facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-02-27
 

Śpiwory puchowe

Jedyne, na co mamy ochotę po całym dniu marszu lub wspinania na mrozie, to ciepłe jedzenie, picie i przytulny kąt w jakimś porządnie ogrzanym pomieszczeniu... Dobrze pomarzyć, zwłaszcza jeśli zmarznięci musimy wcisnąć się do namiotu lub śnieżnej jamy. Wtedy za źródło zbawiennego ciepła wystarczyć musi kuchenka, a jedynym sprzymierzeńcem, zapewniającym przetrwanie nocy i w miarę komfortowy sen, pozostaje śpiwór. W takich sytuacjach nie trzeba dodawać, że najlepiej puchowy.

DLACZEGO PUCH?

Skąd przekonanie, że w zimowych warunkach, przy bardzo niskich temperaturach, najlepiej będzie się spisywał śpiwór puchowy? Zanim sięgniemy po argumenty wynikające z imponujących parametrów, warto zaufać własnemu, choćby najmniejszemu doświadczeniu, zdobytemu podczas cierpliwego stania na stanowiskach czy na przystanku autobusowym. W sytuacji braku jakiejkolwiek aktywności, a zwłaszcza w trakcie snu, gdy temperatura ciała może obniżyć się nawet o 1°C, wyroby z wysokiej jakości puchu gęsiego okazują się niezastąpione – są niemal dwukrotnie cieplejsze od porównywalnych produktów syntetycznych. Dodatkowym atutem jest waga, ponieważ śpiwór wypełniony wysokiej jakości puchem może być dwukrotnie lżejszy od termicznego odpowiednika ze sztucznego włókna.

 

Właściwości izolacyjne oraz kompresyjne tej naturalnej ociepliny nadal są nieosiągalne dla jakiekolwiek syntetycznego materiału. Zalety puchu wynikają z niezwykle dużej sprężystości oraz wyjątkowej struktury, umożliwiającej „uwięzienie” dużej ilości powietrza. Owa sprężystość sprawia też, że wysoką efektywność izolacji termicznej uzyskujemy, stosując do wypełnienia niewielką, w stosunku do syntetycznego odpowiednika, ilość surowca. Nic więc dziwnego, że produkty z puchu po spakowaniu są mniejsze nawet o 1/3.

 

 

Jak widać, sprężystość jest kluczową właściwością puchu, określającą jego jakość. Aby móc ją obiektywnie przedstawić, wprowadzono parametr fill power, wyrażony w jednostkach cuin (cubic inch – cal sześcienny). W uproszczeniu: im wyższa wartość fill power, tym bardziej sprężysty, czyli wyższej jakości surowiec. W śpiworach stosowany jest puch o wartości od 600 do nawet 900 cuin (ten ostatni bardzo rzadko), natomiast fill power ociepliny syntetycznej można przyrównać do puchu gęsiego o maksymalnej wartości 600 cuin.

 

Warto zwrócić uwagę, że na rynku funkcjonują dwa standardy określania sprężystości puchu: amerykański i europejski. Ten pierwszy jest nieco zawyżony – na przykład 850 cuin według standardów amerykańskich odpowiada puchowi 800 cuin stosowanemu w Europie.

 

RODZAJE PUCHU
Możemy być zaskoczeni, że wypełnienie stosowane w śpiworach i kurtkach puchowych nie jest jednorodne i składa się również z piór. Oczywiście puch jest lżejszy niż pierze, umożliwia lepszą kompresję, a przede wszystkim jest bez porównania bardziej sprężysty, czyli zapewnia najlepsze właściwości termoizolacyjne. Po co w takim razie mieszać go z pierzem? Logika podpowiada, że jak zawsze chodzi o względy ekonomiczne, czyli oszczędność. Jednak w tym wypadku nie tylko – niewielka domieszka pierza zwiększa trwałość puchu. Stosunek obu składników w wypełnieniu używanym w śpiworach zazwyczaj wynosi 90/10 lub 80/20 – co oznacza mieszankę składającą się odpowiednio z 90–80% puchu i 10–20% pierza.

 

W produkcji odzieży i śpiworów stosowane są dwa rodzaje puchu: gęsi i kaczy. Puch gęsi posiada lepsze właściwości termoizolacyjne i możliwości kompresji od kaczego, którego sprężystość zazwyczajnie przekracza 600 cuin. Jednak parametr sprężystości puchu kaczego w mieszance z gęsim może osiągać wartość 700 cuin, co jest wartością optymalną, biorąc pod uwagę standardowe oczekiwania większości użytkowników.

 

Jeśli mowa o rodzajach puchu stosowanego do wypełnienia śpiworów, warto zwrócić uwagę na puch impregnowany oraz ociepliny hybrydowe, czyli mieszanki surowca naturalnego z syntetycznym. Oba rodzaje wypełnień są odpowiedzią na słabe właściwości izolacyjne puchu po namoknięciu. W puchu impregnowanym, czyli hydrofobowym, każde najmniejsze włókno powleczone jest środkiem DWR (durable water repelent), ograniczającym namakanie i przyspieszającym schnięcie.

