facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-06-12
 

Tatry i Podhale w fotografii (Zakopane)

Tatry i Podhale w fotografii W. E. Radzikowskiego to temat wystawy, jaką można oglądać w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym TPN


Tatry i Podhale w fotografii Walerego Eljasza Radzikowskiego to temat wystawy, jaką można oglądać w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na zdjęciach sprzed ponad wieku zostały utrwalone widoki tatrzańskie, budownictwo i górale.

Wystawa została zorganizowana w stulecie śmierci Walerego Eljasza Radzikowskiego. Kilkadziesiąt fotografii pokazanych na wystawie pochodzi z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Prezentowane na ekspozycji zdjęcia były wykonane w latach 1890-1904. Jest to zaledwie część posiadanych przez krakowskie muzeum zbiorów szklanych klisz fotograficznych po Walerym Eljaszu i jego synu Stanisławie.

- Ta kolekcja przeleżała w naszych magazynach blisko 70 lat - wyjaśnia Marek Grabski z Muzeum Etnograficznego. - Fotografie trafiły do nas kilkadziesiąt lat po śmierci Walerego, za sprawą jego syna, który wcześniej starał się przekazać klisze Muzeum Tatrzańskiemu. Zachowała się korespondencja między Stanisławem Eljaszem Radzikowskim a Juliuszem Zborowskim. Ostatecznie w latach trzydziestych zdjęcia trafiły do nas.

Walery Eljasz pozostawił po sobie 1152 fotografie o zróżnicowanej tematyce. Wśród nich można wyróżnić zdjęcia związane z turystyką górską, widoki tatrzańskie, budownictwo, górali przy pracy i w czasie świętowania. Utrwalił na kliszy zwyczaje i obyczaje podhalańskie. Wiele z nich zreprodukowano na przedwojennych kartach pocztowych.

2006-06-12

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com