facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-05-23
 

Sukces polskich alpinistów na Mount Everest!

18 maja po 50 dniach ekspedycji w ekstremalnych warunkach stanęli na szczycie Chomolungmy Zbyszek Bąk i Magda Prask.
W tym sezonie ze względu na wiatry wiejące po 120 km na godzinę, co skutecznie utrudnia wspinaczkę, jak na razie weszło na szczyt  9 osób.

Polish Everest Expedition 2010 rozpoczęła się 26.03.2010 w 30-tą rocznicę pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (polska wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady), gdzie ówczesnymi zdobywcami byli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Uczestnicy wyprawy działają też w ramach idei zdobycia "Korony Ziemi" czyli wejścia na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Trasa, którą podążała grupa Polish Everest Expedition 2010, prowadziła od chińskiej, północnej strony Everestu poprzez Tybet. Jest to najdłuższa droga na szczyt, północno-wschodnią granią poprzez lodowiec Rongbuk. Tą stroną próbował wejść na szczyt Sir George Mallory, do tej pory są spory, czy to nie on jako pierwszy był zdobywcą Góry.

Wybór dłuższej trasy pozwolił zespołowi na lepszą, sukcesywną aklimatyzację. Na drodze wspinaczki znajdowało się wiele trudnych i niebezpiecznych przejść, a w szczególności niebezpieczne uskoki o kącie nachylenia 90 stopni.

Sylwetki alpinistów Polish Everest Expedition 2010

Zbigniew Bąk
lat 37, Warszawa


Absolwent AWF w Warszawie. Z powodzeniem łączy prowadzenie dwóch firm z realizacją własnych marzeń i pasji. Góry zamieszkały w jego sercu od pierwszych lat młodości, gdy jako 7-latek wędrował przez Tatry wraz z rodziną. W późniejszych czasach wraz z własną drużyną harcerską przemierzał polskie i czesko-słowackie góry, zaczynając od Bieszczad a na Sudetach skończywszy. Instruktor płetwonurkowania (nurkowania we wszystkich oceanach), fotograf, strzelectwo sportowe (klub Gwardia Warszawa). Swoimi pasjami skutecznie zaraża innych poprzez działalność Stowarzyszenia Klub Alpinistyczny "Homohibernatus", zajmującej się organizacją wyjazdów we wszystkie zakątki naszego globu.

Magdalena Prask
36 lat, Poznań


Alpinistka, fotograf, przewodnik górski, pilot wycieczek i... bankowiec. Jej największą pasją są podróże oraz góry, co stara się łączyć przemierzając wszystkie kontynenty. Zorganizowała ponad 10 wypraw globtroterskich. Właśnie wróciła z samotnej półrocznej podróży do Ameryki Południowej, podczas której podążając przez Andy zdobyła szereg szczytów od Ziemi Ognistej do równika. Na co dzień trenuje teakwondo, wspina się na ściankach, jeździ na rowerze i pływa. Swoimi doświadczeniami dzieli się z innymi aktywnie działając w klubach górskich i podróżniczych, organizując liczne pokazy slajdów i wystawy zdjęć.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com