facebook
 
znajdź partnera
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Steve McClure w elitarnym klubie 8c OS

Tygodniowy urlop w hiszpańskim Rodellar wystarczył McClurowi na zrealizowanie swojego celu, nad którym pracował od pewnego czasu - przeonsajtowaniem 8c.
Sukces dokonał się na pasażu Amistad (przewieszona na 25 stopni, 30 metrów długości) w sektorze Ventanas.

Steve był bliski odpadnięcia w sekwencji bulderowej, jednak udało mu się utrzymać. Można zaryzykować stwierdzenie, że przejście nie odbyło się na zupełnej świeżości, bo w trakcie pobytu Anglik skolekcjonował jeszcze 8c RP, 2 x 8b+ (w tym jedną OS), 2 x 8b OS, 5 x 8a+ OS oraz 1 x 8a OS. Do tego warto dodać intensywne patentowanie drogi w stopniu 9a, której prowadzenie musiało zostać odłożone ze względu na problemy z wiązadłem kolanowym.

Nieźle jak na "prawie" czterdziestolatka pracującego na co dzień w pełnym wymiarze godzin (a czasami nawet po 50 godzin w tygodniu).


Przewieszka na której znajduje się Amistad 8c, Rodellar (fot. arch. Steve McClure)

Steve McClure dołączył tym samym do elitarnego klubu wspinaczy, którzy sieknęli bez znajomości 8c, zawierającego takie sławy jak: Yuji Hirayama, Ramón Julian Puigblanque, Patxi Usobiaga, Chris Sharma, Tomás Mrázek, Adam Ondra, Edu Marin, Ethan Pringle - przy czym Usobiaga i Ondra doszli do 8c+ (a w dodatku oboje zrobili 9a RP w drugim wstawieniu).

Nie mniej Steve nie byłby sobą jakby nie dorzucił kilku skromnych uwag: "Może za łatwe na 8c? Przewodnik mówi, że to 8c, lokalsi temu przytakują. Czterech wspinaczy, którzy powtórzyli drogę potwierdza wycenę. Ale nie jestem pewien. Nie ma co odpalać cygar. Wciąż nie jestem w gangu, ale zasmakowałem tego i wiem, że jestem w stanie być. Potrzebuję tylko włożyć więcej pracy i zrobić kilka takich dróg więcej. To może boleć, ale będzie warte tego!" No bo jak przytomnie zauważa McClure, czy ktoś, kto zrobił jedną drogę VS (ok. IV/IV+), może nazywać się VS-owym onsajtowcem?

Wracając jeszcze na chwilę do samej drogi, to dotychczasowa lista pogromców Amistad nie jest długa: Dani Andrada, Daniel Fuertes, Mikhail Chernikov, Ramón Julian Puigblanque - przy czym ten ostatni zrobił ją kilka tygodni temu także OS-em i także zastanawia się nad wyceną... A zatem powściągliwość McClura jest uzasadniona.

Na naszym youtubowym kanale w zakładce Rock Serwisu - można obejrzeć filmy z OS-ów Yuji Hirayamy (White Zombie 8c) oraz Chrisa Sharmy (Humildes pa casa 8c).


Na forum serwisu 8a.nu użytkownicy zwrócili uwagę na "ogranicznik", który został przekroczony podczas przejścia Steve`a McClura - wypowiedź Brytyjczyka w tej sprawie można znaleść w newsie Afera "8c OS".
Bartek Pasiowiec
 
2018-12-13
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Matty Hong i Ben Spannuth powtarzają "Bone Tomahawk" 9a/+ Joe Kindera

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
2018-12-07
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Stefano Ghisolfi prowadzi "Perfecto Mundo" 9b+!

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
2018-12-07
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Isabelle Faus na topie "Terre de Sienne" 8B w Hueco Tanks!

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
2018-12-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Kolejna 8c+ dla Margo Hayes! Tym razem "Southern Smoke" w Red River Gorge!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com