facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-02-10
 

The North Face Adventure Trophy (28 kwietnia-3 maja)

Kolejna już edycja The North Face Adventure Trophy, największego i najstarszego rajdu przygodowego w Polsce rozpocznie się 28 kwietnia 2006 roku.


Kolejna już edycja The North Face Adventure Trophy, największego i najstarszego rajdu przygodowego w Polsce rozpocznie się 28 kwietnia 2006 roku. Teren rywalizacji to najpiękniejsze szlaki i bezdroża Tatr, Podhala, Orawy, Spisza...

The North Face Adventure Trophy to wielodniowy rajd ekstremalny. Łączy w sobie takie dyscypliny jak bieg na orientację, kolarstwo górskie, kajakarstwo, trekking, jazdę na rolkach, wspinaczkę oraz inne, określane jako zadania specjalne. Celem rajdu jest pokonanie wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie. Zespoły walczą non stop, dzień i noc. Trasę wytyczają punkty kontrolne, które trzeba odnaleźć w określonej kolejności posługując się mapą, kompasem, GPS-em. Do wyboru 300 (kategoria Masters) lub 200 km trasy (kategoria Amator).

W kategorii Masters startują zespoły 4-osobowe. W składzie każdego z nich musi się znaleźć przynajmniej jedna kobieta. Przewidywany czas zwycięskiego zespołu to 52 godziny. Limit na pokonanie trasy wynosi 80 godzin.

Parametry i struktura trasy:
- 170 km na rowerze (2 etapy)
- 90 km pieszo (2 etapy oraz bieg na orientację)
- 25 km kajaki
- 15 km rolki

W kategorii Amator startują zespoły 2-osobowe, o dowolnym składzie. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 80 godzin.
Na trasie Amator prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja:
- MM (dwóch mężczyzn w zespole)
- MIX (w zespole przynajmniej jedna kobieta)

Parametry i struktura trasy:
- 125 km na rowerze (2 etapy)
- 60 km pieszo (2 etapy oraz bieg na orientację)
- 15 km kajaki

PROGRAM ZAWODÓW

28 kwietnia (piątek)
- godz. 12-19 - przyjmowanie uczestników, weryfikacja obowiązkowego wyposażenia
- godz. 19 - odprawa techniczna

29 kwietnia (sobota)
- godz. 10 - START, Zakopane - pod Wielką Krokwią

30 kwietnia (niedziela)
- zawody

1 maja (poniedziałek)
- godz. 12 - 13 przybycie zwycięskiego zespołu na metę

2 maja (wtorek)
- godz. 18 - zamknięcie mety (limit czasu), dekoracja zwycięzców, zakończenie rajdu
- godz. 20 - bankiet

3 maja (środa)
- wyjazd

ZADANIA SPECJALNE

Zadania specjalne są stałym, choć nie decydującym, elementem rajdów. Dla doświadczonych zespołów zadanie specjalne stanowi „miły przerywnik” w „monotonii napierania”. Zespoły muszą poradzić sobie ze wspinaczką skalną, trawersem linowym, zjazdem i podchodzeniem po linie, mostami linowymi i tyrolką.
Wspinaczka skalna polega na pokonaniu skalnej drogi o trudnościach III - IV. Asekuracja "na wędkę". Mimo iż trudności wspinaczkowe pokonywanych nie są duże zaleca się wcześniejszy trening na ściance wspinaczkowej.
Trawers ściany skalnej po linie polega na pokonaniu wyznaczonego odcinka ściany skalnej w poziomie (trawersu). Zawodnicy asekurują się samodzielnie z dwóch lonży i karabinków.
Zjazd po linie zawodnik wykonuje z pionowej skarpy, przy użyciu przyrządu zjazdowego (ósemka, rolka, płytka Stihta, kubek, reverso) Dodatkowo wymagany jest przyrząd asekuracyjny (shunt lub prusik).
Podejście kierunkowe po linie zawodnik przy użyciu przyrządów do wychodzenia po linie (poignee, croll, basic, t-block) podchodzi po linie do krawędzi skały.
Pokonanie mostu linowego polega na przejściu na drugą stronę jaru, rzeki po rozwieszonych linach. Zawodnik asekuruje się samodzielnie przy użyciu karabinka i lonży.
Tyrolka jest to zjazd lub podejście kierunkowe po napiętej linie, rodzaj kolejki linowej. Podczas zjazdu zawodnik wpięty w linę nośną i asekuracyjną wykonuje swobodny zjazd. Dużo trudniejsze jest podejście kierunkowe, wymaga ona użycia przyrządów do podchodzenia po linie (np. poignee, croll, basic, t-block) wraz z kompletem dodatkowego sprzętu (min. 3 x karabinki zakręcane, pętle z taśmy). Jest to zadanie wymagające dużego wysiłku fizycznego.
Odcinek specjalny jest to zadanie polegające na pokonaniu przez zespół fragmentu trasy, na których będą znajdować się obowiązkowe punkty kontrolne nieoznaczone na mapie. Odcinki specjalne oznaczone będą w terenie za pomocą korowej taśmy.

Szczegółowe informacje i zapisy na www.adventuretrophy.pl

2006-02-10

(kg)


 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com