facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-12-03
 

Spotkanie z Podróżnikiem - Spitsbergen

Bielański Ośrodek Kultury zaprasza na imprezę z cyklu "Spotkanie z Podróżnikiem" - Ryszard Czajkowski i Marcin Dobas.
"SPITSBERGEN" 5 grudnia 2012, godz. 18.00

W programie: prelekcja i prezentacja multimedialna oraz wystawa fotografii autorstwa Ryszarda Czajkowskiego i Marcina Dobasa „Mój Spitsbergen”.

Wyspa Spitsbergen jest tylko jedną z wysparchipelagu Svalbard. W skład archipelagu wchodzą wyspy: Spitsbergen Zachodni, Ziemia Północno-Wschodnia, Wyspa Edge`a, Wyspa Barentsa, Ziemia Księcia Karola, Wyspa Wilhelma i kilkanaście mniejszych. Najpierw Svalbard był obszarem, nad którym (na mocy traktatu z 1920 roku) Norwegia sprawowała tylko opiekę. W 1925 roku Norwegia proklamowała włączenie Spitsbergenu (i całego archipelagu) do jej terytorium i wtedy zyskał on miano prowincji Svalbard. Pierwsza polska wyprawa polarna na Spitsbergen odbyła się 68 lat temu. W 1932 roku trzech Polaków zimowało na wyspie Niedźwiedziej, o czym przypomina Ryszard Czajkowski. Łączna powierzchnia archipelagu wynosi około 63.000 km2.

RYSZARD CZAJKOWSKI

Fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego „Przez lądy i morza”. W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty wykonał kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo-geograficznym i ponad sto programów telewizyjnych. Wynikiem jego podróży są reportaże w periodykach i dwanaście indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych w Polsce a nawet poza granicami. Pierwsze jego wyprawy - to wyprawy polarne na Antarktydę i Spitsbergen. Początkowo interesował się krajobrazem, ale po pierwszej wyprawie do Indii w 1971 roku, a później do innych krajów Azji i Afryki, coraz bardziej interesują go ludzie, ich życiowe motywacje i religie.W uznaniu jego działalności, na Antarktydzie nazwano górę jego imieniem (Czajkowski Needle) i został członkiem prestiżowego nowojorskiego klubu The Explorers Club. W latach 1976 - 1978 uczestnik dwóch pierwszych polskich wypraw naukowych na Antarktydę i współbudowniczy stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego .

MARCIN DOBAS

Robi wiele rzeczy na raz.... Jest przewodnikiem, ratownikiem GOPR, strażakiem, płetwonurkiem. Uczestniczył w XXX Wyprawie PAN do Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Z zawodu jest fotografem związanym z Agencją FORUM ukierunkowanym na fotografię krajobrazową i przyrodniczą, laureatem konkursów fotograficznych European Wildlife Photographer of the Year i Grand Press Photo. Jest autorem zdjęć do przewodników i albumów fotograficznych. Fascynuje go przyroda - oraz odległe, nietknięte przez człowieka miejsca zwłaszcza Arktyka i Antarktyka. W poszukiwaniu tematów fotograficznych przemierza z aparatem kolejne kraje i zakątki świata. Oprócz regionów polarnych i krajów europejskich odwiedził takie kraje jak Maroko, Turcję, Tajlandię, Nową Zelandię, Malezję. Od kilku lat łączy pasję podróżowania z pracą przewodnika. Z Horyzontami prowadzi wyjazdy przyrodnicze do Tajlandii i Malezji, Norwegii, Islandii. Zaprasza na swoją autorską stronę: www.dobas.art.pl

Wstęp wolny!

Bielański Ośrodek Kultury
Warszawa, Goldoniego 1

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com