facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Simon Gietl i Roger Schäli wytyczyli nową drogę na północnej wieży Devil‘s Paw na Alasce

Przejście miało miejsce w dniach 18-19 maja 2015 roku. Simon i Roger przeszli północno-wschodnią grań Devil's Paw, wytyczając nową, 1200-metrową drogę Black Roses 6c/A1 M4.

fot. arch. Roger Schäli i Simon Gietl  17 maja Simon i Roger wylądowali nieopodal szczyty, zlokalizowanego w Boundary Ranges na granicy Kanady i Alaski. Po założeniu obozu bazowego i krótkim rekonesansie – weszli około 150 metrów, by upewnić się co do zasadności obranej linii. 


Dzień później, 18 maja, w doskonałej pogodzie Schäli i Gietl wbili się w ścianę. Wzięli minimum sprzętu – zabrali namiot, ale bez śpiworów, by zmniejszyć wagę plecaków i móc poruszać się tak szybko, jak to tylko możliwe. Podczas całodniowej wspinaczki pokonali dwa narzucające się filary, na których problemem była krucha, a miejscami także mokra skała, a trudności dochodziły do 6c, A1, M4. Zabiwakowali 120 metrów od szczytu, na wykopanej przez siebie platformie.fot. arch. Roger Schäli i Simon Gietl fot. arch. Roger Schäli i Simon Gietl Czasu na wypoczynek nie było jednak zbyt wiele, bo już po czterech godzinach, o 3.30 ruszyli w kierunku szczytu i zameldowali się na nim o 6.30. 


Droga powrotna okazała się bardziej skomplikowana niż przypuszczali i zajęła im pięć godzin. O trudnościach powrotu świadczy też fakt, że podczas wspinaczki użyli dwóch haków, natomiast w trakcie zejścia zostawili ich w ścianie osiem, a także plecak, który posłużył za „deadmana”.fot. arch. Roger Schäli i Simon Gietl 
źródło: planetmountain.com, simongietl.it

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-31
GÓRY
 

Nowa droga na Alasce

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-04-01
GÓRY
 

Yeti i Regan ruszyli na Alaskę

Komentuj 0
Redakcja
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com