facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-09-17
 

Sprostać Meru z The North Face

W październiku 2011 roku Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk poprowadzili niesamowitą drogę wspinaczkową Shark’s Fin wiodącą na szczyt mierzącego 6310 m n.p.m. wierzchołka Meru. Wyprawa była testem wytrzymałości dla nich samych i sprzętu, którego w tym czasie używali.
Przy trudnej technicznie wspinaczce wysokogórskiej posiadanie odpowiedniego sprzętu może zadecydować o sukcesie. Przekonali się o tym Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk, kiedy podjęli w 2008 roku próbę zdobycia Meru położonego w niedostępnym paśmie Himalajów Garhwal w Indiach. Po spędzeniu 19 wyczerpujących dni w ścianie, w jednych z najtrudniejszych na Ziemi warunkach, zostali zmuszeni do odwrotu 100 metrów od szczytu.

W 2011 roku zespół powrócił do Indii, by jeszcze raz spróbować swoich sił na drodze Shark’s Fin. Tym razem trzej wspinacze dysponowali sprzętem, który został zaprojektowany przy wykorzystaniu doświadczenia, jakie zdobyli w czasie wcześniejszej wyprawy.

fot. TNF
Jak tłumaczy Mark McCarthy, Product Manager linii Summit Series firmy The North Face, wszyscy członkowie Global Team są zaangażowani we wczesne stadia rozwoju produktów. Swoimi pomysłami dzielą się z nami na specjalnym spotkaniu raz do roku. Wstępne koncepcje i rysunki są dalej rozwijane, aż do stworzenia 1. prototypów. Te i kolejne wersje są testowane w czasie odbywających się w danym czasie ekspedycji. Dla przykładu pomysły i potrzeby, które pojawiły się w czasie pierwszej próby na Meru pozwoliły nam stworzyć komory o zróżnicowanym kształcie w kurtce Shaffle, system ocieplenia Thermoball, czy też podsunęły pomysł zastosowania stref antypoślizgowych i najlżejszych dostępnych trójwarstwowych materiałów wodoodpornych.

fot. TNF
W niedzielę 2 października 2011 roku Anker, Chin i Ozturk stanęli na szczycie Meru. W czasie wspinaczki przetestowali prototypy zestawu (Meru Gore Jacket, Meru Gore Bib, Shaflle Jacket, Radish Mid Layer Jacket), który znalazł się w najnowszej kolekcji The North Face.

Radish Mid Layer Jacket

Szereg rozwiązań w nim zastosowanych np. powierzchnie antypoślizgowe czy nowy rodzaj syntetycznej ociepliny, wprowadzane będzie także do wybranych modeli, które trafią na rynek jesienią 2013 roku.


Meru Gore Bib

Jak przyznał po wyprawie na Meru Conrad Anker, najlepsze rozwiązania powstają w chwili, kiedy pojawia się jakiś problem. Rozwiązania zastosowane w Meru Kit nie tylko powstały na ścianach Meru, ale i zostały tam sprawdzone.

Shaffle Jacket
Więcej informacji znaleźć można na stronach:

web: www.thenorthfacejournal.com
facebook: http://facebook.com/thenorthface.europe
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com