facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-01-07
 

Sir Edmund Percival Hillary (1919 - 2008)

11 stycznia 2010 roku minie druga rocznica śmierci pierwszego zdobywcy najwyższej Góry Świata - Bogini Niebios jak nazywali ją Nepalczycy, Bogini Matka Świata zwanej przez Tybetańczyków, dla nas Mount Everest.
Sir Edmund Percival Hillary (ur. 20 lipca 1919 w Tuakau koło Auckland, zm. 11 stycznia 2008 w Auckland) – nowozelandzki himalaista i polarnik, z zawodu pszczelarz. W latach 1951-1952 uczestnik trzech wypraw himalajskich.

29 maja 1953 roku o godzinie 11.30, młody, 34-letni pszczelarz z Nowej Zelandii Edmund Percival Hillary i jego przyjaciel, Szerpa Tenzing Norgay, wspięli się na wyżyny nieśmiertelności i jako pierwsi ludzie stanęli na najwyższym szczycie ziemi, Mount Everest (Sagarmatha, Chomolungma) - 8848 m n.p.m. Wcześniej, Hillary brał udział w rekonesansowej wyprawie Erica Shiptona do południowych podnóży Everestu w 1951 r., był również członkiem sześciu innych wypraw w północne i południowe rejony góry, a biorąc udział w wyprawie Szwajcarów z 1952 r. był o krok od zdobycia szczytu. Jednak dopiero wyprawa Johna Hunta z 1953 miała zakończyć się sukcesem. Przełęcz Południową została osiągnięta 21 maja - tu założono obóz VIII. Stamtąd Charles Evans i Tom Bourdillon, korzystając z aparatów tlenowych o zamkniętym obiegu, dokonali nadludzkiego wysiłku docierając do Wierzchołka Południowego, jednak nie byli w stanie kontynuować wspinaczki. Podczas odwrotu rozbili kolejny namiot na stoku na wysokości 8500 m, kotwicząc go z braku skał do butli z tlenem. Później w tym właśnie namiocie Hillary i Tenzing spędzili niespokojną noc drzemiąc i parząc litry herbaty. Temperatura spadła poniżej -27°C, po wyczerpaniu zapasu tlenu przeznaczonego na tę noc, dwójka wspinaczy cierpiała z zimna i niewygody. Na szczęście wiatr, który niepokojąco przybierał na sile, nad ranem ucichł nieco...

Do historii przeszły jego słowa „W końcu załatwiliśmy skurczybyka!” (We finally knocked the bastard off) - wypowiedziane po zejściu ze szczytu Everestu. Nie przypuszczał nawet, że za pośrednictwem BBC usłyszał je cały świat. Za swój wyczyn został uhonorowany przez królową angielską Elżbietę II tytułem szlacheckim. Natomiast Nowa Zelandia umieściła podobiznę Hillary`ego na pięciodolarowym banknocie. Był pierwszą osobą umieszczoną na banknocie za życia. W 1954-1967 r. kierował wyprawami nowozelandzkimi w Himalaje i na Antarktydę. W trakcie ekspedycji zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Roku Geofizyki (1955-1958) dotarł 4 stycznia 1958 r. do bieguna południowego i przeszedł w poprzek Antarktydę. Następnie przeszedł do nowozelandzkiej służby dyplomatycznej, którą pełnił do 1989 r.

Sukces na Mount Everest w znaczący sposób wpłynął na dalsze losy Hillarego, zajął się na długie lata pracą nad poprawą warunków życia Szerpów i innych szczepów mieszkających w Himalajach.
W 1960 r. założył fundację Himalayan Trust, która zdołała przyczynić się do budowy w Nepalu 26 niewielkich szkół, dwóch szpitali i tuzina przychodni lekarskich, mostó, wodociągów, a nawet małych lotnisk. Został honorowym obywatelem Nepalu. Tam też zginęła jego żona. Założył wiele szkółek drzewnych z zamiarem uzupełnienia lasów wytrzebionych w związku z rosnącą falą ruchu turystycznego w tym rejonie. W latach 80. lama klasztoru Thyangtoche zwrócił się do Fundacji o pomoc w budowie szkoły dla 25 młodych mnichów. Od tego czasu rozpoczęła się praca Fundacji na rzecz poprawy warunków bytowych mnichów, mieszkańców najwyższych gór świata. „Zdobycie szczytu góry jest wspaniałym uczuciem, jednak nic nie dało mi większej satysfakcji w tym życiu, niż to, że w wyniku zdobycia Everestu poświęciliśmy się dla dobra naszych przyjaciół Szerpów” - powiedział Edmund Hillary.

Pomimo rozgłosu Sir Hillary - któremu tytuł szlachecki nadała brytyjska królowa Elżbieta II - słynął z nieprzeciętnej skromności. Dopiero po śmierci Teniznga Norgaya przyznał, że jako pierwszy stanął na szczycie najwyższej góry świata.

Podczas wizyty w Polsce 17 czerwca 2004 został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zasług dla światowego himalaizmu oraz za działalność charytatywną.

Edmund Hillary jest autorem licznych książek m.in. The Ascent of Everest, High Adventure (1955), Schoolhouse in the Clouds (1965), autobiografii Nothing Venture, Nothing Win (1975), From the Ocean to the Sky (1979).

Zmarł 11 stycznia 2008 roku ok. godz. 9 czasu nowozelandzkiego, w szpitalu w Auckland w wieku 88 lat - powiadomiła ze smutkiem premier Nowej Zelandii Helen Clark. - Legendarny alpinista, poszukiwacz przygód i filantrop jest najbardziej znanym Nowozelandczykiem, jaki kiedykolwiek żył - oznajmiła Clark.

Źródło: Academy of Achievement

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-11-12
GÓRY
 

Hohe Wand - nie tylko dla orłów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-28
GÓRY
 

Z wysokim Kaukazem w tle

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-24
GÓRY
 

Szlak Transkaukaski

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-17
GÓRY
 

Pico De Aneto na dokładkę - Pireneje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-10-09
GÓRY
 

Z Makalu i Kanczendzongi na nartach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com