facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-01-09
 

Ślepota śnieżna - Poradnik medyczny

Nazwa ślepota śnieżna brzmi przesadnie dramatycznie, od ślepoty śnieżnej nie traci się wzroku. To oparzenie spojówki i rogówki wywołane promieniowaniem ultrafioletowym UV-B.

W górach jesteśmy narażeni na kilkakrotnie większe promieniowanie słoneczne niż na poziomie morza. Co 1000 metrów wysokości promieniowanie ultrafioletowe wzrasta o 6 – 8%. Dodatkowo śnieg odbija 85% promieniowania słonecznego. Dziura ozonowa również zwiększa narażenie na promieniowanie UV.

Jak uniknąć ślepoty śnieżnej?


Przede wszystkim należy nosić okulary z silnym filtrem UV przeznaczone do używania w warunkach wysokogórskich. Pamiętajcie o tym, że promieniowanie UV przenika przez chmury, więc okulary nosimy nie tylko w dni słoneczne, ale także w pochmurne. Okulary powinny być wyposażone w boczne osłonki oraz taśmę elastyczną lub linkę chroniącą przed ich zgubieniem. Dobrą dodatkową ochroną jest kapelusz z szerokim rondem. Na wyprawę wysokogórską powinniście zabrać dwie pary okularów lodowcowych lub okulary i gogle z filtrem UV, by w przypadku zniszczenia lub zgubienia jednej pary, drugą mieć w zapasie. W sytuacjach ekstremalnych okulary lodowcowe można zaimprowizować, używając do tego fragmentu karimaty, tektury lub plastiku z małymi dziurkami w środku, który należy do głowy przymocować repem lub taśmą gumową od karimaty. Niech w takich sytuacjach będą dla nas wzorem sposoby ochrony oczu wypracowane przez rdzennych mieszkańców Himalajów, którzy jeszcze w poprzednim stuleciu używali do ochrony oczu włosia i wełny jaka zwisających nad oczami.


Objawy

Objawy ślepoty śnieżnej pojawiają się po 4 – 12 godzinach od oparzenia, zazwyczaj w godzinach wieczornych lub w nocy – jeżeli są silne, mogą sprawić, że się obudzimy. Główne symptomy to ból oczu, który nasila się przy poruszaniu oczu i może być tak silny, że powoduje skurcz powiek, światłowstręt – czyli ból i mrużenie oczu w reakcji na światło, łzawienie, uczucie piasku w oku, zaczerwienienie oczu, opuchnięte powieki oraz ból głowy.

Leczenie

Leczenie polega przede wszystkim na zapewnieniu osobie chorej odpoczynku w ciemnym pomieszczeniu lub namiocie, co umożliwi chronienie oczu przed światłem. Oprócz przebywania w ciemnym pomieszczeniu poleca się założenie opatrunku na oczy także chroniącego przed światłem. Osoby noszące szkła kontaktowe powinny je usunąć. Należy stosować zimne okłady i przemywać oczy czystą wodą.
W leczeniu bólu stosuje się takie leki, jak Paracetamol w dawce 1g co 4 godziny lub Ibuprofen 400 mg co 8 godzin. W przypadku bardzo silnego bólu proponuje się Tramal, którego skutkiem ubocznym mogą, niestety, być nudności i wymioty.
Rozszerzenie źrenic ma efekt przeciwbólowy, dlatego poleca się stosowanie kropli rozszerzających źrenice, takich jak np. Tropicamidum 1% – 1 kropla do każdego oka 3 – 4 razy dziennie (nie wolno stosować u osób z jaskrą).
W celu ochrony oczu przed infekcją, która przy oparzeniu łatwiej może do nich wtargnąć, proponuje się stosowanie kropli do oczu Sulfacetamidum HEC lub maści do oczu Floxal – 1 kropla/dawka maści do każdego oka 3 – 4 razy dziennie. Dodatkowo możnastosować żel Corneregel przyspieszający gojenie – 3 razy dziennie.
Poleca się jednorazowe zastosowanie przy bardzo silnym bólu środka miejscowo znieczulającego, takiego jak np. Alcaine (nie można go stosować więcej niż jeden raz, ponieważ znacząco spowalnia gojenie i może sprzyjać uszkodzeniom mechanicznym rogówki).
Całkowite wyleczenie ze ślepoty śnieżnej zajmuje od 48 do 72 godzin. Ale przez ten czas jesteśmy wyłączeni z akcji górskiej, co na dużych wysokościach może oznaczać brak możliwości schodzenia w trudnych warunkach, co z kolei może zagrozić naszemu zdrowiu i ŻYCIU.


UWAGA !!!
Patrzenie na słońce bez okularów z filtrem wysokogórskim może spowodować uszkodzenie siatkówki – elementu oka odbierającego bodźce wzrokowe – i trwale uszkodzić wzrok.

Tekst: Robert Szymczak, medeverest.pl

Góry nr.181

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-26
Tylko w GÓRACH
 

Wschodząca Gwiazda

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-07
Tylko w GÓRACH
 

Nie wiem co zdarzy się jutro – Denis Urubko

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-05
Tylko w GÓRACH
 

10 Naj…

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-02
Tylko w GÓRACH
 

Nauka pokory – Jacek Czyż wspomina pamiętne rysy off-width

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-29
Tylko w GÓRACH
 

Kacper Tekieli (1984–2023) – In Memoriam

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com