia promuje hasło Never Stop Exploring (Nie przestawaj odkrywać - ang.). Od ponad 40 lat wspiera ekspedycje i sportowców na całym świecie. The North Face Explore Fund pomaga ludziom odkryć piękno i emocje związane z aktywnością w naturalnym otoczeniu. Jego głównymi beneficjentami mają być najmłodsi - przyszli wielcy odkrywcy.

Kolejne zgłoszenia, tym razem związane z aktywnością w lecie, przyjmowane będą  od 3 października 2011 roku do 1 lutego 2012 roku. Od marca 2012 roku do lipca 2012 roku przyjmowane będą zgłoszenia akcji zimowych.

Więcej informacji na stronie  www.explorefund.eu 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com