facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-04-01
 

Skandynawowie triumfują w finaleThe North Face Ski Challenge

Skandynawowie zdominowali zawody kończące cykl imprez przeznaczonych dla młodych narciarzy z całej Europy. Z dobrej strony pokazali się Polacy, którzy awansowali do finałów rozgrywanych we francuskim Val Thorens.
The North Face ® Ski Challenge organizowane przy współpracy z GORE-TEX® to ogólnoeuropejski cykl imprez narciarskich skierowanych do młodych zawodników jeżdzących w snowparkach i poza trasami. W dniach  26 - 28 marca we francuskim Val Thorens odbył się finał tegorocznej, czwartej edycji zawodów. Najbardziej wszechstronnym zawodnikiem okazał się Lukas Stål Madison ze Szwecji, który zdobył dwuletni kontrakt sponsorski z markami The North Face® i Atomic.

Zawody rozpoczęły się w piątek od warsztatów, których celem było przekazanie podstawowej wiedzy na temat bezpieczeństwa w górach. Zawodnicy uczyli się posługiwać sprzętem lawinowym, wzięli udział w treningu z systemem Recco, a także w kursie pierwszej pomocy prowadzonym przez prawdziwego bohatera - Bernarda Fonatanille’a, który uratował dziesiątki osób z lawin w okolicach Chamonix.

Po tym szkoleniu bez wątpienia wszyscy czuli się pewniej stojąc na skraju ściany, na której w sobotę rozegrano pierwszą konkurencję – freeride. Ponad 80 zawodników z 16 krajów udowodniło na jak wiele sposobów można przejechać ten sam stok. Faworytem w nagradzanej kontraktem sponsorskim kategorii Kings po pierwszym dniu został Simone Canal z Włoch, który zaskoczył wszystkich kreatywnością w wyborze linii, odwagą przy kilkumetrowych dropach, płynnością i techniką zjazdu.

Na ostateczne wyniki (suma punktów z freeride’u i freestyle’u) wpłynęły jednak niespodziewanie trudne warunki. Burza śnieżna, która przetoczyła się nad Val Thorens pokryła całą okolicę warstwą świeżego puchu, utrudniając niektórym zawodnikom wyczucie odpowiedniej prędkości podczas niedzielnych zawodów w snowparku. Trasa do slopestyle’u była bardzo urozmaicona, gdyż składała się z kilku raili, boxów, trzech skoczni, cornera, wallride’a i beczek.

W kategorii Kids (12 – 14 lat) Fin Lauri Kivari podwoił swój wynik z dnia freeride`owego, czym zasłużył na najwyższe miejsce na podium. Szwed Måns Bertz Wågström zajął drugie, a kolejny Fin Kim Sallinen trzecie miejsce.

W kategorii Queens zwyciężyła Emma Dahlström ze Szwecji, która znaczenie poprawiła swój wynik z dnia freeride`owego. Jak sama przyznała – Nie pokazałam się od najlepszej strony w konkurencji freeride i myślałam już, że wszystko stracone. Bardzo się cieszę, że udało mi się poprawić wynik i wracam do domu z tym zwycięstwem!

W kategorii Teens (14 – 16 lat) zwyciężył Till Matti ze Szwajcarii zdobywając 65,4 pkt. Został on pierwszym zawodnikiem z tego kraju, który triumfował w The North Face Ski Challenge. Drugi był Fin - Otto Venäläinen, a trzeci Lucas Mangold z Niemiec.

W kategorii Emperors, która po raz pierwszy pojawiła się na Ski Challenge, murowanym kandydatem do zwycięstwa wydawał się być Raphaël Vouillamoz. Niestety upadł w swoim przejeździe freestyle`owym i zajął dopiero 9. miejsce. Zwyciężył Austriak Markus Brandauer, który pokazał pewny przejazd w snowparku. Drugi był Timothée Picq z Francji, a trzeci Rembert Notten z Belgii. – Jestem już za stary by wystartować w zawodach w przyszłym roku, ale z pewnością znajdę sposób, by znów wziąć udział w tej imprezie. Być może dołączę do ekipy organizującej Ski Challenge – powiedział Notten, który był wielokrotnym uczestnikiem, a także sędzią zawodów w 2009 roku.

Wszyscy zgromadzeni niecierpliwie oczekiwali ogłoszenia ostatecznych wyników całego cyklu The North Face ® Ski Challenge. Simone Canal z Włoch i Niklas Granlund ze Szwecji nie zdołali pokazać czystych przejazdów w snowparku i dlatego odpadli z rywalizacji o tytuł. Najlepszym zawodnikiem okazał się być Lukas Stål Madison ze Szwecji, który nie mógł początkowo uwierzyć w swoje niespodziewane zwycięstwo.

Na finały do Val Thorens pojechało też trzech zakwalifikowanych podczas The North Face Polish Freeskiing Open zawodników – Stanisław Kastory, Paweł Palichleb oraz Kuba Kozioł. Do finałów dostali się Stanisław Kastory oraz Paweł Palichleb. Ostatecznie w swoich kategoriach zajęli odpowiednio 8. i 6. miejsce.

- Nienajlepsza pogoda znacznie utrudniła rozegranie obu konkurencji. O ostatecznych wynikach zdecydował jeden przejazd poza trasą i dwa przejazdy w snowparku – eliminacyjny i finałowy, co nie wszystkim pozwoliło na pokazanie swoich najlepszych tricków. Nie ma jednak wątpliwości, że na zawodach panowała bardzo fajna atmosfera i wszyscy po prostu dobrze się bawili – podsumowuje imprezę Stanisław Kastory, jeden z trzech Polaków startujących w Val Thorens.

Już za rok rusza kolejna, piąta edycja The North Face Ski Challenge. Cykl imprez w całej Europie, będzie idealną szansą dla młodych i utalentowanych zawodników, by rozpocząć nowy etap w swojej karierze.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.thenorthfaceskichallenge.com, a także na profilu imprezy na Facebooku.

The North Face® wspiera sporty górskie na całym świecie. Marka jest partnerem takich imprez sportowych jak m.in. The North Face® Ski Challenge w Europie, The North Face® South American Freeskiing World Championship, oraz The Masters of Snowboarding i Subaru Freeskiing World Tour w USA.

The North Face®, należący do VF Corporation, Inc., powstał w 1968 roku w San Leandro w Kalifornii. Firma oferuje najbardziej zaawansowane technicznie produkty wspinaczom, sportowcom wytrzymałościowym, miłośnikom gór i sportów zimowych oraz odkrywcom. Produkty firmy sprzedawane są w sklepach dedykowanych podróżnikom, wspinaczom, narciarzom i snowboardzistom, sieciach sklepów sportowych oraz z odzieżą outdoorową.

Więcej informacji o The North Face® na: www.thenorthface.com.

Źródło: ceneria.pl

 Timothée Picq. Fot. RL
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com