facebook

nowy numer GÓR

szukaj

Nasz kanał RSS

Tatrzański Festiwal Biegowy. Marcela Vasinova i Peter Frano zwycięzcami Pucharu Świata w biegach górskich

W sobotę w Tatrach rozegrano Puchar Świata w biegach górskich w ramach Tatra SkyMarathon. Zwycięzcami okazali się Czeszka Marcela Vasinova oraz Słowacki biegacz Peter Frano. W czołówce uplasowali się też polscy biegacze.

Już po raz drugi w Kościelisku obył się Tatrzański Festiwal Biegowy. Tym razem impreza wraz ze swoim koronnym dystansem zyskała sobie rangę Pucharu Świata WMRA (Światowego Stowarzyszenia Biegów Górskich). W sobotni poranek na trasę Tatra SkyMarathonu wyruszyli zawodnicy, mierząc się z 40 km i 3 300 m przewyższenia.

Skyrunning w Tatrach

Na półmetku rywalizacji na pierwszym miejscu biegła niepokonana tego dnia Czeszka Marcela Vasinova. Dwie minuty za nią utrzymywała się Katarzyna Solińska - jedna z czołowych biegaczek górskich w Polsce, a minutę za naszą reprezentantką biegła Charlotte Morgan z Wielkiej Brytanii.

Wśród Panów w połowie trasy najszybciej na punkt odżywczy wpadł Raul Criado Sanchez z Hiszpanii. Chwilę po nim pojawili się Słowacy Miroslav Hrasko oraz Peter Frano. Tuż za czołową trojką biegł pierwszy z Polaków - Andrzej Witek.

Sytuacja na mecie nieco się zmieniła. Trudy tatrzańskiego skyrunningu namieszały przede wszystkim w czołówce mężczyzn.

Ostatecznie jako pierwszy na metę wpadł Peter Frano (4:30:18), który przed rokiem na tej samej trasie zajął drugie miejsce. Za Słowakiem uplasował się, będący w tym sezonie w doskonałej formie Andrzej Witek (4:34:39) - srebrny medalista mistrzostw Polski w długodystansowym biegu górskim. Trzeci przybiegł Raul Criado Sanchez (4:39:45).

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Miroslav Hrasko, Kamil Leśniak, Rafał Bałaś, Dariusz Marek, Robert Faron, Tomasz Koczwara oraz Piotr Wołąkiewicz.

Zwyciężczynią wśród kobiet została Marcela Vasinova - tegoroczna mistrzyni świata w skyrunningu (5:02:08). Na drugim stopniu podium znalazła się Katarzyna Solińska (5:12:36), a podium uzupełniła Charlotte Morgan (5:23:03).

W TOP 10 uplasowały się kolejno: Katarzyna Wilk, Iren Tiricz, Sylwia Jabłońska, Nicola Paris, Katarzyna Jakieła-Rzadkosz, Iwona Górowska oraz Katarzyna Frączysta.

Katarzyna Solińska - druga w PŚ w biegach górskich w ramach Tatra SkyMarathon.

Tatra Trail, czyli górskie bieganie pod Tatrami

Równolegle z koronnym dystansem odbywały się zawody na krótszej trasie - Tatra Trail (19 km, +720 m). Tutaj rywalizacja rozegrała się pomiędzy czołowymi polskimi zawodnikami w biegach górskich.

Na pierwszym miejscu uplasował się Piotr Łobodziński - mistrz świata oraz sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata w towerruningu, czyli w biegu po schodach (1:16:38). Za jego plecami na metę przybiegli Piotr Jaśtal (1:20:13) oraz Dominik Tabor (1:20:58).

Wśród kobiet zwyciężyła utytułowana biegaczka górska Anna Ficner (1:29:47). W czołowej trójce znalazły się jeszcze Iwona Wicha (1:34:24) i Dominika Wiśniewska-Ulfik (1:36:36).