facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-05-02
 

Szerpowie - lawina śmierci. Nagradzany film dokumentalny 2 maja

PORUSZAJĄCY, NOMINOWANY DO NAGRODY BAFTA, FILM DOKUMENTALNYJUŻ W MAJU NA DISCOVERY CHANNEL: "SZERPOWIE – LAWINA ŚMIERCI".

 

Premiera: poniedziałek, 2 maja 2016 r., o godz. 23:00 na Discovery Channel
SZERPOWIE – LAWINA ŚMIERCI to nominowany do nagrody BAFTA, poruszający film dokumentalny. Opowiada wstrząsającą historię unikalnej społeczności Szerpów, których 18 kwietnia 2014 roku dotknęła ogromna tragedia. Tego dnia, po zboczach Mount Everest zeszła potężna lawina, pochłaniając życie 16 z nich. Zginęli, wytyczając szlak dla zachodnich himalaistów, którzy wkrótce mieli wyruszyć, by zdobyć najwyższy szczyt świata. W tym feralnym dniu u podnóża góry przebywała ekipa filmowa, dzięki czemu, w zaledwie kilka minut po katastrofie, mogła z bliska sfilmować dramatyczne skutki potężnej lawiny.

 

Mount Everest od kilkudziesięciu lat przyciąga największych śmiałków, którzy gotowi
są ryzykować życiem, byleby tylko wdrapać się na szczyt najwyższej góry świata. Ich starania
w większości byłyby pozbawione sensu, gdyby nie Szerpowie – tybetański lud, doskonale przystosowany do życia w trudnych warunkach wysokogórskich. Wielu z nich wytycza szlaki
na szczyt i pomaga śmiałkom z Zachodu w przenoszeniu ciężkich ładunków w Himalajach. Jednym z najsłynniejszych Szerpów był Tenzing Norgay, który wraz z sir Edmundem Hillarym zdobył Mount Everest w 1953 roku. 
 

Kiedy 18 kwietnia 2014 roku śmiercionośna lawina zabrała życie 16 Szerpom, ich pogrążona
w smutku społeczność była bliska buntu. Każdej wiosny ryzykują bowiem swoje życie
na wytyczanie szlaków po niebezpiecznych zboczach Mount Everest. Mimo to nie zarabiają wiele, choć ich praca stanowi  znaczący wkład w gospodarkę Nepalu. W programie SZERPOWIE
– LAWINA ŚMIERCI
widzowie Discovery Channel zobaczą, jak górscy przewodnicy, członkowie ich rodzin oraz himalaiści wspominają przygotowania do wspinaczki na szczyt,

tuż przed zejściem lawiny.

 

Jednocześnie zastanawiają się, jaka przyszłość czeka wyprawy na „dach świata” i dlaczego ceną wejścia na szczyt czasem musi być ludzkie życie. Ogromna tragedia z 18 kwietnia 2014 roku zmusiła Szerpów do ponownej analizy i innego spojrzenia na biznes związany ze zdobywaniem świętej dla nich góry.

 

Czy warto ryzykować życiem dla pomagania zachodnim himalaistom w wchodzeniu na Mount Everest? Co rząd Nepalu zrobił, aby pomóc dotkniętym tragedią rodzinom przewodników górskich? Jaka przyszłość czeka Szerpów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w niesamowicie zrealizowanym filmie dokumentalnym SZERPOWIE – LAWINA ŚMIERCI. Premiera już w poniedziałek, 2 maja o godz. 23:00 na Discovery Channel.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-05
WYDARZENIA
 

7. Zakopiański Festiwal Literacki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-04-21
WYDARZENIA
 

Wspinaczkowy Puchar Polski w Skarpie Bytom

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-04-11
WYDARZENIA
 

Spektakl „WANDA”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-09
WYDARZENIA
 

Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-02-14
WYDARZENIA
 

12. Przegląd Filmów Górskich w Wadowicach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com