facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Sonnie Trotter - pierwsze tradowe przejście Prosthetics 5.13d (r/x)

30-letni Kanadyjczyk niedawno temu wybrał się do Mill Creek w Utah, gdzie dokonał pierwszego prowadzenia linii Prosthetics 5.13d (r/x), korzystając wyłącznie z własnoręcznie osadzanej asekuracji.
"Jest to jedna z najlepszych jednowyciągowych, klasycznych wspinaczek, którą kiedykolwiek zrobiłem w takim stopniu trudności. Końcowy run-out jest długi, a odlot z topu byłby złą wiadomością" - jak opisuje Sonnie Trotter tę 30-metrową drogę prowadzącą z początku imponującą rysą, aby następnie osiągnąć "drabinę" po wątłych krawądkach aż do topowej krawędzi.


(fot. Andrew Burr)

Pasaż ten został obity i poprowadzony w połowie lat dziewięćdziesiątych przez lokalsa Noah Bigwooda. Droga oczekiwała na pierwsze sportowe powtórzenie do 2006 roku, kiedy to załojona została właśnie przez Trottera - świeżo opromienionego sukcesem na Cobra Crack.

Natchniony przez Tommy Caldwella, który dostrzegł możliwość przejścia Prosthetics na własnej, Kanadyjczyk dojrzewał do próby tradowej przez trzy lata: "Kiedy wspinałem się na Prosthetics korzystając z boltów, urwałem chwyt na ścianie czołowej i zaliczyłem bardzo niespodziewany lot, jeśli zdarzyłoby się to na własnej, przygruszkowałbym łamiąc nogi lub nawet gorzej. Gleba jest definitywnie możliwa. Nie zalecane są loty".

Niemniej jednak Trotter wyjaśnia motywy nim kierujące, aby właśnie pokonać ponownie drogę tyle, że w stylu trad: "Ta myśl prześladowała mnie. Chciałem poczuć jak to może być z takim run-outem. To nic większego niż jakiś kawał na imprezie, to tylko dla zabawy. Naprawdę nie dbam czy ktoś jeszcze powtórzy to, czy też pomyśli, że to głupie. Dla mnie jest to jedna z radośniejszych rzeczy, o których mógłbym pomyśleć i naprawdę czułem się super robiąc to. Jestem zadowolony z tej wspinaczki, ale szczerze mówiąc nie mam jakiegoś szczególnego powodu, dla którego to zrobiłem".

Trotter dokonał trzech prób w arktycznie chłodnych warunkach, zanim uporał się z tradowym prowadzeniem.


(fot. Andrew Burr)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com