facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-06-05
 

Sprzętowe nowinki ISPO 2017 - krótkie przypomnienie

CIENKIE, LEKKIE I EFEKTOWNE
O tym, że ewolucja technologiczna postępuje nieprzerwanie najlepiej świadczą nowe rodzaje materiałów, które – jak można się spodziewać – są coraz cieńsze i trwalsze, a przy tym zapewniają lepsze parametry nieprzemakalności i oddychalności. Na targach przyciągały wzrok nowatorskie kurtki biegowe. Swoją niewielką wagą i rozmiarami po spakowaniu przebić mogą niejedną biegową „wiatrówkę”, posiadając przy tym w pełni funkcjonalne laminaty z membraną. Nowy, niezwykle lekki i wydajnie oddychający materiał Gore-Tex Shakedry wyróżnia się niespotykaną do tej pory konstrukcją, w której membrana stanowi warstwę zewnętrzną laminatu. Kolejną wartą uwagi nowinką jest kurtka marki Berghaus – Hyper 100 Jacket, która wykonana została z trójwarstwowego, ultracienkiego laminatu, dzięki czemu waży niespełna 100 g i zapewnia oszałamiające parametry oddychalności – około 55 000 g/m2/24 h. A choć produkty te dedykowane są dla dość wąskiego kręgu odbiorców, głównie biegaczy i rowerzystów, jednak wzbudzają nadzieję na to, że w najbliższej przyszłości rynek lekkich kurtek membranowych zmieni się nie do poznania.

 

Z premiery technologii Shakedry marka Gore zrobiła futurystyczne przedstawienie; fot. Piotr Drożdż

 

Równie imponujące wrażenie robią możliwości technologiczne pozwalające uzyskać tkaninę wierzchnią o zróżnicowanej gęstości splotu, który można modyfikować zależnie od wymagających odmiennych parametrów stref odzieży. Wykonana w tej technologii narciarsko-snowboardowa kurtka Iceland ProKnit marki Picture Organic Clothing oferuje optymalne połączenie niskiej wagi i trwałości, poza tym zapewnia zwiększoną elastyczność i oddychalność w tych strefach, które tego wymagają.

 

Zestaw do gotowania Primetech Stove marki Primus można było sprawdzić w terenie podczas towarzyszących targom imprez testowych; fot. Piotr Drożdż


ELEKTRONICZNE ZABAWKI
Kolejny trend, którego nie można już ignorować, jest tak naprawdę dobrze znany. Stanowi coś, co od pewnego czasu mniej lub bardziej nachalnie towarzyszy nam w życiu codziennym, pracy i podczas sportowych aktywności. Chodzi o lawinowo wzrastające znaczenie „elektroniki”: od zegarków, które przeobrażają się we „wszystkomające” smartwatche, poprzez konkurujące z naszą inteligencją aplikacje, a skończywszy na elektronicznych czipach, dokładanych do każdego możliwego elementu ekwipunku – kijów narciarskich, wkładek do butów, koszulek (na przykład system pomiaru temperatury ciała), a nawet hantli, w których sprytny „mózg” nie tylko zlicza serie ćwiczeń, ale daje też cenne porady :).

 

Jak zawsze najfajniejsze gadżety można było znaleźć wśród sprzętu wspinaczkowego na przykład przyrząd asekuracyjny Revo marki Wild Country…

 

 

…i w elektronice; fot. arch. ISPO


Starożytne ideały, nieśmiało mówiące o zasadzie równomiernego rozwoju umysłu i ciała, stają się coraz mniej kompatybilne z aplikacjami przejmującymi za nas myślenie. Cóż to jednak za problem wobec imponującego postępu? Obecnie przeciętny amator dysponuje narzędziami, które dekadę temu były dostępne wyłącznie sportowcom na poziomie zawodowym. Czy przez to treningi będą dostarczały nam więcej satysfakcji? Wątpię, ale każdemu według potrzeb.


TERAZ POLSKA
Muszę przyznać, że do tej pory nie miałem wielu okazji, aby chylić czoło przed polską innowacyjnością – przynajmniej w dziedzinach, które pozostają w kręgu moich zainteresowań. Na tegorocznej edycji targów ISPO sytuacja ta uległa zmianie za sprawą marki Aerosize, która zaprezentowała bardzo ciekawy projekt poduszki wypornościowej dla systemu lawinowego. Cechą charakterystyczną produktu jest nadmuchiwana konstrukcja „nośna” o pojemności zaledwie 40 litrów, która naciąga powłokę poduszki o pojemności 150 litrów. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zredukować rozmiar i ciężar poduszki oraz butli potrzebnej do jej napełnienia – tylko część gazu pochodzi z butli, reszta zasysana jest z otoczenia – więc cały zestaw można zmieścić nawet w niewielkiej kamizelce. Trzymam kciuki za pomyślne przejście etapu testów i wprowadzenie systemu do produkcji.

 

Tekst / Piotr Gruszkowski i Maciej Szopa

1 | 2 | 3 | 4 |
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-03-28
SPRZĘT
 

Ostatnie buty trekkingowe, jakie kupisz

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-20
SPRZĘT
 

Pomysły na prezenty dla pasjonatów gór

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com