facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-07-23
 

ŚWIAT SIĘ WSPINA

Czołowy mocarz Wysp Brytyjskich Steve McClure wytyczył drogę, którą prawdopodobnie możemy śmiało stawiać obok linii traktowanych za „sprawdzony światowy top”.


Czołowy mocarz Wysp Brytyjskich Steve McClure wytyczył drogę, którą prawdopodobnie możemy śmiało stawiać obok linii traktowanych za „sprawdzony światowy top” (sztandarowymi przykładami są oczywiście Realization i La Ramba Extension). Nowość to przedłużenie krótkiej drogi 8a+ o Zappowskiej nazwie Overnite Sensation 8a+ w Malham Cove, kończącej się tam, gdzie zaczynają się prawdziwe trudności, które zostały obite już 19 lat temu i od tego czasu czekały na swojego amatora. Projekt był jak najbardziej godny wciąż stalowej buły 36-letniego Steve’a, ponieważ odcinek ponad łańcuchem Overnite prezentuje trudności 8c+ z kluczowym miejscem o bulderowym stopniu 8A+. Pierwsze przymiarki McClure’a do linii przypadają już na rok 2005, ale większą pracę – 12 dni – włożył w nią w ubiegłym sezonie. W tym roku Brytyjczyk konsekwentnie napierał na linię, spędzając na nim kolejne 15 dni. Jak łatwo obliczyć, praca nad problemem trwała ponad 30 dni i dla wszystkich, którzy znają moc Steve taka statystyka mówi sama za siebie. Co zaś mówi sam autor nowości? Proponuje 9a+, podkreślając, że droga znacznie przewyższa trudnościami wszystko, co dotychczas robił. My oczywiście wierzymy, ale czekamy też na powtórzenia. Powstaje tylko pytanie, kto – oprócz Brytyjczyków – pojedzie na tę linię. Niestety, historia pokazuje, że raczej nikt…


Dave Graham rozwiązał projekt Daniego Andrady w sektorze Mascun w Rodellarze. Praca nad linią kosztowała go 15 przystawek. A droga ma podobno bardzo techniczny i trickowy charakter, a jej wycena ma opiewać na 9a. Oczywiście owo „rozwiązanie” odbyło się za zgodą, a nawet w obecności, pomysłodawcy tej linii.

W poprzednim Rock Serwisie donosiliśmy o świetnej passie czternastolatka z Czech Adama Ondry (Hudy Sport, La Sportiva, Rock Empire). Dopiero teraz dotarło do nas zdjęcie z jednego z opisywanych wówczas przejść Life’s Bitch 8c+ we Frankenjurze. O tego czasu Adam zdołał uporać się z kolejnymi drogami w tym stopniu na Frankenjurze: Madonną autorstwa Markusa Bocka oraz Hattori Hanzo.Inny czeski wspinacz, Martin Stranik przeszedł Kobrę 10+/11- w Visnovym na Słowacji. Jest to dopiero czwarte przejście tej bardzo wymagającej linii.

W ciągu jednego tygodnia Mały Wielki Czlowiek, Ramon Julian Puigblanque, przeszedł oesem drogę Pequena Estrella 8b+ oraz w stylu RP pokonał trzy linie 8c+ (jedna z nich Black Pearl w Rodellar przeszedł jako pierwszy) i dwie 8c. Ilu wspinaczy życzyłoby sobie zgromadzić taki wykaz w ciągu całego życia?

Patxi Usobiaga konsekwentnie nabija swoje onsajtowe konto. Ostatnimi czasy dołączył do swojego imponującego wykazu odstrzałów drogę Blomu 8b+ w Laraona oraz inną linię o wycenie 8b. A dla statystyków parę liczb: tym samym Patxi ma na liczniku 41 onsajtów od 8b w górę, a siedemnaście od 8b+ w górę. Robi wrażenie, Panie i Panie, nieprawdaż?

Bardzo dobrą formę odstrzałową prezentuje też Słoweniec Klemen Bečan, który podczas pobytu w Warmbad w ciągu jednego dnia przeszedł dwie drogi 8b: Acht Be i Merkl Rinne. W tym samym dniu pokonał również fleszem Midlife Crises 8b.


Dai Koyamada rozwiązał swój projekt w macierzystym rejonie Horai. Linia o nazwie Spectator jest kombinacją, łączącą dwie drogi 8c+: Koemma oraz Meta Force Extention i prezentuje trudności 9a. Poprowadzenie nowości kosztowało Japończyka 5 prób.

Góry 6 (157) 2007

(dg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Anna Czerwińska – mogłyby to robić same baby!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Czong-Kemin bez wirusa / Tien-Szan

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com