 

WADY

Puch jest niemal doskonałym termoizolatorem, ma jednak pewne ograniczenia, które w terenowym zastosowaniu mogą rodzić poważne problemy. Największą jego wadą są wspomniane słabe właściwości termiczne w wilgotnych warunkach – w skrajnym przypadku po całkowitym namoknięciu puch traci swój „loft” i praktycznie przestaje izolować. Uciążliwe jest również pranie, ponieważ ma on tendencję do sklejania się – aby odzyskał swoją pierwotną sprężystość, po praniu należy go dokładnie roztrzepać.

 

Puch jest też surowcem sprawiającym problemy technologiczne, co w przypadku śpiworów ma konkretne odzwierciedlenie w kosztach produkcji. Stabilne rozmieszczenie go w komorach wymaga bowiem przemyślanej konstrukcji, a najprostsze rozwiązania bazujące na tak zwanych komorach X – czyli pikowanych „na wylot” – powodują duże straty ciepła w miejscach przeszyć, w których znajdują się tylko dwie warstwy tkaniny.


KONSTRUKCJE I MATERIAŁY
Aby optymalnie wykorzystać wszystkie zalety puchu, śpiwory muszą być odpowiednio uszyte – chodzi o konstrukcję i materiały.

 

W przypadku konstrukcji decydującą kwestią jest budowa komór, która powinna zapewnić skuteczne oddzielenie zewnętrznego i wewnętrznego materiału – brak tak zwanych mostków cieplnych – oraz stabilne rozmieszczenie puchu na całej powierzchni, tak aby się nie przesuwał i nie tworzył stref z niewystarczającą warstwą izolacji termicznej. Śpiwory o prostej konstrukcji, przeznaczone na niezbyt zimne warunki lub używane jako dodatkowe ocieplenie do drugiego śpiwora, posiadają komory pikowane na wylot, w tak zwanym układzie X. Jednak zdecydowana większość przeznaczonych na zimę śpiworów puchowych posiada komory H, w których materiał wierzchni i wewnętrzny rozdziela „taśma” dystansująca. Odmianą tego rozwiązania są komory S, Z lub V, które dzięki drobnym modyfikacjom eliminują słabsze strony konstrukcji H, jak na przykład ustawione naprzeciwko siebie szwy. Śpiwory na najtrudniejsze warunki posiadają konstrukcje dwuwarstwowe, od najprostszej typu XX, po najbardziej efektywną HH z przesunięciem komór.

 

Bardzo istotne, a rzadko brane pod uwagę w ocenie konstrukcji jest to, że puch musi mieć możliwość optymalnego rozprężenia, zatem objętość komór musi być zaprojektowana adekwatnie do ilości użytej ociepliny – zbyt mała zmniejsza właściwości termoizolacyjne. Puchu w komorach nie może być też za mało, ponieważ będzie miał tendencję do przemieszczania się, skutkiem czego powstaną strefy słabo izolowane. Jednym z problemów w konstrukcjach śpiworów z puchu o największej rozprężności (900 cuin) jest gramatura materiału – zbyt ciężka tkanina będzie „uciskała” puch, nie pozwalając w pełni wykorzystać jego właściwości.

 

Materiały stosowane w śpiworach przede wszystkim muszą zabezpieczać przed wilgocią z zewnątrz i zapewniać doskonałe odprowadzanie wilgoci ze środka. Poza tym powinny być bardzo lekkie, niezwykle gęste – czyli puchoszczelne – a warstwa wewnętrzna również miła w dotyku. Najbardziej istotna jest jednak wspomniana paroprzepuszczalność. Człowiek wypaca w nocy od 0,2 do 1 litra wody – jeśli barierą dla tej wilgoci będzie tkanina wewnętrzna, odczujemy to natychmiast, oblepieni mokrym materiałem. Jeśli zaś tkanina wewnętrzna odprowadzi wilgoć na zewnątrz, ale proces ten przyblokuje warstwa poszycia, wtedy kondensacja pary nastąpi między tkaninami i woda skumuluje się w puchu. Dyskomfortu nie odczujemy od razu, ale właściwości termoizolacyjne będą się systematycznie zmniejszać (o zarządzaniu wilgocią można przeczytać w GÓRACH 258). Jak widać, kwestia oddychalności ma kluczowe znaczenie w ocenie tkanin stosowanych w konstrukcji śpiworów. W większości produktów są to lekkie tkaniny z poliestru lub poliamidu (nylonu) o gęstym splocie – na przykład Pertex Quantum, Endurance lub Microlight – pokryte impregnacją DWR.

