facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-01-04
 

Spotkanie z himalaistą Tomkiem Kobielskim (8 stycznia, Rybnik)

Sen o zdobyciu Korony Ziemi rozpala wyobraźnię entuzjastów wspinaczki na całym świecie. O udręce i olśnieniu, rozpaczy i ekstazie opowiada ten, któremu udało się stanąć na najwyższych szczytach wszystkich kontynentów. Himalaista, podróżnik, członek grupy Bergson Team Tomasz Kobielski jest w piątce Polaków, którym się do tej pory to udało.

Termin: 8 stycznia (czwartek) 2009 r. o godz. 18.00
Miejsce: Rybnik ul. 1 Maja 95, Dom Kultury Chwałowice

Jaka była droga do Korony Ziemi, Tomka Kobielskiego, dowiemy się na spotkaniu z nim samym. Spotkanie jest kontynuacją akcji charytatywnej na rzecz Asi Zakolskiej, młodej dziewczyny, która uległa wypadkowi w Himalajach.

Po spotkaniu zostanie zaprezentowany film-reportaż Darka Załuskiego Siostry Himalajów, opowiadający o zorganizowanym, przez Fundację Czarodziejska Góra szkoleniu, którego celem było przygotowanie grupy nepalskich kobiet do pracy w charakterze przewodniczek wysokogórskich. Spotkaniu towarzyszy wystawa fotografii pt: TOMASZ KOBIELSKI (BERGSON TEAM) ZDOBYWACA KORONY ZIEMI (wystawa czynna do 31 stycznie 2009 r.) oraz prezentacja sprzętu alpinistycznego.

Wstęp wolny.

Mile widziane wsparcie akcji charytatywnej na rzecz chorej Asi Zakolskiej. Asia Zakolska jest sparaliżowana i niedawno wybudziła się z prawie trzymiesięcznej śpiączki. Obecnie przebywa w zakładzie opieki lekarskiej w Konstancinie. Dramat Asi rozegrał się w indyjskich Himalajach Ladakhu. Na piątą rocznice ślubu Asia z mężem Tomkiem zaplanowali wyprawę życia - trekking w Himalajach. Jeszcze przed wyjściem w góry Asia zaczęła cierpieć objawy choroby wysokościowej. Wizyty u lekarzy nie pomogły, jej stan się pogarszał, aż doszło do załamania i Joanna doznała rozległego udaru i obrzęku mózgu. Tylko cudem udało się ją uratować. 34-letnia Asia przeżyła ciężką operację mózgu, ale czeka ją długa i kosztowna rehabilitacja. Asia jest pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, dwa lata temu obroniła doktorat z prawa konstytucyjnego. Jej pasją jest kino bollywoodzkie oraz góry. Aby umożliwić Asi powrót do normalnego życia rodzina stara się o zorganizowanie turnusu w klinice rehabilitacji w Bydgoszczy, jednej z najlepszych tego typu klinik w kraju. Jeśli to nie pomoże, to potrzebne będą kosztowne zabiegi rehabilitacyjne za granicą oraz sprzęt ortopedyczny. Skorzystanie z nich nie jest możliwe bez pieniędzy. Tomasz Kobielski, r. 1973. Gliwiczanin, himalaista, podróżnik, zdobywca Korony Ziemi, najwyższych szczytów wszystkich kontynentach Ziemi. Od 18 lat członek Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach. Z uśmiechem opowiada o mediach, które raz piszą o nim jako o biznesmenie-himalaiście, innym zaś razem jako o himalaiście-biznesmenie. Które z tych określeń jest prawdziwe? Myślę, że to nieistotne, ważne, że w obu dziedzinach odniósł sukces. A zawdzięcza go własnej pracowitości, uporowi, konsekwencji i profesjonalizmowi. To głównie te cechy jego charakteru zdecydowały nie tylko o sukcesie, ale też o życiu, jakie wybrał. Jak sam mówi, wie jak trudne jest życie z człowiekiem, który całe swoje życie podporządkował górom, swojej największej pasji. Najważniejsze wyprawy alpinisty: 2003 ELBRUS (Kaukaz) 5642 m n.p.m. 2005 MC KINLEY (Alaska) 6194 m n.p.m. 2006 MT EVEREST (Himalaje) 8848 m n.p.m. 2007 ACONCAGUA (Andy) 6962 m n.p.m. 2007 PIRAMIDA CARSTENSZ (Australia i Oceania - Papua) 4884 m n.p.m. 2007, 2008 KILIMANDŻARO x 2 (Afryka) 5895 m n.p.m. 2008 MT VINSON (Antarktyda) 4897 m n.p.m.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com