facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-12-11
 

Tajumulco 4220 m n.p.m. najwyższy szczyt Gwatemali i Ameryki Środkowej

Na szczyt można wejść na kilka sposobów – najbardziej znane i popularne jest wejście od strony tzw. Gardzieli Tuichán. Od miasta Gwatemala (Ciudad de Guatemala) należy pojechać drogą CA-1, która najpierw dochodzi do Quetzaltenango, a następnie kieruje się do San Marcos – ok. 248 km. Podróż zajmuje około 6 godzin. Następnie lokalnym autobusem lub samochodem jedziemy ok. 25 km na północ w kierunku miejscowości Tacaná, do tzw. gardzieli Tuichán. Stad zaczyna sie tradycyjny, dosyć prosty orientacyjnie szlak: ścieżka jest w miarę wyraźna i dochodząca do samego wierzchołka. Zaczyna sie łagodnym stokiem, którym podchodzi się w kierunku południowo-zachodnim. Stok jest łagodny i otwarty, a podejście bardzo przyjemne. Przed wierzchołkiem dochodzi sie do niewielkiej płaskiej przestrzeni zwanej La Olla (Patelnia). Następnie przez około godzinę podchodzi się po prawej stronie grani, która prowadzi z La Olla od szczytu. Po około godzinie marszu grzbietem po jego lewej stronie dochodzi się do podstawy szczytu. W części szczytowej wierzchołka znajduje się wyraźny stożek wulkaniczny i w środku krater o około 70-metrowej średnicy i 50 m głębokości. Ze szczytu można zobaczyć cały łańcuch wulkaniczny Gwatemali, od wulkanu Tacaná aż po wulkan Chingo. Na południu zaś można obserwoważ krajobrazy wybrzezy Pacyfiku – Boca Costa. Tak jak to często bywa na wulkanach, wspaniałym przezyciem jest obserwowanie wielkiego regularnego trójkątnego cienia góry. Warto dodać że w okolicach Tuichán nie ma bazy hotelowej, a i w samym San Marcos jest ona raczej uboga.

 

 Na piku

Na piku

 

Na wulkan można ruszyć także od zachodu, od strony wybrzeza Pacyfiku. Ten niezbyt popularny szlak zaczyna się od hacjendy El Porvenir. Podejście to uchodzi za bardziej strome i męczące – prowadzi bezpośrednio na przełęcz między obydwoma wierzchołkami. Możliwe jest także wyruszenie prosto ze stolicy departamentu San Marcos lub w miejscowości San Sebastian, około 4 kilometrów przed gardzielą Tuichán.

 

 Morze chmur widziane z Tajumulco

Morze chmur widziane z Tajumulco


Wulkany Gwatemali – są liczne i stanowią atrakcyjny kąsek dla wytrawnych turystów. Niestety ich dostępność komplikują kwestię bezpieczeństwa. Trzechtysięczników jest 14. Wymieńmy spośród nich drugi co do wysokości i nadal aktywny Tacaná – 4093 m, Acatenango 3976 m, Santa Maria 3772 m, wspaniałe kształtny Agua 3766 m czy ognisty Fuego 3766 m, uchodzący za jeden z najaktywniejszych wulkanów Ameryki Środkowej (od 1524 roku zanotowano 59 erupcji, ostatnia w 1979 roku). Najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym wulkanem Gwatemali jest łatwo dostępny, niemniej jednak bardzo ciekawy – bo aktywny – Pacaya 2552 m, położony nieopodal najpiękniejszego miasta tego kraju Antigua Gwatemala (pełna nazwa nieco przydługa, ale jakże ładna La Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros de Guatemala, czyli „Najbardziej Zaszczytne i Najwierniejsze Miasto Świętego Jakuba od Rycerzy Gwatemali”). Na Pacaya można spojrzeć bezpośrednio na „czerwone oko wulkanu” i zaobserwować mnóstwo interesujących zjawisk wulkanicznych: świeże potoki lawy, fumarole i „dopiero co zastygłe” bajecznie kolorowe skały wulkaniczne.

 

 

Tekst: Wojciech Lewandowski
współpraca: Beata Dreksler
Zdjecia: Wojciech Lewandowski, Małgorzata Kowalczyk, Beata Dreksler

GÓRY nr 10 (173) 2008


 

1 | 2 |
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-24
Tylko w GÓRACH
 

Gra w nowe linie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-22
Tylko w GÓRACH
 

Arktyczny freeride – Svalbard

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-22
Tylko w GÓRACH
 

Prawdziwe życie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-08
Tylko w GÓRACH
 

Krzysztof Belczyński (1971–2024)

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-04
Tylko w GÓRACH
 

Zimowe wspinanie niejedno ma imię

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com