Tatry i Podhale w fotografii Walerego Eljasza Radzikowskiego to temat wystawy, jaką można oglądać w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na zdjęciach sprzed ponad wieku zostały utrwalone widoki tatrzańskie, budownictwo i górale.
Wystawa została zorganizowana w stulecie śmierci Walerego Eljasza Radzikowskiego. Kilkadziesiąt fotografii pokazanych na wystawie pochodzi z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Prezentowane na ekspozycji zdjęcia były wykonane w latach 1890-1904. Jest to zaledwie część posiadanych przez krakowskie muzeum zbiorów szklanych klisz fotograficznych po Walerym Eljaszu i jego synu Stanisławie.
- Ta kolekcja przeleżała w naszych magazynach blisko 70 lat - wyjaśnia Marek Grabski z Muzeum Etnograficznego. - Fotografie trafiły do nas kilkadziesiąt lat po śmierci Walerego, za sprawą jego syna, który wcześniej starał się przekazać klisze Muzeum Tatrzańskiemu. Zachowała się korespondencja między Stanisławem Eljaszem Radzikowskim a Juliuszem Zborowskim. Ostatecznie w latach trzydziestych zdjęcia trafiły do nas.
Walery Eljasz pozostawił po sobie 1152 fotografie o zróżnicowanej tematyce. Wśród nich można wyróżnić zdjęcia związane z turystyką górską, widoki tatrzańskie, budownictwo, górali przy pracy i w czasie świętowania. Utrwalił na kliszy zwyczaje i obyczaje podhalańskie. Wiele z nich zreprodukowano na przedwojennych kartach pocztowych.
2006-06-12
(kg)