 

POZOSTAŁE PARAMETRY
Kształt – na zimę najlepsze są oczywiście śpiwory dopasowane anatomicznie, czyli tak zwane „mumie”, w których jest mniej przestrzeni trudnych do ogrzania. Są one lżejsze i mniejsze po spakowaniu niż modele o luźnym kroju. Wielkość śpiwora powinna też uwzględniać możliwość założenia do snu grubszej odzieży, a w ekstremalnych sytuacjach nawet kurtki puchowej.

 

Zakres temperatur – zbadany według normy EN 13537 i podany przez producenta zakres temperatur to wyłącznie dane orientacyjne. Odczucia związane zarówno z komfortem termicznym, jak i z temperaturami granicznymi zależą od wielu czynników: przemiany materii, zmęczenia, stanu odżywienia i nawodnienia, budowy ciała, płci, ubrania i rodzaju maty izolującej od podłoża... Poza tym warunkują to również czynniki zewnętrzne: wilgotność i wiatr.

 

Waga wypełnienia – przeznaczenie śpiwora w uproszczeniu możemy ocenić na podstawie wagi zastosowanego w nim puchu. W modelach zimowych powinien on ważyć powyżej 700 gramów, a w śpiworach na najcięższe warunki i mrozy od 1300 nawet do 1500 gramów.

 

Kaptur, zamek i inne patenty – jeśli zamierzamy nocować na tęgim mrozie, kaptur powinien być ściągany wokół twarzy tak, aby pozostawiał jak najmniejszy otwór – w sam raz na nos. Zamek też może być bardzo krótki, bo to jedno z miejsc, którymi następuje duża utrata ciepła, mimo stosowania listwy uszczelniającej. Przydaje się też uszczelniający kołnierz wokół szyi.

 

Standardy etyczne – chodzi o sposób pozyskiwania puchu. Odpowiednie certyfikaty są wydawane hodowcom, którzy stosują transparentne procedury hodowli i pozyskują puch zgodnie z etycznymi zasadami. Sprawmy, żeby informacje o tych certyfikatach były dla nas sprawą priorytetową, bo żaden sen nie będzie dobry, jeśli towarzyszyć mu będzie świadomość ogromnego cierpienia zwierząt.

 

 

AURA (BY YETI) ICEBERG
Jeden z najcieplejszych modeli w naszym zestawieniu – śpiwór polskiego producenta od wielu lat specjalizującego się w odzieży z puchu... Tym, którym nazwa Aura niewiele mówi, wyjaśniamy, że jest to nowe wcielenie świetnie znanej marki Yeti. Po rozłożeniu, gdy puch się rozpręży, Iceberg wielkością rzeczywiście przypomina górę lodową. Na pierwszy rzut oka widać, że wypełnienia nie poskąpiono – 1100 g najwyższej jakości puchu zajmuje dużą objętość i gwarantuje spokojną noc w najtrudniejszych warunkach. Zalety ociepliny uzupełnia odpowiednia konstrukcja – idealnie stabilizujące puch wąskie komory na całej powierzchni oraz dodatkowe po bokach, anatomiczny, zwężający się ku dołowi krój z poszerzoną przestrzenią w obrębie torsu i świetnie dopasowany w okolicy szyi oraz nachylony kształt denka, dostosowany do naturalnego ułożenia stóp podczas snu. Wnętrze uszyte jest z tkaniny Pertex Polygiene, w której zastosowano technologię, wykorzystującą antybakteryjne właściwości srebra, dzięki czemu śpiwór zachowuje świeżość nawet w podczas długiej podróży. Krótki zamek z podwójną listwą uszczelniającą oraz anatomicznie dopasowany kształt wewnętrznego kołnierza pozwalają maksymalnie ograniczyć straty ciepła.

 

Ocieplina: puch kaczo-gęsi 750 lub gęsi 860 • Technologie: tkanina zewnętrzna Pertex Quantum lub Toray z membraną 10 000 mm, tkanina wewnętrzna Pertex Polygiene z technologią pokrycia związkami srebra • Praktyczne szczegóły: duża kieszeń wewnętrzna, dodatkowe komory boczne • Zakres temperatur: graniczna –24°C, ekstremalna –33°C • Waga: ok. 1590 g, waga wypełnienia: ok. 1100 g (w zależności od wersji) • Cena: 1976, 2119, 2811 lub 2938 zł (w zależności od rodzaju puchu i tkanin)

1 | 2 |
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2018-03-23
SPRZĘT
 

Trekking z Hanwag Tatra

Komentarze
0
 
 
Darek Kaptur
 
2018-03-23
SPRZĘT
 

Uprząż Black Diamond Zone - test

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-16
SPRZĘT
 

Kolekcja Mountain od Helly Hansen

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-09
SPRZĘT
 

Jak prać odzież z membraną

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-03-05
SPRZĘT
 

W najnowszym numerze GÓR (260): Zdobyć wrzątek

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com