facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-07-26
 

Słowacka Marmolada

Świetna, młoda słowacka 'dwójka mieszana' w składzie: Eva Milovska - Ondrej Húserka dokonała wspaniałego przejścia na południowej ścianie najwyższego szczytu Dolomitów - Marmolady. W ciągu dwóch dni dwójka ta przeszła drogę Maurizio Giordaniego Via Futura - o wycenie (do tej pory) 7a+ (27 wyciągów).

Pierwszego dnia udało im się pokonać jedynie trzy długości liny. Całość udało się dokończyć dopiero drugiego dnia, i to po aż 21 godzinach wspinaczki, w stylu RP (górna, łatwiejsza część ściany pokonywana była w ciemnościach, z czołówkami).

Niechodzona skała i „archiwalne” haki były znakiem, przejście to stanowiło jedno z niewielu w ogóle powtórzeń tej linii M. Giordaniego, którą wytyczył w swoim najaktywniejszym sezonie, 1985 (trzy nowe drogi na Marmoladzie, free solo na Via Della Ideale, p. sam. Tempi Moderni).

Jak podkreśla O. Húserka, trudności są wyższe niż na Rybie (7b), Excalibur (7a+), czy Via Della Irrealne (7a+). Dlatego trudności kluczowej długości liny oceniłby na 7b+. Jak dodaje, „jest to najbardziej wartościowa droga, jaką przeszedłem - bez względu na wyceny”.

A trzeba tutaj dodać jeszcze, iż młody Słowak Ondrej Húserka (rocznik 1990) dysponuje już dziś listą dokonań, która zmusza każdego wspinacza do pochylenia się z szacunkiem i podziwem. W Tatrach przeszedł (między innymi) takie drogi, jak: Kororo (IX-, PP), Akoriabe (VIII+, OS) na Osterwie, Čertova svadba [Diabelskie wesele] IX- (PP) na Kieżmarskim Szczycie, Ďurana-Pochylý VIII (OS) na Galerii Gankowej; w Dolomitach: między innymi Marmolada - Droga przez Rybę VIII+ (OS, 2 dni), Moderne Zeiten 7a (OS), Excalibur (7a+, PP), Via Della Irreale (7a+, OS), czy Cima Grande Lavaredo – Direttissima Hasse–Brander VIII+ (OS), Cima Ovest - Via Cassin (VIII, OS) i wiele innych dokonań podobnej klasy.

Wracając do opisywanego tutaj przejścia – życzymy słowackiemu horolezcovi wszystkiego najlepszego, dokładając do tego jednocześnie życzenia i wspaniałych sukcesów, i długiego, szczęśliwego życia!

Piotr Michalski

źródła: james.sk; ondrohuserka.webnode.sk

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com