facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-11-07
 

Sposób na niepogodę

Spacer zapowiadał się obiecująco, gdy nagle spadł deszcz! Przemoczone buty, mokre spodnie oraz kurtka, deszcz nie zostawił na tobie suchej nitki. Znasz ten scenariusz? Jeśli tak – czytaj dalej!

 

PIELĘGNACJA ODZIEŻY TURYSTYCZNEJ

Odzież turystyczna posiada specjalne właściwości zapewniające wodoodporność oraz komfort w ekstremalnych warunkach. Przed deszczem i wiatrem chronią wodoodporne, oddychające membrany, a zewnętrzny materiał pokryty jest warstwą impregnacji (tak zwaną powłoką DWR – Durable Water Repelent – trwale odpychającą wodę). Również wilgoć (pot) wydalana jest na zewnątrz, co sprawia, że niezależnie od pogody czujesz się ciepło, sucho i komfortowo. Aby zachować zagwarantowane przez producenta właściwości odzieży turystycznej, należy ją specjalnie pielęgnować.

 

CZYSZCZENIE

Na skutek codziennego użytkowania materiał, z którego wykonana jest odzież, ulega zabrudzeniu, przez co traci właściwości hydrofobowe (odpychające wodę) oraz oddychające. W ten sposób zmniejsza się funkcjonalność, a zwiększa ryzyko zniszczenia materiału. Aby tego uniknąć i jak najdłużej zachować wysoką jakość odzieży, należy ją regularnie czyścić. W przypadku częstego użytkowania, zaleca się czyszczenie około trzech razy do roku. Bardzo istotny jest także dobór środka czyszczącego. Zwykłe proszki nie tylko usuwają powłokę DWR, ale też pozostawiają hydrofilowy (przyciągający wodę) osad, który ogranicza funkcjonalność odzieży technicznej. Zatem jakiego środka użyć, by jej nie uszkodzić? Najlepiej wybrać do tego środki specjalistyczne, takie jak TechWash firmy Nikwax. Środek ten skutecznie wyczyści materiał, usuwając wszelkie cząsteczki przyciągające wodę i jednocześnie odświeży DWR, a co za tym idzie – właściwości wodoodporne i oddychające twojej odzieży. Jest łatwy w użyciu, ponieważ nadaje się zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce i działa już w temperaturze 30°C. Nie można oczywiście zapomnieć o przestrzeganiu zaleceń dotyczących pielęgnacji zamieszczonych na metce przez producenta. Piorąc odzież w pralce, trzeba pamiętać o usunięciu ewentualnych pozostałości proszku do prania i płynu do płukania z dozowników.

 

 

IMPREGNACJA

Stosowanie produktu Tech Wash firmy Nikwax przedłuża funkcjonalność oryginalnej powłoki DWR. Z czasem jednak impregnacja ulega starciu i materiał zewnętrzny zaczyna wchłaniać wodę. Należy zatem pamiętać o regularnej impregnacji odzieży. Tutaj na ratunek przychodzi Nikwax TX.Direct –impregnat do stosowania w pralce (wash-in) oraz w sprayu (spray-on). Warto pamiętać, że warstwa ochronna nie może być nałożona na brudną i przepoconą odzież. Zatem zaleca się najpierw wyprać ją z użyciem środka Tech Wash, a następnie w osobnym cyklu prania zastosować impregnat Nikwax TX.Direct. Jeżeli zamierzamy użyć środka z atomizerem, najlepiej spryskać nim kurtkę zaraz po praniu, kiedy jest ona jeszcze wilgotna. Dzięki temu wilgoć zawarta w materiale pomoże w równomiernym rozprowadzeniu impregnatu.

 

PIELĘGNACJA OBUWIA

Obuwie często wykonane jest ze skóry, gdyż posiada ona naturalne właściwości oddychające. Jednak gdy namoknie, rozciąga się i staje się słabsza, a następnie podczas wysychania kurczy się i staje się krucha. Zatem im mniej wody zaabsorbuje, tym dłużej będzie służyć i tym wygodniejsza będzie dla stóp. Aby zachować właściwości obuwia w jak najlepszej formie, należy o nie odpowiednio zadbać. Również obuwie wykonane z tkaniny wymaga pielęgnacji. Często zawiera ono membrany wodoodporne, których właściwości (oddychalność) muszą być odpowiednio podtrzymywane.

 

 

CZYSZCZENIE

Podczas pielęgnacji szczególnie istotne jest regularne czyszczenie. Nawet małe cząsteczki brudu mogą przedostać się pomiędzy włókna skóry lub tkaniny, powodując ich przetarcie i zerwanie. Najpierw należy spłukać błoto i brud bieżącą wodą. Następnie warto zastosować żel czyszczący Nikwax Footwear Cleaning Gel, który w bezpieczny i skuteczny sposób usunie nawet bardziej uporczywe zabrudzenia. Po każdym użyciu warto upewnić się, że również szwy butów

zostały wyczyszczone, a następnie dokładnie spłukać resztki brudu i środka.

 

 

IMPREGNACJA

Jest ważna nie tylko po to, by stopy pozostały suche, ale również żeby obuwie dłużej zachowywało czystość i trwałość. Po umyciu butów wodą należy więc zastosować odpowiedni impregnat Nikwax na całej powierzchni, zwracając szczególną uwagą na szwy. Czynność warto powtórzyć po korzystaniu z butów w trudnych warunkach. Przed impregnowaniem obuwie powinno być dokładnie wysuszone. Trzeba je suszyć z dala od bezpośredniego źródła ciepła, takiego jak grzejnik lub ognisko. Teraz wyobraź sobie taki scenariusz: spacer. Góry. Morze. Las... i nagle zaczyna padać! A ty, jak w piosence Czerwonych Gitar, idziesz dalej i podziwiasz widoki. Wracasz do domu bogatszy o nowe doświadczenia i suchy!

 

 

Artykuł sponsorowany.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-10-21
SPRZĘT
 

Nowa kolekcja rękawic od Black Diamond

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-30
SPRZĘT
 

Odblaskowa kolekcja Reflective marki Dynafit

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-15
SPRZĘT
 

Plecakowe ABC według marki Gregory

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com