facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-02-14
 

Szkolenie lawinowe GOPR na Śnieżniku

Ratownicy i kandydaci na ratowników Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR wzięli udział w szkoleniu lawinowym, zorganizowanym w Masywie Śnieżnika w dniach 8-10 lutego.
W czasie zajęć uczestnicy szkolenia uczyli się metod rozpoznawania zagrożenia na podstawie prób lawinowych, zasad prowadzenia akcji ratunkowej w lawinisku, w tym metod poszukiwawczych zaginionych osób z użyciem detektorów oraz sond lawinowych. Ratownicy mieli również okazję przyjrzeć się pracy psa poszukiwawczego, który szkolony jest do odnajdywania osób zaginionych. W ramach podsumowania zorganizowana została pozorowana akcja ratownicza w lawinisku.

 

„Śnieżnik, a szczególnie jego Wielki i Średni Lej, to miejsca o największym potencjalnym zagrożeniu lawinowym na terenie działania naszej grupy. Dlatego też zorganizowaliśmy szkolenie właśnie tutaj, przy stosunkowo dobrych warunkach, tak byśmy mogli szybko i sprawnie działać w razie wstąpienia lawiny – stwierdza Mariusz Grudzień, instruktor GOPR oraz członek służby śnieżno-lawinowej grupy, który pełnił funkcję kierownika szkolenia.

„Tego typu szkolenia nie tylko dostarczają nam wiedzy oraz praktyki, ale także uczą nas współdziałania w grupie w przypadku prowadzenia większych akcji” – podkreśla Wojciech Konieczyński, jeden z uczestników działań ratowniczych w Masywie Śnieżnika.

 

„Apelujemy, by osoby udające się w góry sprawdzały informacje o aktualnie panujących warunkach, w tym stopień zagrożenia lawinowego np. na stronie www.gopr.pl , a poruszając się lub uprawiając sporty w zimie w trudnym terenie, w miarę możliwości korzystały z lawinowego sprzętu ratowniczego w postaci detektora, sondy i łopaty – podsumowuje Mariusz Rzepecki, Zastępca Naczelnika Grupy Wałbrzysko-Kłodzkej GOPR ds. Służby Górskiej.

Szkolnie zostało zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com