facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tatrzański Festiwal Biegowy z nową trasą? - wywiad z organizatorami

2 tygodnie temu organizatorzy Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego oficjalnie ogłosili datę przyszłorocznych zawodów, które mają się odbyć 18 sierpnia 2018. Tatra Fest Bieg bo taki skrót tego wydarzenia utrwalił się w świadomości biegaczy górskich w Polsce, obędzie się już po raz trzeci. Przypominamy, że Tatra Fest Bieg organizowany jest co dwa lata na przemian z Biegiem Granią Tatr w terminie, który przypada na długi sierpniowy weekend. Organizatorzy cały czas pracują nad uatrakcyjnieniem trasy biegu, którą mają nadzieje sporo utrudnić. W poprzedniej edycji zawodnicy wystartowali z Parku Miejskiego w Zakopanem, a trasa wiodła przez Drogę pod Reglami do Doliny Chochołowskiej, przez Grześ, Rakoń, Wołowiec, Starorobociański Wierch, Ornak, do Doliny Kościeliskiej z z powrotem przez Regle do Zakopanego. W sumie biegacze pokonali ok. 56 km i ok. 3000 metrów przewyższenia.


My rozmawiamy z częścią zespołu organizacyjnego Tatra Fest Biegu: Magdą Ziają i Jackiem Żebrackim


Ponad 2 tygodnie temu ogłosiliście w mediach społecznościowych, że niebawem pojawi się informacja o trasie i zapisach. Jaki jest status powyższych spraw.

Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego na którym mamy nadzieje dostać oficjalną zgodę na przeprowadzenie zawodów i wytyczenie trasy. Nie chcemy zdradzać szczegółów, ale będziemy starać się przekonywać Park do zgody na wytyczenie nowej, nieco zmodyfikowanej, ale i atrakcyjniejszej dla biegaczy trasy. Możemy jedynie powiedzieć, że chodzi o to, żeby na podobnej długości trasie (56 km w poprzedniej edycji) dodać więcej przewyższeń, nawet do 1000 metrów.


Rozumiem, że nie możecie zdradzać szczegółów, ale powiedzcie chociaż czy Wasza impreza będzie miała status Mistrzostw Polski Skyrunning Ultra, podobnie jak w zeszłym roku Bieg Granią Tatr?

Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z przedstawicielami Skyrunningu i zgłaszaliśmy deklarację organizacji, ale póki co nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. Czekamy również na informację od ITRA dotyczącą liczby punktów jakie dostanie nasz bieg.W poprzednich edycjach Tatrzański Festiwal Biegowy miał dwie odsłony: Tatra Fest Bieg na dystansie 56 km oraz Tatra Vertical na dystansie około 10 km. Zachowujecie tę samą formułę?

Wszystko będzie zależało od rozmów z Parkiem. Jeśli byłaby zgoda na modyfikację i tym samym uatrakcyjnienie trasy, wydaje się że całą uwagę skupimy na Tatra Fest Biegu. Co prawda wydarzenie przestaje być już wtedy Festiwalem, ale myślę, że biegacze nam wybaczą. Ostatecznie pewnie posłuchamy środowiska i zapytamy biegaczy w którą stronę mamy pójść.


Co z biegami kwalifikacyjnymi? Czy żeby pojawić się u Was na starcie wymagane jest ukończenie jakiś biegów kwalifikacyjnych?

Przyznam, że długo nad tym się zastanawialiśmy, ale doszliśmy do wniosku, że zrezygnujemy z tej opcji. Chcielibyśmy dać szanse zmierzenia się z tą trasą każdemu. Obserwujemy środowisko biegowe w naszym kraju i wiemy, że świadomość biegaczy bardzo wzrosła. Jeśli ktoś nie kończy jakiegoś biegu to przyczyną jest raczej kontuzja lub fatalne warunki pogodowe. Właściwie teraz się nie zdarza, żeby ktoś startował w ultramaratonach nieprzygotowany. Zresztą po to również będę limity czasowe na poszczególnych punktach.

Chcemy tym samy również wyróżnić się na tle Biegu Grania Tatr. Nie wszyscy gotowi są na tak długie ultra dlatego nasz bieg może być sprawdzianem swojej dyspozycji na równie wymagającej trasie, ale jednak nieco krótszej.


Czego Wam życzyć?

Przede wszystkim owocnego spotkania na przełomie listopada i grudnia. Nie możemy się doczekać „zielonego światła” od Parku. Mamy kilka naprawdę ciekawych pomysłów na przyszłoroczną edycję. Z pewnością biegacze też chcieliby poznać więcej szczegółów na temat naszej imprezy, tym bardziej, że teraz jest czas kiedy biegacze zastanawiają się jakie zawody dodać do swojego kalendarza biegowego.

Więcej juz wkrótce na http://www.tatrafestbieg.pl/

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-21
BIEGI GÓRSKIE
 

Ciemno, zimno, do mety daleko

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-13
BIEGI GÓRSKIE
 

Wjosa - ostatnia dzika górska rzeka Europy

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-08-22
BIEGI GÓRSKIE
 

Bieg Ultra Granią Tatr 2023

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-11
BIEGI GÓRSKIE
 

8. Bieg po Oddech dedykowany pamięci Kacpra Tekieliego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com