facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-01
 

Swanage (Anglia)

Kolejna odsłona z serii "Weekend na Wyspach" prowadzi do Swanage - jednego z najsłoneczniejszych zakątków Brytanii, gdzie czeka wyzwanie dla (nie tylko) tradowców pragnących się zmierzyć z nadmorskimi klifami.
[index rejonów w Wielkiej Brytanii]

Materiał stanowi uzupełnienie "bogatszego" artykułu "Swanage, czyli słoneczna Brytania" (GÓRY 185 /2009). Z drugiej strony zawiera to, co potrzebne - bez zbędnej gadaniny, czy też raczej pisaniny autora ;)

Klify Swanage (fot. Łukasz Warzecha)

PRZEWODNIK

Sztandarową pozycją jest wydany przez Rockfax przewodnik "Dorset" opracowany przez duet Mark Glaister - Pete Oxley (ten ostatni jest uważany za legendę i wybitnego znawcę rejonu). Ostatnie wydanie z 2005 roku to pozycja solidna i zgodna ze standardami narzuconymi przez samo wydawnictwo we wszystkich najnowszych edycjach. Diagramy dróg oparte są w większości wypadków o fotografie, także wykonane od strony morza. Opisy dróg zawierają ikony określające charakter, urodę, asekurację, długość oraz bardziej lub mniej użyteczny krótki opis tekstowy.

Wydawnictwo zadbało również o aktualizacje informacji (wraz z możliwością komentarzy użytkowników), które są dostępne na stronie www.rockfax.com - ponadto można też ściągnąć za darmo w formie pdf pełny rozdział z sektorem Winspit Quarry oraz poręczny opis dróg tradowych wymagających zjazdu. Zainteresowani mogą także zapoznać się ze stale aktualizowanym w oparciu o typy użytkowników rankingiem 50 najlepszych dróg w rejonie... Wracając do samego przewodnika można wytknąć: nieaktualne linki - co nie dziwi, bo w sieci 4 lata od publikacji to szmat czasu oraz oczywiście cenę - £20... Choć z drugiej strony otrzymuje się nie tylko opis Swanage, ale również pozostałych rejonów w hrabstwie włączając w to Portland. 


NOCLEGI I ZAOPATRZENIE

Jak przystało na najbardziej słoneczny rejon Wielkiej Brytanii, oferta bazy noclegowej jest spora. Z czego dwa kempingi w dość przyzwoitej (dla pieszych) odległości od klifu - Tom`s Field oraz Swanage Costal Park (dawniej znany jako Priestway Holiday Park). Z pełniejszą ofertą można zapoznać się na witrynie www.virtual-swanage.co.uk.

Z zaopatrzeniem też nie ma większych problemów. Samo Swanage oferuje bogaty wybór sklepów (w tym duży Co-Op), pubów, restauracji oraz take-awayów. Najbliższym pubem jest położony tuż nad klifem - The Durlston Castle Inn, a wspinający się w sektorach Dancing Ledge oraz Winspit mają "rzut beretem" do pubu The Square and Compass.

Nieco kłopotu jest ze sprzętem wspinaczkowym, bo będących w potrzebie czeka podróż do Portland, Dorchester lub Exeter.


TRANSPORT

Po pierwsze, jak się dostać na Wyspę? Akurat tu oferta wygląda dość bogato, gdyż najsensowniejszym celem jest osiągnięcie któregoś z portów lotniczych w okolicach Londynu. Pewną alternatywą może być też lot do Bristolu.

I tak: Easyjet łączy Kraków z Luton, Gatwick i Bristolem, Berlin z Luton, Gatwick, Bristolem, a Pragę (czeską) ze Stansted, Gatwick oraz Bristolem. Wizzair oferuje linie pomiędzy Londyn Luton, a Katowicami, Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem, Warszawą oraz Pragą. Najhojniejsza oferta czeka w słynnym Ryanairze (nie zapomnijcie drobnych na toaletę ;)): z Rzeszowa do Luton i Bristolu, który też ma połączenia z Bratysławą, Wrocławiem i Poznaniem oraz Londyn Stansted z Bratysławy, Bydgoszczy, Berlina, Gdańska, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina, Poznania, Katowic, Krakowa i Wrocławia.

Kolejnym wyzwaniem jest podróż do Swanage. Z Londynu zajmuje to około 3 godzin, a z Bristolu czterech. Generalny kierunek to największe miasta w okolicy, czyli Southampton oraz Bournemouth. Dla korzystających z publicznych środków transportu godnym polecenia jest odwiedzenie witryny Traveline, pozwalającej zorganizować podróż w najdrobniejszych szczegółach, korzystając z oferty nieomal każdego przewoźnika w Wielkiej Brytanii. Na miejscu (poza wyżej wymienioną stroną) można wesprzeć się podmiejskim rozkładem jazdy Wilts & Dorset Bus Company oraz zapoznać z mapą transportu publicznego na Dorset for You.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com