facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-03-21
 

Superbalance, nowa polska droga na Ziemi Baffina

Wśród urodzinowych pokazów TKN „Wagabunda” nie mogło zabraknąć spotkania z górami. Slajdowisko o wspinaczce na Ziemi Baffina zaprezentuje Marcin Tomaszewski – autor projektu 4żywioły.
7 maja 2012 roku dwóch polskich alpinistów wytyczyło nową drogę na jednym z największych i najbardziej wymagających skalnych urwisk na świecie - Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w Kanadzie. 

Wyprawa odbyła się w ramach projektu alpinistycznego 4żywioły zakładającego pokonywanie największych pionowych ścian w 4 rejonach górskich: Alasce, Patagonii, Wenezueli i na Ziemi Baffina. Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz bez jakiegokolwiek wsparcia w ciągu 24 dni wspięli się na w większości pionową, ponadkilometrową skalną ścianą śpiąc w zawieszonych na ścianie namiotach. Trudności drogi spowodowały, że alpiniści pokonywali w ciągu dnia od kilkudziesięciu do stu metrów. Wspinaczkę utrudniały niskie, spadające do – 20 stopni temperatury oraz  intensywne załamania pogody, w trakcie których cała ściana pokryta była śniegiem. W trakcie wspinaczki alpiniści żywili się daniami liofilizowanymi oraz wodą, którą pozyskiwali po stopieniu śniegu.


Ze względu na wymagającą asekurację zespół zaopatrzony był w 400 metrów lin i ok. 200 kg sprzętu i żywności. Na ścianie w drodze na szczyt założone zostały cztery wiszące biwaki. Każdorazowy transport sprzętu pomiędzy nimi odbywał się przy pomocy specjalistycznych technik i trwał od kilku do kilkunastu godzin. W trakcie wspinaczki alpiniści odpadli  trzy razy od skały, dzięki odpowiedniej asekuracji  nie doznali z tego powodu żadnych obrażeń. Po zdobyciu szczytu w ciągu jednego dnia wspinacze zjechali do podstawy ściany oraz zeszli stromym stokiem na powierzchnię zamarzniętej tafli fiordu, skąd skuterem śnieżnym wrócili do najbliższej Inuickiej miejscowości Clyde River.

Marcin Tomaszewski – wspinacz, solista, wspina się od 20 lat; wchodzi w skład Kadry Narodowej Polski w wspinaczce wysokogórskiej. Sponsor: Himountain.
www.4zywioly.net
www.geronimo.civ.pl
www.reganclimbing.com


Slajdowisko odbędzie się 26.03.2013 r. w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).

Wstęp wolny
www.wagabunda.krakow.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com