facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-02-16
 

Taternik 4/2009

Ukazał się nowy numer Taternika (4/2009).
A w nim:

Luty 1980 roku był dla Polaków szczególny — stanęli zimą na najwyższym szczycie Ziemi, Mount Evereście i zdobyli ówczesne Dno Świata — jaskiniowy system Gouffre Jean Bernard. Dlatego w 30. rocznicę tych wydarzeń poświęcamy im w Taterniku sporo miejsca.

„Było — nie minęło” — tak wprowadza nas w swoje rozmyślania na temat zimowego wejścia na Mount Everest prof. Andrzej Paczkowski. I puentuje: „po polsku nazwa najwyższej góry świata powinna brzmieć — Mount Zawada”. Natomiast Leszek Cichy dedykuje Czytelnikom — jego zdaniem — najlepszy tekst życia. Całości dopełniają zdjęcia Bogdana Jankowskiego.

Doskonałe fotografie prezentuje też Marcin Jamkowski, były redaktor naczelny National Geographic Polska. A fotki te publikujemy przy okazji rozmowy ze speleologiem Andrzejem Ciszewskim, do której skłoniła nas nie tylko 30. rocznica zdobycia Gouffre Jean Bernard. Andrzej opowiada o swojej młodości i trudnych wyborach między wspinaczką a jaskiniami, o nowej książce, której jest współautorem, dlaczego wycofał się ostatnio z działalności w PZA.

Numer otwiera jednak inne wydarzenie, o którym dużo mówiło się pod koniec 2009 r. — pierwsze przejście dziewiczej północnej ściany Malanphulan (6573 m) w Himalajach Nepalu przez zespół w składzie: Marcin Michałek, Wojciech Kozub i Krzysztof Starek. Przed nimi ścianę próbowało zdobyć wielu alpinistów, nie dziwi więc, że krakowianie za ten sukces zostali nagrodzeni Jedynką.

Niestety, dużo jest pożegnań. W ostatnich miesiącach odeszło sporo osób ze środowiska — Elżbieta Sławińska, Marianna Stolarek, Mira Michalak, Lino Lacedelli, Andrzej Hrebenda, Edward Kęsek, Tomaž Humar, Marcin Tyszko i Michał Maj.

W Taterniku znajdziecie też teksty o szkoleniach, relacje z wyjazdów i wypraw, informacje w skrócie z kraju i ze świata, relacje z festiwali.

SPIS TREŚCI


Od redakcji.

Siekiera zdobyta, Jedynka w rękach.

Ściana wreszcie uległa (W. Kozub).

Tajemnica Broad Peak mountain (P. Michalski).

30 lat Everestu.

Było — nie minęło (A. Paczkowski).

Najlepszy tekst, jaki kiedykolwiek napisałem (L. Cichy).

Trzeba zejść, żeby zwyciężyć (L. Cichy).

Polski himalaizm zimowy 2010–2015.

Jaskinie jak narkotyk (wywiad z Andrzejem Ciszewskim).

W lodach Kanderstegu (K. Rychlik).

Podsumowanie sezonu letniego 2009 w Tatrach (J. Radziejowski).

Co dalej z taborami? (D. Kicińska).

Najpiękniejszy komin w Tatrach (B. Kowalski).

Wspinaczka sportowa.

Festiwal mistrzów (D. Dubicka).

Gwiazdy w Łodzi (T. Grzywaczewski).

Nasze Skały (M. Biedrzycki).

Rozmaitości.

Pomóż Timurowi, on pomagał innym.

Jaskinie.

Szkolenie (B. Kowalski).

Pożegnania.

Recenzje: Moje życie z Zawadą, Polacy w American Alpine Journal.

Wspomnienia: Lhotse — pierwszy i ostatni szczyt Jerzego Kukuczki (I. W. Nendza).

Zapraszam do zakupu tego najstarszego czasopisma wspinaczkowego w Polsce. Wydawcą i wyłącznym dystrybutorem wersji drukowanej „Taternika” jest Antykwariat Górski „Filar”. Cena — 12 PLN. Pismo niebawem będzie też można kupić w formie elektronicznej na stronie PZA.

Źródło: PZA
 Taternik 4/2009
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com