facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-06-23
 

Tarnowski Festiwal Wspinaczkowy

Po raz drugi tarnowski Rynek będzie gościł Festiwal Wspinaczkowy - imprezę niespotykaną na taką skalę w Polsce, bo program jest nastawiony na aktywne uczestnictwo wspinaczy, niezależnie od wieku i umiejętności. Niemniej najważniejszym punktem festiwalu, będzie kolejna edycja Pucharu Polski - adidas 2013 rozgrywana na zupełnie nowej ścianie boulderowej.
Program imprezy rozpocznie się 26 czerwca, kiedy to w Tarnowskim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż trzech niezwykłych wystaw fotograficznych. Jednak autorzy przeniosą nas w różne wymiary, których wspólnym mianownikiem będzie wspinanie. Tym samym będzie można zobaczyć „Lodowych Wojowników” w wystawie Polskiego Himalaizmu Zimowego, która przeniesie nas w świat najwyższych gór Karakorum. Z kolei Adam Kokot zaprezentuje prace związane z nieomal wszystkimi odmianami szeroko pojętego alpinizmu, w tym fotografie, które ukazują to, co najważniejszego wydarzyło się w ostatnich latach na polskiej scenie wspinaczkowej. Natomiast Piotr Drożdż ukaże efekt swoich poszukiwań nad emocjami towarzyszącymi wspinaniu, które obecne są w każdym z nas – niezależnie czy wspinamy się na najwyższym poziomie, czy w zawodach paraclimbingu…

Od piątkowego popołudnia (28 czerwca) ruszą eliminacje Pucharu Polski w boulderingu – adidas 2013. Zawody będą kontynuowane przez poranny, sobotni półfinał, aż do wieczornego finału w malowniczej scenerii tarnowskiego Rynku określanego „perłą renesansu”… Z bardziej technicznych informacji warto napomnieć o tym, że zawody odbędą się na całkowicie nowych konstrukcjach – odpowiadających najnowszym trendom światowym. Głównym kompozytorem problemów będzie Aleksander Romanowski, pod którego okiem zostanie przygotowanych kilkanaście przystawek eliminacyjnych.

Tuż po eliminacjach odbędzie się dość niezwykłe spotkanie. Gościem specjalnym będzie skoczek narciarski Piotr Żyła, który wespół z Marcinem Dzieńskim postarają się wciągnąć publiczność do kilku wspinaczkowych gier i zabaw. Zaś jak najbardziej oficjalny charakter będzie miała prezentacja nowych strojów Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej: czerwono-grafitowe koszulki – miejmy nadzieję – zdominują wkrótce areny międzynarodowych zmagań :)

Dla wszystkich, ale szczególnie dla tych, którym nie powiedzie się w półfinałach przewidziano konkurs na potęgę skoku Fly or Die. Czy zostanie pobity zeszłoroczny rekord? Czy ktoś pokona Piotra Żyłę? Nie zabraknie też okrągłych, drewnianych zabawek z Woodpackera – w końcu nie samym wspinaniem żyje człowiek – którymi każdy będzie się mógł pobawić.

Ważną częścią Tarnowskiego Festiwalu Wspinaczkowego będzie cykl zawodów dla dzieci, rodziców – a właściwie wszystkich chętnych. W sobotni poranek najmłodsi zmierzą się w licznych konkursach parawspinaczkowych pod wspólną nazwą Tarnovia Kids, zaś „starsi” będą mieli okazję zmierzyć się w czasówkach. Spajającym imprezę elementem będą rodzinne zawody Tarnovia Family Cup, gdzie o rezultacie decydować będzie suma wyników par rodzic-dziecko. Na tym jednak nie koniec atrakcji, bo na niedzielę przewidziano Otwarte Mistrzostwa Małopolski Dzieci i Młodzików w boulderingu i wspinaczce na czas, które po części – dzięki uprzejmości Gatowalls i wsparciu firmy adidas – odbędą się na tych samych ścianach, na których rywalizować będą wcześniej najlepsi polscy wspinacze.

Nie zabraknie też slackline’a, a zatem ponownie będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach, podglądnięcia niesamowitych trików oraz mrożących krew w żyłach przejść highline. A żeby nie było, iż są to tylko chwytliwe słowa zachęty ze strony organizatorów, to warto wspomnieć, że w zeszłym roku Jan Gałek pokonał SOLO linię pomiędzy jedną z kamienic a ścianą do czasówek ponad widownią oglądającą zmagania boulderowe…

Kulturalny wymiar Festiwalu zostanie spięty przez przegląd filmów wspinaczkowych i górskich, które będą towarzyszyły imprezie przez cały weekend.

Relację i transmisję z imprezy będzie można śledzić na portalch wspinanie.pl oraz climb.pl
 

Źródło: http://tarnovia.org/festiwal2013/
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-07
HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-14
HYDEPARK
 

Via ferraty - spotkanie z Sebastianem Fijakiem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-08
HYDEPARK
 

6. Zakopiański Festiwal Literacki – 9-11 lipca 2021

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com