facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-05-16
 

Śmierć indyjskich wspinaczy na Kanczendondze (8586m n.p.m.) i nowy zaginiony

Przykre wiadomości dotarły do nas z Katmandu. Według organizatora komercyjnej wyprawy działającej aktualnie na Kanczendzondze (8586 m n.p.m.) ostatniej nocy nad obozem IV zginęło dwóch indyjskich wspinaczy schodzących ze szczytu trzeciej najwyższej góry świata.

Kanczendzonga w pełnej krasie - tutaj uchwycona w promieniach zachodzącego słońca. Fot. arch. highimalayan.com

 

Czterdziestoośmioletni Biplab Baidya oraz młodszy o dwa lata Kuntal Karar zasłabli powyżej obozu IV. Nie byli w stanie kontynuować zejścia z powodu dolegliwości wysokościowych takich jak hipotermia i ślepota śnieżna - podała nepalska agencja Peak Promotion Pvt Ltd.

 

Zdaniem innych wspinaczy, biorących udział w wyprawie, incydent miał miejsce, gdy duet został już sprowadzony do obozu IV z wysokości 8400 m dzięki akcji ratunkowej, którą przeprowadził lider zespołu Project Possible, Nirmal „Nims” Purja oraz inni jego członkowie, Mingma David Sherpa i Gesman Tamang.

 

„Mieli objawy choroby wysokościowej.” - potwierdził Pasang Sherpa, dyrektor Peak Promotion Pvt Ltd. „Baidzie udało się stanąć na szczycie, podczas gdy Karar zapadł na chorobę wysokościową w drodze na wierzchołek góry” - dodał. Baidya i Karar byli częścią pięcioosobowego zespołu wspinaczy z Bengalu Zachodniego.

 

Pasang Sherpa podał również, że inny wspinacz, Rodrigo Vivanco z Chile, zaginął schodząc wieczorem ze szczytu. Dodał też, że do obozu IV wyruszył już zespół poszukiwawczy, który będzie próbował odnaleźć ciała wspinaczy z Indii.

 

Obaj indyjscy wspinacze wraz niemieckim alpinistą, który ucierpiał z powodu poważnych odmrożeń, zostaną ewakuowani z wysokiego obozu tak szybko jak to będzie możliwe.

 

Mamy nadzieję, że zarówno poszukiwania zaginionych jak i pozostała część wyprawy odbędą się już szczęśliwie i bez większych komplikacji...

Źródło: The Himalayan Times

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-04
GÓRY
 

Safiental na weekend

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com