facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-09-16
 

Spotkania z Filmem Górskim po raz szósty w Zakopanem

Szóste Spotkania z Filmem Górskim odbyły się w dniach 9-12 września w Zakopanem.
Szóste Spotkania z Filmem Górskim odbyły się w dniach 9-12 września w Zakopanem. Wydarzenia festiwalowe skupiały się głównie w trzech miejscach: kinie "Giewont", Miejskiej Galerii Sztuki oraz przede wszystkim w Dworcu Tatrzańskim. W tym ostatnim mieściło się biuro festiwalowe, przeniesione w tym roku z tradycyjnego miejsca pokazów filmów - kina "Sokół".

Spotkania artystów, naukowców oraz ludzi gór w Dworcu Tatrzańskim mają ponoć długą historię i wydaje się, że faktycznie przeniesienie głównych wydarzeń festiwalowych do tak kultowego budynku nadało imprezie niezwykłego klimatu. Sala szybko zapełniała się widzami, brakowało miejsc dla spóźnialskich, a ścisk sprzyjał integracji:)

Warto było jednak przespacerować się Krupówkami w kierunku Galerii Miejskiej, gdzie pokazano ciekawą wystawę zdjęć jaskiniowych Marcina Gali i Kasi Biernackiej pt. "Underground" (tam też odbywały się równoległe pokazy filmów) oraz do pobliskiego kina "Giewont" na pokaz najważniejszego chyba filmu festiwalu - "Deklaracja nieśmiertelności" Marcina Koszałki. W sobotę mogliśmy spotkać się z jego bohaterami: Piotrem Korczakiem "Szalonym" i Andrzejem Marciszem oraz reżyserem.

Spotkania z filmem górskim były także spotkaniami z ludźmi gór. Zaproszeni goście opowiadali o zmaganiach z południową ścianą Lhotse (Krzysztof Wielicki), relacjonowali ostatnią polską wyprawę na Nanga Parbat (Artur Hajzer) czy podsumowywali zakończenie przygody z ośmiotysięcznikami (Piotr Pustelnik).

Program imprezy w Zakopanem był naprawdę bogaty. Nie zabrakło prelekcji, wykładów, paneli dyskusyjnych, warsztatów. Sporo było wernisaży wystaw, a także miały miejsce pokazy filmów archiwalnych.

Uroczysta gala i wręczenie nagród w konkursie filmowym miało miejsce w sobotę. Grand Prix 6. Spotkań z Filmem Górskim oraz Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego otrzymał film "Nyarma" produkcji rosyjskiej, w reżyserii Edgara Barteneva, opowiadający o codziennym życiu hodowców reniferów na podbiegunowym Uralu.

Nagrodę burmistrza Zakopanego oraz nagrodę młodzieżowego jury zdobył film "Śnieżny Pustelnik" produkcji norweskiej, w reżyserii Fridtjofa Kjaerenga. To opowieść o człowieku, który przez 20 lat mieszkał w śnieżnych jamach na terenie norweskich gór.

Nagrodę Naczelnika TOPR - za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach - przyznano francuskiemu reżyserowi Remy Tezierowi za film "Ponad szczytami".

Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna Jury powędrowała do Marcina Koszałki za film "Deklaracja nieśmiertelności".

Dodatkowym akcentem na zakończenie festiwalu była kolorowa wycieczka retro na Halę Kondratową w niedzielę. Na tarasie schroniska urządzono tańce. Nie zabrakło góralskiego jadła i napitków.

I w tym miejscu można by zakończyć relację z 6. Spotkań z Filmem Górskim, które w tym roku - uważam - były wyjątkowe i jakby "odrodzone", stały się naprawdę fajną imprezą, na którą chętnie zawitałabym w przyszłym roku. Tylko że nie wiem, czy mi wypada...

Otóż na tę edycję spotkań przyjechałam z moimi dziećmi: 5-letnią Dominiką i 2,5-letnim Jędrkiem. Obydwoje są stałymi bywalcami tego typu imprez: od KFG po Szczyrk. W Zakopanem po raz pierwszy usłyszałam jednak zdanie, które tak mnie zaskoczyło, że do
dzisiaj właściwie nie mogę uwierzyć, że ktoś z organizatorów mógł je do osoby przybywającej na imprezę wypowiedzieć: "Proszę z dziećmi tutaj nie przyjeżdżać". Pani, która to powiedziała, przeszkadzał rzekomo hałas, który wytwarzaliśmy przy szatni (piętro niżej niż pokazy) podczas dyskusji z dziećmi nt. tego czy idziemy na spacer (Jędrek był śpiący i należałoby go uśpić w wózku) czy oglądać filmy (tego domagała się Dominika, która bardzo lubi filmy o wspinaniu, sama zaczęła przygodę ze wspinaniem kilka miesięcy temu). Niestety w Zakopanem chyba lepiej dzieci na pokazy nie wprowadzać - Dominika ma zwyczaj głośnego komentowania tego, co widzi na ekranie, mogłoby to być w Zakopanem źle odebrane.

Cóż, jeśli chodzi na przykład o Krakowski Festiwal Górski, Dominika samodzielnie przemierzała korytarze Uniwersytetu Ekonomicznego, wędrując - w zależności od ochoty - z sali z warsztatami do dużej, na której były pokazy filmów, lub sali interaktywnej, gdzie mogła razem z bratem wyszaleć się na otwartej przestrzeni. Z zainteresowaniem słuchała opowiadań o sprzęcie wspinaczkowym podczas "Małego KFG". W Lądku Zdroju nikomu nie przeszkadzają biegające po sali kinowej dzieci, a małżeństwo, które do Lądka przyjeżdżało od początku - tu się poznali i teraz przyjeżdżają z dziećmi - dostało dożywotni bilet wstępu na przegląd. Najlepiej pomyślany pod kątem dzieci jest jednak raczkujący festiwal w Szczyrku (w lutym tego roku odbyła się pierwsza edycja), gdzie organizatorzy za podstawowe założenie uznali obowiązek zagospodarowania czasu najmłodszym, by ich rodzice mogli w spokoju filmy obejrzeć. Na korytarzu hotelu Orle Gniazdo stanął zatem mini kulkoland, a przez dwa dni festiwalowe na osobnej sali dziećmi zajmowali się zawodowi animatorzy.

W basenie z kulkami moje dzieci dokazywały z najmłodszą latoroślą Krzysztofa Wielickiego, a na KFG rozbawiały dziecko Pustelnika. Ani jednego ani drugiego nie widziałam z dziećmi w Zakopanem...

Mam nadzieję, że moje uwagi dadzą trochę do myślenia organizatorom, bo wierzę, że wypowiedź, którą usłyszałam na festiwalowym korytarzu, nie odzwierciedla podejścia do uczestniczenia dzieci w tego typu imprezach wszystkich osób zaangażowanych w organizację Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.

Kamila Gruszka

Organizatorem "Spotkań" są: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim oraz Biuro Promocji Zakopanego - partner strategiczny, współorganizatorami - Urząd Miasta Zakopane i Tatrzański Park Narodowy.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com