facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-06-21
 

Słaby start Polaków w Moskwie

Słabo wypadła reprezentacja Polski podczas rozegranego dwudziestego czerwca w Moskwie Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas. Edyta Ropek wciąż liderką Worldranking.
W miniony weekend w stolicy Rosji rozegrana została druga tegoroczna edycja pucharu w popularnych czasówkach. W zawodach rywalizowało 21 kobiet i 42 mężczyzn z całego świata. Zmagania odbywały się na czternastometrowej, nieco odchylonej od pionu ścianie, na dość trudnych – jak relacjonowali nasi zawodnicy – drogach wspinaczkowych, w formacie klasycznym tej konkurencji.

Słabo wypadła reprezentacja Polski, po eliminacjach do rundy finałowej awansowała tylko dwójka z nich, Edyta Ropek z Alpinus Azoty Team (MKS Tarnovia) i Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia). Pechowe siedemnaste miejsce, tuż pod kreską gwarantującą start w finale, zajęła Monika Prokopiuk z Skarpy Lublin.

Ze swojego startu nie mogą być zadowoleni kolejni dwaj reprezentanci Polski, słabe czasy eliminacji Łukasza Świrka (SMG Lubin) i Jędrzeja Komosińskiego (PGNiG AZS PWSZ Tarnów) dały im dość odległe 29 i 32 miejsce.

W rundzie finałowej zawodniczka wspierana przez marki Five Ten i Petzl w biegu z Ukrainką Olgą Szeremetiewą odpadła od ściany i ostatecznie sklasyfikowana została na szesnastej pozycji. Tomasz Oleksy przegrał bieg z młodym Ukraińcem Maksimem Osipowem stosunkiem sumy czasów z dwóch dróg 17,43 sekundy do 18,78 sekundy i ostatecznie sklasyfikowany został na jedenastym miejscu.

Jak relacjonowała z Moskwy Edyta Ropek – „Drogi do czasówek były trudne i musieliśmy uważać by nie odpaść od ściany, w eliminacjach pobiegłam zachowawczo, udało mi się awansować do finału. W kolejnej rundzie zmieniłam patent wspinaczki na bardziej ryzykowny, niestety w biegu z Ukrainką nie udało mi się utrzymać monostrzału i odpadłam od ściany”.

W rywalizacji kobiet wszystkie miejsca na podium trafiły do Rosjanek, zwyciężyła Julia Lewoczkina, przed Olgą Estiegniewą i Marią Krasawiną. W zmaganiach mężczyzn wygrał Stanisław Kokorin przed Jewgenijem Wajczekowskim i Maksimem Osipowem z Ukrainy.

Po dwóch edycjach pucharu Edyta z 85 punktami plasuje się na 5 miejscu rankingu Pucharu Świata 2010, wciąż jednak jest liderką Worldranking mając na swoim koncie 170,28 punktów.

Monika Prokopiuk z 40 punktami zajmuje 12 miejsce w rankingu PŚ i 16 w WR. Tomasz Oleksy sklasyfikowany jest odpowiednio na 16 i 9 miejscu, Jędrzej Komosiński na 14 i 10 miejscu, a Łukasz Świrk na 11 i 12 pozycji.

Kolejna edycja pucharu na czas odbędzie się 12 i 13 lipca we francuskim Chamonix.

Wyniki Pucharu Świata w Moskwie – kobiety: www.ifsc-climbing.org

Wyniki Pucharu Świata w Moskwie – mężczyźni: www.ifsc-climbing.org

*Monostrzał – ruch, wybicie z jednoczesnym przerzutem obu rąk na wyższe chwyty na drodze wspinaczkowej, często w fazie lotu wspinacz traci kontakt z powierzchnią ściany i chwytami.

Źródło: edytaropek.pl
 Ściana do czasówek na PŚ w Moskwie, źródło: www.baurock.ru
 Edyta Ropek w Moskwie, źródło: www.baurock.ru
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com