facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-08-18
 

Sensory Overload na Mount Asgard

Ines Papert, Jon Walsh i Joshua Lavigne w dwudniowej wspinaczce wytyczyli nową 1200 metrową linię na północno-zachodniej ścianie południowej wieży Mount Asgard - Sensory Overload (5.11+, A1).
Konkluzja Ines Papert po powrocie brzmiała: „Dolina Yosemite, tutaj byłaby jedną z wielu dolin. Jestem pod wrażeniem tego niesamowitego krajobrazu!”.
 


Widok na Mount Asgard. Fot. Joshua Lavigne
 
Sensory Overload została wytyczona na północno-zachodniej ścianie południowej wieży Mount Asgard. Linia została pokonana w 60 godzinnej akcji górskiej (24-26 lipca).
Trójka wspinaczy dotarła do Auyuittuq National Park w połowie lipca. Na miejscu czekało na nich trzydniowe podejście do Base Campu na lodowcu Turnera. Już po założeniu obozu wspięli się na pobliskie południowe żebro Mt. Loki, a następnie przygotowali się do przejścia na Mt. Asgard.
 
Zdecydowali się na atak z zapasami jedzenia na trzy dni, lecz już bez portaledge`a. Po poprowadzenie 12 wyciągów doprowadzających do systemu dużych półek, a następnie jeszcze dwóch wyciągów, zdecydowali się zjechać do półek na biwak. Następnego dnia rozpoczęli wspinaczkę, którą zakończyli o 23.00 na szczycie.
 


Ines Papert podczas wspinaczki na Sensory Overload. Fot. Joshua Lavigne 

Wszystkie 29 wyciągów zostało pokonane onsajtem, poza pięciometrowym odcinkiem zalodzonego komina, oraz mokrym odcinkiem na kluczowym wyciągu. Oba te miejsca powinny być do pokonania klasycznie w lepszych warunkach.
 
Jak to często bywa, najbardziej przygodowo było podczas zejścia. Zostali zmuszeni do drugiego biwaku, ze względu na duży opad śniegu. Sześć godzin później, gdy wzeszło słońce rozpoczęli ponownie zjazdy.
 
 

Ekipa na szczycie Mount Asgard. Fot. Joshua Lavigne

Mount Asgard (2015 m n.p.m.) znajdujący się na Ziemi Baffina, jest prawdopodobnie najbardziej znaną górą w rejonie. Po raz pierwszy został zdobyty w 1953 roku przez szwajcarski zespół: J. Weber, J. Marmet i  H. Röthlisberger. Droga pierwszych zdobywców biegnie po wschodniej stronie północnego wierzchołka, następnie wyprowadza na przełęcz pomiędzy szczytami, skąd prosto na północny wierzchołek. Wyceniona została na VI, 5.8/5.9 A1.
 


  Linia drogi Sensory Overload. Fot. Joshua Lavigne

Źródło: planetmountain.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com