facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Świetna passa Alexa Hubera

Alex Huber skończy w tym roku 47 lat. Ale werwy i formy mógłby mu pozazdrościć niejeden młodszy od niego wspinacz. W tym roku Huber wytyczył nową drogę Südwind X na Wilder Kaiser i skałkową White Magic na malowniczej iglicy Kleinen Barmstein, a także przeszedł na własnej asekuracji Il Capitano 8b+ na Sardynii.

Chronologicznie pierwsze – aczkolwiek informacja o nim pojawiła się zaledwie kilka dni temu – było przejście drogi Il Capitano 8b+ na klifie Capo Monte Santo na Sardynii. Huber rozprawił się z drogą już w maju. Start w czterdziestometrową drogę odbywa się z łódki. Alex postanowił przejść Il Capitano korzystając wyłącznie z własnej asekuracji. Wisienką na torcie był imponujący skok do klamy, który musiał wykonać mając pod sobą osiem metrów dzielących go od ostatniego frienda. 


 

Skok na drodze Il Capitano 8b+;  fot. arch. Alex Huber, źródło: planetmountain.com

 

 

30 września Huber wraz z Guido Unterwurzacherem dokonał pierwszego klasycznego przejścia drogi Südwind (X, 250 m), nowej wielowyciągowej drogi na południowej ścianie Mauk w masywie Wilder Kaiser w Austrii. Jak twierdzi Alex, charakter skały nie pozwala na użycie dodatkowej, własnej asekuracji, a do powtórzenia drogi potrzeba jedynie „doskonałego czucia skały i trochę odwagi”. Choć znając jego poprzednie przejścia zaryzykowalibyśmy, że odwagi potrzeba będzie jednak nieco więcej ;-).

 

Na Südwind X; fot. arch. Alex Huber, źródło: planetmountain.com 

 Przebieg drogi; fot. arch. Alex Huber, źródło: planetmountain.com

 


Alex wytyczył także nową linię White Magic na Kleinen Barmstein, nieopodal Hallein. 50-metrowa linia biegnąca środkiem pięknej iglicy górującej nad miastem, która powstała 5 października, została przez niego wyceniona na coś pomiędzy X a XI. 


White Magic na Kleinen Barmsteinfot. arch. Alex Huber, źródło: Facebook
źródło: planetmountain.com, huberbuam.de, Facebook

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
2016-04-22
GÓRY
 

Nowa droga na Grossglocknerze!

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-03-16
FOTO-VIDEO
 

Sasha DiGiulian na Sardynii i w Szwajcarii FILM

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com