facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-18
 

Sytuacje awaryjne we wspinaczce

Wspinaczka zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Przygotowanie na awaryjne sytuacje, które oby nigdy się nie wydarzyły, jest istotnym elementem edukacji wspinacza. Sytuacje awaryjne zawsze są nietypowe i aby skutecznie rozwiązać konkretny problem, konieczne jest przygotowanie merytoryczne i umiejętność improwizacji.

KŁOPOTY Z DRUGIM PARTNEREM

Dla tych, którzy wspinają się z początkującymi lub po prostu słabszymi od siebie partnerami, jest to realna możliwość. Gdzieś z dołu, z trawersu, cztery wyciągi nad ziemią, niewidoczny partner woła: „Nie dam rady tego przejść, pomóż mi". Co zrobisz? Jest kilka możliwości: - Przywiążesz linę do stanowiska, zjedziesz do partnera i pomożesz mu. - Wyciągniesz partnera do siebie, ciągnąc za linę. - Utniesz linę i pójdziesz sobie...!

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, zawsze istnieje rozwiązanie, o ile posiadasz odpowiednie umiejętności i dość czasu.

Uwalnianie się od ciężaru partnera

Asekurujący, nieważne - prowadzącego czy drugiego na linie, aby pomóc poszkodowanemu partnerowi, musi czasem wydostać się z systemu asekuracyjnego.

Podstawowy sposób:
- Zablokuj przyrząd asekuracyjny.
-Załóż węzeł lub przyrząd zaciskowy na linę biegnącą do partnera; najlepiej dający się przesunąć pod obciążeniem bloker.
- Wepnij węzeł lub zacisk do stanowiska za pomocą pętli, a jeśli jej nie masz, zawiąż pętlę na linie. W przypadku liny, pomyśl najpierw, co zamierzasz dalej robić - czy lepiej zawiązać ją na samym końcu, jak najbliżej partnera, czy może gdzieś w środku? Nie rób niczego bezmyślnie!
- Wepnij linę do stanowiska, jako zabezpieczenie. Najlepiej wyblinką lub zabezpieczoną półwyblinką (ułatwia ewentualne opuszczenie partnera). Pozostaw dość luzu, aby lina nie naprężyła się przy przenoszeniu obciążenia na prusik.
- Powoli popuść linę, przenosząc ciężar partnera na prusik. Sprawdź czy trzyma.
- Teraz możesz wypiąć przyrząd asekuracyjny i uwolnić się z całego układu. Resztę liny można teraz wykorzystać, aby zjechać do poszkodowanego, opuścić go czy zbudować wyciągarkę. Do opuszczania, zablokowana półwyblinka jest już gotowa. Wystarczy tylko zluzować obciążony bloker. Nie zapomnij w tym czasie przytrzymać liny, inaczej ranny partner spadnie!

Czytaj całość na www.climb.pl.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com