facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-06-03
 

Test kurtki adidas terrex™ GTX Active Shell Jacket

Na początku października otrzymałem do testów kurtkę adidas terrex™ GTX Active Shell Jacket i spodnie icefeather Pant. Od tego czasu miałem okazję kilka razy przetestować je w warunkach górskich (pierwsze wrażenia), a dziś czas na opublikowanie finalnego testu kurtki.

Testowanie spodni i kurtki adidas w Gorcach na skiturach. Fot. Joanna Wolańska

Na pytanie: "Jaka powinna być idealna kurtka outdoorowa?" można odpowiedzieć "Wygodna, komfortowa, odpowiednia do danej działalności". Trochę takie masło maślane, więc postaram się krótko rozwinąć temat.

Idealnie ubierać się na "cebulkę" mając do dyspozycji kilka warstw ubrań. Pierwszą taką warstwą zewnętrzną (zimą) powinna być kurtka z softshella. Chroni przed wiatrem, w miarę przed zimnem, oddycha, itp. Jeśli jest ładna pogoda, to sprawdza się idealnie.

Drugą warstwą może być kurtka lekka, zajmująca mało miejsca w plecaku, wodoodporna, która będzie nas izolować od wszystkiego, co mokre i zimne. Taką kurtką będzie na pewno adidas terrex GTX Active Shell.

Zimą może izolować nas od śniegu, lodu, czasem deszczu. Latem przeciwdeszczowa i przeciwwietrzna. A idąc w terenie np. na skiturach, gdzie będziemy potrzebujemy ochrony przed wiatrem, to sprawdzi się również dobrze, ale po kolei.

Kurtka adidas terrex™ GTX Active ShellPrzymierzanie w Rudawach. Fot. Magdalena Dudek

Pierwsze, co zrobiłem, to sprawdziłem czy kurtka dobrze leży, gdy mamy na sobie kask i uprząż. Terrex przeszedł ten mały test pozytywnie.

Następnie przyszedł czas na testowanie wszystkich możliwych ściągaczy i mankietów:

Mankiety można dobrze dopasować do nadgarstków i nie odpinają się podczas wspinania.

Pozostałe ściągacze (dwa wokół kaptura i jeden z tyłu głowy) optymalnie dopasujemy do konkretnej sytuacji.


Brak jest ściągacza u dołu kurtki, zamiast tego mamy dwa miejsca z wszytą gumką, która sprawia, że dół ściśle przylega. Po kilku miesiącach używania wychodzę z założenia, że rezygnacja z ściągaczy wyszła kurtce na dobre. Tak naprawdę z ściągaczy na dole kurtek korzystam sporadycznie. W akcji górskiej zazwyczaj nie ma czasu się zastanawiać nad takimi rzeczami. Tutaj producent pozbawił nas tej opcji, przez co kurtka jest lżejsza, a i tak przylega do ciała i nie zawiewa.

Zamki są wodoodporne i na oko solidne. Dodatkowo producent na samym dole dorzucił guzik, który zapobiega rozpinaniu się zamka na dole. Wzdłuż całego zamka jest plisa, wyściełana przy brodzie i szyi miękkim w dotyku materiałem.

Kurtka posiada dwie kieszenie osadzone w miarę wysoko, przez co nie ma problemu z dostępem do nich, bedąc ubranym w uprząż.


 
Kurtka adidas terrex™ GTX Active Shell Jacket z założoną uprzężą. Fot. Magdalena Dudek

Kaptur można spokojnie założyć na kask, a jeśli nie mamy kasku, to dodatkowym ściągaczem możemy dopasować do głowy.

Do kurtki producent nie dołączył pokrowca. Jak dla mnie minus w poszczególnych przypadkach - np. ciasne spakowanie się na wyprawę. Podczas wspinaczek jednodniowych nie ma już to tak wielkiego znaczenia. W ramach patentów na skompresowanie kurtki podsyłam dwa sposoby:


Pierwszy to spakować ją do jednej z kieszeni...


... drugi (według mnie lepszy) to włożyć kurtkę do jednego z rękawów. Kurtka się w miarę złoży, a dodatkowo później można ją skompresować bardziej w plecaku. Fot. dg

Ogólnie adidas terrex jest wygodny podczas noszenia. Zaciągnięte zamki w żadnym przypadku nie przeszkadzały. Podczas wspinania nie odczuwałem dyskomfortu.

Kurtka waży 370 gram dla rozmiaru M.

Dalszą część testu przeczytacie na drytooling.com.pl

Damian Granowski

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com