facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-02-14
 

Szkolenia lawinowe w górach

W minionym tygodniu w Tatrach przybyła ogromna ilość śniegu. Niestety, oznacza to także wzrost zagrożenia lawinowego. Zmiany temperatur i wiatr sprzyjały będą utrzymywaniu się niebezpiecznej sytuacji.
Na takie opady śniegu jak te, które w ciągu ostatnich kilku dni nawiedziły Tatry czekali chyba wszyscy miłośnicy białego szaleństwa. Niestety, tak szybki przyrost pokrywy śnieżnej oznacza także wysokie zagrożenie lawinowe. W minionym tygodniu Horska Zachranna Sluzba ogłosiła w słowackiej części Tatr 4 stopień zagrożenia lawinowego!

„Lawinowa „czwórka” oznacza tak naprawdę skrajnie niebezpieczną sytuację, w której nie należy wyruszać w góry. Skala jest co prawda pięciostopniowa stopniowa, ale ten ostatni właściwie nie jest ogłaszany, gdyż oznacza sytuację katastrofalną, kiedy lawiny zagrażają nawet miejscom zazwyczaj bezpiecznym. - tłumaczy Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które ogłasza komunikaty lawinowe dla polskiej części Tatr.


Tu od kilku dni obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego, który oznacza że pokrywa śnieżna jest słabo związana, wyzwolenie lawiny może nastąpić już przy małym obciążeniu i dochodzić może do ich samoistnych wyzwoleń.

„Dotychczas bardzo wysokie zagrożenie lawinowe związane było z pojawieniem się dużej ilości świeżego śniegu, który był słabo związany ze starą pokrywą. Teraz śnieg stopniowo osiada, ale zaczęło mocno wiać co sprzyja tworzeniu się tzw. poduch śnieżnych, czyli niebezpiecznych nagromadzeń śniegu. Zmienia się więc nieco charakter zagrożenia, ale wciąż pozostaje ono wysokie” - opowiada o sytuacji w górach Jan Krzysztof.

Należy pamiętać, że stopień zagrożenia lawinowego jest jedynie orientacyjną oceną warunków panujących na obszarze całych Tatr. Do tego, by bezpiecznie poruszać się w takich warunkach i na podstawie informacji dostarczanych przez TOPR, prognozy pogody i obserwacji terenu właściwie ocenić sytuację potrzebna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie.

Jej podstawy zdobyć można na jednym z kursów lawinowych prowadzonych przez ratowników TOPR, których już 6 zorganizowanych zostało w tym sezonie w ramach akcji Never Stop Exploring Safely. Biorą w nich udział zarówno turyści piesi, jak i narciarze czy snowboardziści, dla których umiejętności pozwalające na przeprowadzenie akcji ratunkowej są tak samo ważne jak odpowiednie wyposażenie.

W tym sezonie odbędzie się jeszcze 6 podobnych kursów, w tym 2 na poziomie zaawansowanym i 1 obejmujący także szkolenie związane z poruszaniem się na sprzęcie skiturowym czy asekuracją w terenie wysokogórskim.

Wszelkie informacje na temat programu i terminów szkoleń znaleźć można na stronach:


www.kursylawinowe.pl


www.facebook.com/lawiny


Akcję wspierają:
PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond,  Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com