facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-10-29
 

SPOD ZNAKU 9A I 8C+ ORAZ TOPOWO-ONSAJTOWO

Gdyby jakiś szalony statystyk wspinaczkowy podjął się stworzenia kompletnej listy wytyczonych dróg 9a, to taki wykaz z pewnością prezentowałby się już bardzo okazale.

Gdyby jakiś szalony statystyk wspinaczkowy podjął się stworzenia kompletnej listy wytyczonych dróg 9a, to taki wykaz z pewnością prezentowałby się już bardzo okazale. Spory ruch panował na tak wycenionych liniach również w porze wakacyjnej.

Nową linię 9a wytyczył Julius Westfal. Droga Aloha znajduje się w Kronthal i ma niezwykle siłowy charakter – składa się na nią 20 ruchów, rozwiązujących piętnastometrowy dach.
Z racji ciągle niezażegnanego konfliktu z Francuską Federacją Alex Chabot może w dalszym ciągu koncentrować się na wspinaniu skalnym. Kolejnym efektem skalnych poszukiwań Francuza jest rozwiązana przez niego „najtrudniejsza droga Gorges du Loup” o nazwie PuntX. Linia ma 40 ruchów i 20 metrów długości, a sądząc po przytoczonym wyżej cytacie, jej trudności oscylują wokół 9a+. Jak widać, musimy w tym przypadku uciekać się do dedukcji, ponieważ Alex nie kwapi się z podawaniem wyceny swojej realizacji (kto wie – być może jest to pokłosie stylu przejścia Adama Ondry jego drogi Abysse?).

Pozostając przy temacie Abysse – droga ta doczekała się także czwartego przejścia w wykonaniu Francuza Cedrica Lo Piccolo, autora projektu PuntX.

Z kolei Tony Lamiche rozwiązał projekt w Entraigues o nazwie San Ku Kai. Praca nad dwudziestoruchowym testem wytrzymałości siłowej kosztowała go około 50 (!) prób, a propozycja wyceny to „nie może mieć mniej niż 9a”.

Jak łatwo się domyślić, drogi 8c+ padały wręcz seryjnie (cieszymy się, że wreszcie także przy udziale Polaków). Wymieńmy kilka ciekawszych przejść z tej kategorii, zaczynając od debiutantów w tym stopniu.

Pierwszą 8c+ zaliczył osiemnastoletni Norweg Magnus Mitbö, który przeszedł Ultimate Sacrifice 8c+ w Gorges du Loup. W tym samym rejonie Magnus popisał się także przejściem Qossai les Maux de la fin 8c w drugiej próbie. Do klubu zapisał się także Martin Stranik, robiąc Dikobraz w Visnowym.

Czas na „stare wygi”. Oprócz kilku dróg 8c Jorg Verhoeven zrobił En depit du bon send 8c+ w St. Lager. Przechodzenie takich linii jest czystą formalnością dla Ramona Juliana Puigblanque. Kolejne dwie linie 8c+ – Descente aux enfers w Sabat i Victimes de cloug w Alliot – nabiły jego licznik dróg o tym stopniu i trudniejszych do 34 (!!!).

38 lata na karku nie przeszkodziły dobrze nam znanemu Jewgienijowi Krowiszejcejowi w pokonaniu drogi Paralienij Czertopoloch 8c+ na Krymie.

Doczekaliśmy się również otwarcia dróg w tym stopniu. Pablo Barbero rozwiązał projekt w Baltzola Nuska 8c+, a Tino Lois otworzył Superquimera 8c+ w Cobas.

Nie próżnowali również topowi osnajtowcy świata. Wprawdzie nie padł w tym czasie żaden absolutnie topowy odstrzał, ale bardzo dobrych wyników odnotowano sporo. Patxi Usobiaga zaonsajcił swoją osiemnastą (!) drogę 8b+, przechodząc I am sorry Mickey w Yenne. Niedługo później rozprawił się w tym samym stylu z linią o tej samej wycenie w rejonie Supermarche.

Tylko nieco mniejszy dorobek ma inny czołowy onsajtowiec świata – Tomáš MrázekDo niedawna Dave Graham nie należał do ścisłej czołówki osnajtowców (czytaj: nie zrobił 8c OS), ale zawsze nadrabiał niezwykłą aktywnością i masowym odstrzeliwaniem dróg klasy 8b. Taka tendencja nie zmieniała się również w ciągu wakacyjnych miesięcy, podczas których, jeszcze przed chwilowym powrotem do Ameryki, padła Florida 8b+ OS w Rodellar oraz kilka 8b OS. Jednak po powrocie do „macierzy” Dave uczynił pierwszy krok w kierunku wspomnianej ekstraklasy, robiąc fleszem drogę Leviathan 8c w rejonie Acephale w Kanadzie. Droga padła po uważnym przyglądaniu się przejściu w wykonaniu Joe Kindera.

Wspomniany Pablo Barberoudowodnił odstrzałową formę na Narco 8b+ OS w Rodellar oraz Sugoi 8b w Baltzola.

Wprawdzie męskie 8b OS muszą być już siłą rzeczy pozostawać w cieniu dokonań Charlotte Durif, to warto odnotować onsajtowy postęp siedemnastolatka z Czech, Martina Stranika, który odstrzelił dwie drogi 8b w Tarnie: Big Boss i Priez Por Nos.

Góry 9 (160) 2007

(kg)
, który na początku wakacji wzbogacił swoją kolekcję o HotChiliBeansVolcano 8b+w Deverse. Był to ósmy odstrzał Czecha na drodze o tych trudnościach.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com