facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-24
 

Siła hamowania we wspinaczce

Siła hamowania jest to siła oporu wytwarzana wskutek tarcia liny w przyrządzie czy też przez przyrząd asekuracyjny. Zależy ona od średnicy liny, jej wieku, typu, kąta przegada i obciążenia.

Współczynnik odpadnięcia

Przy każdym odpadnięciu większość energii powstałej przy locie prowadzącego jest pochłaniana przez linę. Im dłuższy jest odcinek liny, która „pracuje" przy wyhamowaniu, tym łatwiej energia jest rozpraszana (dłuższy odcinek liny może się bardziej rozciągnąć i pochłonąć więcej energii poprzez wewnętrzną deformację). Ilość energii wytworzonej podczas odpadnięcia jest proporcjonalna do długości lotu. Im dłuższy lot, tym więcej energii musi zostać pochłonięte przez łańcuch asekuracyjny. Najbezpieczniejsze są krótkie loty i w dodatku pod koniec wyciągu, z możliwie najdłuższym odcinkiem liny między prowadzącym a asekurującym. Każda metoda mająca na celu skrócenie lotu zmniejsza ryzyko. Punkty przelotowe skracają długość lotu. Asekuracja decyduje o życiu wspinacza, nieuwaga może mieć tragiczne skutki.

"Współczynnikiem odpadnięcia" nazywamy stosunek między długościg lotu a długością liny, która pracuje przy wyhamowaniu odpadnięcia.

Na przykład: wspinacz po opuszczeniu stanowiska pokonał w pionie 5 metrów. Długość liny między nim a przyrządem asekuracyjnym wynosi 5 metrów - odpadłszy od skały przeleci zatem te pięć metrów, minie stanowisko i zatrzyma się 5 metrów poniżej asekurującego, co daje w sumie 10 metrów lotu. Współczynnik odpadnięcia = długość lotu - długość obciążonej (pracującej) liny.

W opisanym przykładzie będzie to l0m/5m=2 Owo 2 - to najpoważniejszy współczynnik odpadnięcia.

Jeśli wspinacz pokonał 3 m pionu, założył przelot, wspiął się kolejne 2 m i odpadł, to - choć podobnie jak w przykładzie pierwszym był 5 m nad stanowiskiem - leciał (teoretycznie) 2 m (odległość do przelotu) i kolejne 2 m po minięciu przelotu. Współczynnik odpadnięcia = 4 m T 5 m = 0,8 - znacznie mniej niż w pierwszym przykładzie.

Źródło: http://www.climb.pl/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-30
BIZNES
 

Sezon zimowy 2023-2024 w Południowym Tyrolu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-06
BIZNES
 

Dołącz do przygody życia – FJALLRAVEN POLAR 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-10-10
BIZNES
 

Lavaredo – nowa marka na polskim rynku outdoorowym

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com