facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-03-17
 

Sezon skitourowy w pełni - kursy lawinowe trwają

Pogoda za oknem to dowód na to, że do końca zimy pozostało jeszcze sporo czasu. Nie jest to niespodzianka dla miłośników narciarskich wędrówek po górach, którzy z pewnością nie myślą  jeszcze o zakończeniu sezonu.
Przeciętnemu narciarzowi marzec kojarzy się tak naprawdę z końcówką sezonu. Tymczasem, dla miłośników narciarskich wędrówek po górach i zjazdów poza trasami zima rozkręca się na dobre. Po styczniu i lutym, kiedy jest zimno, wietrznie, a dzień jest dosyć krótki, nadchodzi wreszcie ten okres w roku, kiedy będzie coraz więcej czasu na eksplorację odleglejszych zakątków gór.

Polskie Tatry to doskonałe miejsce, by spróbować  skitouringu. Ukształtowanie terenu ułatwia stawianie pierwszych kroków i stopniową naukę prawidłowej techniki, a wypożyczenie odpowiedniego sprzętu (butów, nart ze specjalnymi wiązaniami i fok) nie stanowi w tej chwili żadnego problemu.

Jak tłumaczy Andrzej Lesiewski z Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu - Narty turowe to najprostszy sposób, by poruszać w takim terenie. Podchodzenie na fokach wymaga dużo mniej wysiłku niż mozolne brnięcie po kolana w śniegu, a wycieczka w góry oznacza zazwyczaj jakiś fajny zjazd. Każdy dobrze jeżdżący narciarz, znudzony jazdą w kółko po tych samych stokach poradzi sobie poza trasą, a wrażenia z pewnością będą niezapomniane.

 

Niestety zimowe wyprawy w góry wiążą się  z zagrożeniem, jakim są lawiny. Właśnie dlatego do podstawowego wyposażenia każdej osoby wychodzącej zimą w góry (nie tylko skiturowców) należy zaliczyć: detektor, sondę i łopatkę. Odpowiednie zestawy wypożyczyć można w tych samych miejscach co narty turowe, a ich sprawnej obsługi nauczyć się można przede wszystkim na kursach lawinowych.

Szkolenie to okazja, by sprawdzić działanie sprzętu i zdobyć wiedzę na temat najważniejszego środka bezpieczeństwa, jakim jest odpowiednie planowanie wyjść w góry. Gdzie i dlaczego może być niebezpiecznie? Jak wybierać trasę podejścia i zjazdu? Jak interpretować informacje o pogodzie i zagrożeniu lawinowym? Na takie pytania odpowiadają doświadczeni ratownicy prowadzący np. kursy lawinowe Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. Dodatkowo, na kursach na poziomie zaawansowanym można pod ich okiem odbyć pierwsze wycieczki na nartach, a na kursie freetourowym poznać techniki asekuracji i poruszania się w stromym terenie - dodaje Lesiewski.

 

Narty turowe to sposób na ucieczkę od zatłoczonych ośrodków narciarskich i dotarcie w niesamowite zakątki gór. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że oddalając się od wyznaczonych tras sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto zatem zacząć od wypraw z przewodnikami górskimi, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i kursów, które pozwolą zdobyć odpowiednie umiejętności.

Więcej informacji na temat kursów lawinowych znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

Akcję wspierają: PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond,  Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl
Partnerzy akcji: TPN, TOPR
Organizator:
PSF
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com