facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-02-11
 

Sukces akcji SALEWA Safety Training 2013/14

Właśnie dobiegła końca premierowa odsłona akcji SALEWA Safety Training organizowana przez polskie przedstawicielstwo marki przy współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i obejmująca dwa szkolenia w zakresie bezpiecznego poruszania się w zimowym terenie górskim.

Akcja SALEWA Safety Training skierowana była do wszystkich klientów marki, którzy w okresie od 01 września 2013 roku do czterech dni przed wybranym terminem szkolenia dokonają zakupu sprzętu/odzieży SALEWA za kwotę minimum 500 zł w jednym z czterech salonów firmowych SALEWA lub za pośrednictwem sklepu 8a.pl. Otrzymany voucher upoważniał do rejestracji na stronie www.salewa.pl na jeden z dwóch dostępnych terminów szkolenia – 18 stycznia lub 1 lutego 2014 roku. Łącznie, przewidziane zostały 32 miejsca, a rejestracji dokonały aż 24 osoby.

 

 

Nauka hamowania. Fot. Edward Lichota

 

Z powodu tegorocznych gwałtownych i dosyć nieoczekiwanych zmian pogody, program każdego ze szkoleń modyfikowany był na bieżąco i dostosowywany do warunków aktualnie panujących w Tatrach przez dwóch prowadzących – Mieczysława Ziacha i Edwarda Lichotę - zastępców naczelnika TOPR, doświadczonych ratowników i przewodników górskich z licencją IVBV. Mimo niewielkich opadów śniegu, podczas pierwszej edycji pogoda dopisała – uczestnicy w rewelacyjnych warunkach mogli nabywać doświadczenie w poruszaniu się w rakach, posługiwaniu czekanem oraz wiązaniu się liną z resztą zespołu, pokonując przy tym trasę Kasprowy Wierch-Świnicka Przełęcz-Świnica (oba wierzchołki)-Zawrat (trawersem), do Hali Gąsienicowej. Uczestnicy zapoznani zostali z podstawami poszukiwania detektorem lawinowym, zasadami hamowania czekanem  w trakcie upadku, problemami szacowania zagrożenia lawinowego i poruszania się w stromym terenie śnieżno-skalnym/mikstowym. Nie zabrakło też podstaw terenoznawstwa i obliczania ram czasowych wycieczki.

 

Na drugą edycję szkolenia stawiła się już o wiele liczniejsza grupa, którą awaria kolejki na Kasprowy zmusiła do pieszej przeprawy na Halę Gąsienicową przez Dolinę Jaworzynki. Tam opiekunowie przeprowadzili ćwiczenia w zakresie funkcjonowania i obsługi detektorów lawinowych, obejmujące m.in. sposób noszenia detektora, test urządzenia i baterii oraz test grupowy. Następnie grupa udała się w rejon Granatów na główną część zajęć – uczestnicy podzieleni zostali na dwa zespoły, z czego jeden zajmował się tematyką lawinową (omówione zostały czynniki powodujące wzrost zagrożenia lawinowego, znaki ostrzegawcze, interpretacja komunikatu lawinowego, a następnie przeprowadzono praktyczne ćwiczenia poszukiwania detektorem i sondą lawinową dwóch zasypanych z zastosowaniem zestawu "walizek" i pulpitu sterowniczego - tzw. easy searcher), a drugi uczestniczył w ćwiczeniach z zakresu turystyki zimowej (technika i taktyka poruszania się w terenie śnieżnym, zasady użycia czekana i raków, wyhamowywanie upadków na stromym stoku śnieżnym, budowa stanowisk asekuracyjnych w śniegu). Po zakończeniu ćwiczeń nastąpiła zamiana grup.

W obu przypadkach zajęcia w terenie trwały od wczesnego rana (zbiórka o 07:30 w Jurcie w Kuźnicach) do późnych godzin popołudniowych (ok 16:00) i kończyły się wspólną kolacją w Jurcie. Wszystkim zapisanym, którzy nie dysponowali pełnym wyposażeniem, SALEWA zapewniła również odpowiedni sprzęt.


„Jestem alpinistą/taternikiem od 1988, miałem kilkuletnią przygodę z GT GOPR a później TOPR, aktywnie staram się uprawiać ski alpinizm - zatem wiele rzeczy nie było dla nie nowych. Aczkolwiek uważam, że w podstawowym zakresie, techniki turystyki zimowej i zimowego taternictwa zostały przekazane uczestnikom w sposób absolutnie wystarczający. A i dla mnie możliwość praktycznego ćwiczenia z detektorem lawinowym była rzeczą bardzo wartościową i nowo nabytą umiejętnością.” – mówi pan Wojciech i podsumowuje: „Świetna kadra – bardzo fajni prowadzący, bez dystansu, za to zaangażowani. Wspaniale, że firmie chciało się w ogóle takie wydarzenie zorganizować – niezły pomysł, a i detale jak np. obiad i zorganizowanie sprzętu dla niektórych, były przemyślane. Wielkie brawa!”


„Całe szkolenie było w pełni profesjonalne, będę miał do Salewy wielki sentyment…” – dodaje pan Mikołaj.
Jak komentuje całą akcję Jacek Grzędzielski, General Manager SALEWA Polska: „W SALEWA najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo. Dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że w górach nawet najwyższej jakości sprzęt czy duża wiedza teoretyczna to nie wszystko – liczą się głównie umiejętności; to, co potrafimy z tym sprzętem i wiedzą zrobić w terenie, np. w okolicznościach realnego zagrożenia. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że udało nam się zorganizować polską odsłonę międzynarodowej akcji SALEWA Safety Training i to przy współpracy z tak znakomitymi i doświadczonymi instruktorami. Dzięki niej piętnaście aktywnych osób, miłośników gór, nie tylko poszerzyło swoją wiedzę z zakresu poruszania się w zimowym terenie górskim, ale przede wszystkim nabyło umiejętności kluczowe dla bezpieczeństwa własnego, jak i osób towarzyszących im podczas kolejnych wypraw w góry.”


Tak duży odzew i pozytywny odbiór akcji napawa optymizmem przed sezonem Zima 2014/15 - już teraz SALEWA Polska zapowiada, że pragnie kontynuować i być może nawet poszerzyć cykl szkoleń w terenie organizowany wspólnie z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, którego pozostaje sponsorem przez kolejne trzy lata.


Relacje z poszczególnych szkoleń dostępne są tu:
http://www.salewa.pl/news-historia-press/salewa+safety+training+-+18+stycznia+2014
http://www.salewa.pl/news-historia-press/salewa+safety+training+-+1+lutego+2014

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com