W czasie zajęć uczestnicy szkolenia uczyli się metod rozpoznawania zagrożenia na podstawie prób lawinowych, zasad prowadzenia akcji ratunkowej w lawinisku, w tym metod poszukiwawczych zaginionych osób z użyciem detektorów oraz sond lawinowych. Ratownicy mieli również okazję przyjrzeć się pracy psa poszukiwawczego, który szkolony jest do odnajdywania osób zaginionych. W ramach podsumowania zorganizowana została pozorowana akcja ratownicza w lawinisku.
„Śnieżnik, a szczególnie jego Wielki i Średni Lej, to miejsca o największym potencjalnym zagrożeniu lawinowym na terenie działania naszej grupy. Dlatego też zorganizowaliśmy szkolenie właśnie tutaj, przy stosunkowo dobrych warunkach, tak byśmy mogli szybko i sprawnie działać w razie wstąpienia lawiny – stwierdza Mariusz Grudzień, instruktor GOPR oraz członek służby śnieżno-lawinowej grupy, który pełnił funkcję kierownika szkolenia.
„Tego typu szkolenia nie tylko dostarczają nam wiedzy oraz praktyki, ale także uczą nas współdziałania w grupie w przypadku prowadzenia większych akcji” – podkreśla Wojciech Konieczyński, jeden z uczestników działań ratowniczych w Masywie Śnieżnika.
„Apelujemy, by osoby udające się w góry sprawdzały informacje o aktualnie panujących warunkach, w tym stopień zagrożenia lawinowego np. na stronie
www.gopr.pl , a poruszając się lub uprawiając sporty w zimie w trudnym terenie, w miarę możliwości korzystały z lawinowego sprzętu ratowniczego w postaci detektora, sondy i łopaty – podsumowuje Mariusz Rzepecki, Zastępca Naczelnika Grupy Wałbrzysko-Kłodzkej GOPR ds. Służby Górskiej.
Szkolnie zostało zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.