facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-02-13
 

SERIA PATXIEGO

Patxi Usobiaga po wygraniu Pucharu Świata postanowił udowodnić swoją supremację również na niwie wspinaczki skałkowej.

Patxi Usobiaga po wygraniu Pucharu Świata w 2007 r. postanowił udowodnić swoją supremację również na niwie wspinaczki skałkowej. Zaczął „niewinnie” – od pierwszych przejść dwóch nowych 8c+ w rejonie Extauri, które padły w ciągu dwóch dni. Było to tylko preludium do pierwszego wielkiego przejścia, bo tak z pewnością można określić czwarte powtórzenie słynnej La Rambli w Siuranie. O niesamowitej dyspozycji Baska świadczył fakt, iż w tym roku potrzebował on zaledwie dwóch przymiarek do tej ekstremalnej linii. Trzecia próba, którą podjął drugiego dnia, okazała się ostateczna. Oczywiście nie oznacza to, że Patxi powtórzył tę ekstremę w trzeciej przymiarce, jednak poprzednie próby miały miejsce trzy lata temu, a ich liczbę autor przejścia szacuje na 6. Dwie godziny po tym wyczynie zdobywca Pucharu Świata zapisał na swoje konto inną ekstremę rejonu – Estado Critico 9a, również autorstwa Ramoneta. Oczywiście również w tym przypadku droga padła w rekordowym czasie – zaledwie po 2 próbach. Łatwość, z jaką udało mu się rozprawić z linią, skłoniła go do poparcia propozycji Adama Ondry, który sugerował obniżenie wyceny tej drogi do 8c+. Jednocześnie Usobiaga podkreślał, że obie siurańskie linie prezentują absolutnie wyjątkowe walory estetyczne.


Patxi Usobiaga na La Novena Enmienda 9a+, Santa Linya. Fot. Irati AndaKolejnym przystankiem na triumfalnej trasie Patxiego była coraz bardziej popularna Santa Linya, w której skoncentrował się na pierwszym poprowadzeniu projektu wytyczonego przez Daniego Andradę. Mowa o Fuck the System, którą udało mu się poprowadzić po pięciu przymiarkach. Brzmi to dość niewinnie, ale Bask podkreślał, że jego walka z linią była naprawdę zacięta: „Dla mnie była to bardzo trudna, niezwykle siłowa droga, bynajmniej nie ‘pode mnie’. Kosztowała mnie więcej wysiłku, niż wszystko co robiłem w ciągu ostatnich dni. Może mieć 9a, ale proponuję poczekać, co powiedzą następni”. Poczekajmy zatem, a na razie wstępnie można dopisać do anarchistycznej nazwy „9a (?)”.

Nie minęło parę dni, a światowe serwisy doniosły o kolejnym „eks” w wykonaniu Usobiagi. Mamy tu na myśli przejście ekstremalne (La Novena Enmienda 9a+) a równocześnie ekspresowe (4 próby!!!). Na 52-metrową linię składają się 22-metrowa 8c+ La Novena Puerta i 30-metrowa La Endmieda 8c. Otworzona w 2005 roku przez Daniego Andradę droga otrzymała autorską wycenę 9a+/b.

Tym samym wykaz rotpunktów zgromadzony w ciągu 10 dni opiewał na dwie 9a+, jedną 9a i dwie 8c+.

Postscriptum do swojej bezprecedensowej serii Patxi dopisał już dwa tygodnie później, dokonując pierwszego powtórzenia 17-metrowej, bulderowej Mendeku 9a w Egino – linii Ikera Pou. Zobaczymy co przyniesie początek 2008 roku.Góry 12 (163) 2007

(kg)
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com