facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-05-23
 

Sezon burzowy

Po sezonie zimowym nadchodzi czas na burze, a że jest to zjawisko często bagatelizowane na zasadzie "przejdzie bokiem", chciałbym przypomnieć film Akademi Górskiej TOPR poświęcony temu zagadnieniu.

Ratownicy TOPR służą pomocą w górach, a dodatkowo prowadzą szereg działań profilaktycznych związanych z zagrożeniami, jakie czyhają niezależnie od pory roku. Warto śledzić materiały dydaktyczno - informacyjne przygotowywane przez Akademie Górską TOPR. Jednym z nośników tej cennej wiedzy jest cykl filmów, którego pierwszy odcinek zatytułowany „Burze”, mówi o tym, jak ustrzec się tego zjawiska atmosferycznego i jak umiejętnie rozpoznawać symptomy.

Film utrwala wiele żelaznych zasad, jak np. ta że trzeba wychodzić na szlak najlepiej o świcie, żeby już po południu schodzić do schroniska. Burze tworzą się najczęściej w południe i po południu. Rozwiewa też mit o przyciąganiu piorunów przez telefony komórkowe. Telefony nie przyciągają piorunów, a należy je wyłączyć, ponieważ dalekie wyładowania atmosferyczne mogą je zepsuć. Przytoczony został też bardzo prosty sposób na określenie odległości burzy. Mnożymy ilość sekund od błyskawicy do grzmotu przez 332 m/s, czyli jeżeli są to 3 sekundy możemy założyć, że burza oddalona jest o 1 km. Oczywiście jest to przybliżony pomiar i trzeba brać poprawkę na duże prawdopodobieństwo błędu.

„Bezpieczeństwo zależy od ludzi wyruszających w góry. A bezpieczeństwo to umiejętność przewidywania. Jeżeli będziemy odpowiednio wcześnie podejmować właściwe decyzje, to będziemy czuli się bezpiecznie.” – mówi Jan Krzysztof.

Nie pamiętam już ile razy oglądałem ten film, ale za każdym razem staram się jak najwięcej zapamiętać. Często informacje najbardziej oczywiste, najtrudniej realizować w rzeczywistości. Ugruntowana wiedza to podstawa do skutecznego wykorzystania jej w momencie dużego zdenerwowania spowodowanego zagrożeniem.

Film do obejrzenia poniżej:

 

Marcin Kuś

 Burzowe Tatry
 Burzowe Tatry
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-22
BIZNES
 

Hanwag Rotpunkt Low GTX wraca na dobre

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com