facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-01-11
 

Spindrift Davida Lamy i Petera Ortnera

David Lama i Peter Ortner 27 grudnia wytyczyli nową drogę Sprindrift (600 m, VIII-, M6, WI VI, A1) na północnej ścianie Laserz w austriackich Dolomitach.
Tej zimy udało im się dokończyć drogę, która biegnie serią rys i zacięć centralnie przez ścianę Laserz, pomiędzy drogami Egger-Maier i Die Vergessene. Latem prawdopodobnie byłby to „parch”, lecz zimą okazało się „niezwykłą, angażującą i trzymającą w napięciu linią” według Davida Lamy.
 
 
Linia drogi Spindrift. Fot. David Lama
26 grudnia Austriacy stawili się w Dolomitenhütte, by następnego dnia o szóstej rano pojawić się u podstawy północnej ściany Laserz. Szybko przeszli 600-metrową linię, zjechali zachodnią ścianą i o dziewiątej wieczór zameldowali się w schronisku.
 
Główne trudności drogi znajdują się w dolnych partiach drogi. Kluczowy czwarty wyciąg zawiera 5 metrów trudnej, przewieszonej rysy w słabej skale. W górze charakter drogi zmienia się z mikstowego w lodowy, co nie znaczy że jest łatwo.
 
 
Peter Ortner na Spindrift. Fot. David Lama
Drogę nazwali Spindrift z powodu trudności z wyszukiwaniem stanowisk na drodze. Zeszłej zimy musieli się wycofać z tej drogi, wobec braku wystarczającej ilości sprzętu do asekuracji. W tym roku zdublowali set friendów. Na drodze nie pozostawili żadnych spitów, jedynie kilka haków i dwie kości.
 
Aktualnie David Lama i Dani Arnold są w drodze do Patagonii. Jeśli dopisze im pogoda, to prawdopodobnie będziemy mieli o czym pisać.
 
Źródło: planetmountain.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com